Mailchimp, od newsletter alata do idealnog marketinškog rješenja za mala poslovanja

Mailchimp, od newsletter alata do idealnog marketinškog rješenja za mala poslovanja

Malo po malo, Mailchimp je na svoj email servis nadogradio marketinške funkcionalnosti koje mala poslovanja nisu ni sanjala da žele i mogu imati kod svojeg newsletter partnera. Za SMB-ove Mailchimp bi tako mogao postati pun pogodak isplativih pogodnosti, a promjenama se vesele i agencije i klijenti čiji će se posao uvelike olakšati automatizacijom bazičnih administracija kampanja i izvještavanja.

Mailchimp svima je u digitalnoj industriji manje više poznata tvrtka koja je na tržištu email servisa već 20 godina, a u tome je itekako bila jak igrač. Danas s više od 11 milijuna aktivnih korisnika i publikom od čak 4 milijarde, Mailchimp ide korak dalje – i postaje objedinjeno marketinško rješenje za praćenje korisničke aktivnosti.

Nova Mailchimpova platforma uključivat će praćenje i bilježenje korisničkih leadova, social media management, automatizaciju kampanja, remarketing oglasa za Instagram i Facebook, BI potpomognut umjetnom inteligencijom te između ostalog kupovinu domena i razvoj web stranica. Mailchimp u svijetu all-in-one marketing alata ima veliku konkurenciju, no njegova prednost je u brojkama koje su povezane s manjim poslovanjima, a upravo je i na SMB tržišta usmjerena skoro sva pažnja Mailchimpa.

Što platforma nudi krajnjim korisnicima, ali i partnerima te kako će promjene jedne tvrtke možda utjecati i na trenutne prakse u industriji, otkrili smo u razgovoru s Krešimirom Končićem, CEO-om Neuralaba, a koji je kao Mailchimp partner imao ekskluzivnu priliku saznati više i educirati se o novim značajkama koje platforma donosi.

Krešimir Končić

Što nam donosi all-in-one Mailchimp?

Pomak od emaila i newslettera za Mailchimp nije preveliko iznenađenje. Mailchimp je već dvije godine pomalo ulagalo u nove funkcionalnosti: od Facebook oglašavanja, Google remarketinga, landing pageova, objava na društvenim mrežama do CRM-a. Da bi 2019. konačno objedinili sve u jedno funkcionalno rješenje.

Jedna od zanimljivijih značajki nove platforme je praćenje korisničkog lifecyclea što klijentu omogućuje praćenje svih doticaja korisnika s njegovom tvrtkom. U tom pogledu, većini klijenata je najvažnija potpuna integracija s eCommerce aplikacijom i njezinim podacima o korisniku, objašnjava Krešimir.

Recimo da korisnik dođe na WooCommerce checkout i završi narudžbu – svi ti podaci o narudžbi poput vrijednosti košarice, popisa artikala i popusta će se naći unutar Mailchimpa zajedno sa svim podacima o poslanim digitalnim kampanjama. Klijent tada ima na uvid kompletan eCommerce put svog korisnika i zna što ga zanima. Samim time mu može slati kampanje i sadržaj koji je direktno vezan uz želje korisnika. Takvih opcija je bilo i prije kod raznih alata, no po prvi puta imate uvid u egzaktne podatke oko specifičnog korisnika i kakav je njegov doticaj s email kampanjama, transakcijskim emailovima, FB, IG ili Google oglasima. Jednom kada imate uvid u cijelu digitalnu priču, lakše je podmazati CX stroj da nesmetano radi i pomaže korisniku.

Najviše benefita svakako će od ovoga vidjeti mala poslovanja i korisnici, kojima se Mailchimp okreće u nadi da će, onima koji još nemaju svoj marketinški alat, biti prvo, best-buy rješenje, ili onima koji već koriste nešto veće, skuplje, da sad kad imaju opciju prijeđu na njihovo.

Osim toga, jak adut protiv konkurenata kao što su Zoho marketing, Marketo i Hubspot, svakako čini automatizacija, koje Neuralabovce, kao i njihove klijente posebno veseli jer izrasta u sve moćniji alat, ističe Krešimir.

Vidim da i klijente i našu produkciju oduševljava automatizacija i raznovrsne “skripte” za robotsko slanje kampanja. Na primjer, moguće je poslati seriju od 3 emaila prema korisniku ako je napustio eCommerce košaricu, a pritom pripada segmentu kupaca koji su u zadnjih godinu dana imali preko 3.750 HRK narudžbi (i uz to su iz Osijeka te nisu još kliknuli na Instagram oglas). Ovdje se vidi trend industrije koja developere želi poštedjeti prtljanja po alatima za digitalni marketing. Sada automatizaciju mogu raditi klijenti, marketingaši i ekipa koja se direktno bavi sadržajem.

A upravo automatizacija mijenja i postojeće prakse u industriji.

Alati koje će moći koristiti klijent, dizajner, copywriter…

Kao predstavnik tvrtke partnera Mailchimpa, Krešimir je prisustvovao na internoj tjednoj radionici u Atlanti gdje su partnerima objasnili kako žele omogućiti da sami klijenti tj. web ili eCommerce vlasnici mogu upravljati emailovima, automatizacijama i raznim digitalnim kampanjama:

Ideja je smanjiti agencijski rad oko bazičnih administracija kampanja i izvještavanja. Svi iz agencijskog svijeta znaju da je to “nategnuto” jer klijenti načelno nemaju vremena baviti se čak ni običnim uvjetima korištenja. No Mailchimp napori su orijentirani u pravom smjeru jer alat mora biti jasan i dizajneru, marketingašu i svim non-developer osobama koje bi mogle raditi na digitalnim kampanjama.

Ako o jednostavnosti korištenja ovisi uspješnost Mailchimpove automatizacije, Krešimir ističe da bi tu Mailchimp mogao biti na sigurnom tlu. Govoreći iz iskustva, objašnjava kako je za ulazak u Mailchimp svijet mala barijera, a taj koncept im je poznat i prepoznatljiv i iz WordPressa:

Na primjer, mi kada prodajemo web projekt imamo najmanje problema s objašnjavanjem prednosti Mailchimpa i WordPressa. No kada dođemo do kompleksnijih i nepoznatih alata koji rade višestruki posao – tu imamo više edukacija i objašnjavanja klijentima.

Best-buy rješenje za manje korisnike?

Iako je u objavi ovog upgradea naglasak na malim poslovanjima, i mali će za all-in-one marketinško rješenje morati izdvojiti koji dolar više ako im besplatna opcija ne bude dovoljna. Novi paketi su za nešto manje brojki (kontakata i sl.) ograničili svoje okvire, što je razumljivo s obzirom na to da se u ponudu uključio i niz novih značajki. Međutim, Mailchip je najavio da će postojeći korisnici koji su plaćali određeni paket do daljnjega zadržati postojeću strukturu cijena i značajke, a od 15. svibnja mogu se preseliti u nove pakete u bilo kojem trenutku, ako požele.

Nova struktura uključuje besplatan paket do 2000 kontakata, što bi trebalo biti dovoljno za svaki startup ili uhodani biznis koji tek kreće u online vode. Ionako je pretpostavka da bi povrh tog broja pretplatnika svaki biznis trebao generirati dovoljan cash-flow pa da poplaća moderne alate. Mailchimp platforma sa svim svojim alatima i automatizacijama je kičma online poslovanja i besmisleno je štedjeti na tome… Radije preskočite jedan ručak u restoranu i kuhajte doma nego da štedite tih par sto kuna za enterprise grade alat (koji vam ujedno štedi development i ostale radne sate.)

Paket od 15 USD mjesečno ima sve funkcije koji bi vam mogli trebati za jednu ozbiljniju marketing platformu, a podržava do 100.000 pretplatnika. Na tim stvarima se ne smije štedjeti jer vam na kraju dana generiraju prihod. Isto vrijedi i za dizajn, programerske ili copywriting usluge. Nešto krivo radite ako vam je to skupo 🙂

Hubspot, Marketo, Zoho … Mailchimp?

Kada pitam Krešimira kako uspoređuje ono što je dosad vidio i čuo o MC-jevoj nadogradnji s drugim all-in-one marketinškim platformama objašnjava kako bi bilo nezahvalno uspoređivati Mailchimp s drugim all-in-one platformama jer Mailchimpu je ovo više nadogradnja na ogromnu bazu korisnika i funkcija:

Ovo je više power-up za SMB segment korisnika koji jednog dana želi biti koristan i enterprise korisnicima. Velika prednost kod Mailchimpa je što je on generalno poznat svim klijentima, a sučelje im je vrhunski izgrađeno.

U tom kontekstu, kao značajniji izazov u nošenju s konkurencijom Krešimir vidi njihovu nepotpunu integraciju s Google Ads platformom te nemogućnost povezivanja na 3rd party adservere (ili možda adservere koje klijent kontrolira) no ističe kako je to više enterprise level nadogradnja koja će, pretpostavlja, doći kasnije.

Krešimir Končić

Većima koristan dodatak za postojeće alate

Iskusniji i veći klijenti svoje su marketinško utočište sigurno već našli kod nekih od poznatih all-in-one platformi. No, ako i njima sine da im je Mailchimp zanimljiv dodatak ili isplativija opcija s obzirom na to što im je potrebno, upitala sam i Krešimira kakve su mogućnosti “bezbolnog” prebacivanja na Mailchimp?

Mailchimp podržava potpunu integraciju putem REST API-a pa postoji opcija i da integrirate Malichimp u postojeći workflow (koristeći samo neke module MC usluge). Mislim da će većina velikih organizacija ići u tom smjeru. Naravno, MC ima sijaset jednostavnih opcija za import korisnika pa nije problem i preseliti sve korisničke podatke (uključujući custom podatke) prema MC-u. Neuralab tim je jednom prebacio čak 150.000 korisnika u par sati rada.

Tehnički, Mailchimp podržava do 50 custom polja za svakog korisnika pa ako imate razne vezane podatke u Hubsbotu, trebalo bi ih biti jednostavno prebaciti u Mailchimp liste, dodaje Krešimir. No važno je istaknuti da Mailchimp nije potpuna zamjena Hubspotu, Marketu ili Zoho Marketing hubu, zaključuje:

Svaki alat ima svoje specifičnosti koje će klijent morati koristiti, a na biznisu ostaje odluka hoće li gasiti ostale alate ili ih mudro sinkronizirati. Vidimo da programeri sve više vremena provode na interesantnim projektima gdje dva ili više IT sustava moraju nesmetano pričati i razmjenjivati podatke. Neuralab tim upravo traži i nove developere za takve i slične projekte.

Zaključno, Krešimirova predviđanja za Mailchimp?

Mailchimp je pokazao da sluša zajednicu, korisnike i svoje partnerske agencije. Osobno me raduje što u neku ruku kopiraju “WordPress way” i decentraliziraju svoje napore oko cijelog digitalnog ekosustava. To se moglo vidjeti i prema zadnjoj “svađi” sa Shopify platformom iz Ožujka 2019.

Volja i trud koju su pokazali pri razvoju nove platforme te čak i sam moment pozivanja dvadesetak partner agencija u Atlantu da zajedno radimo na novom marketing hubu je impresivna. Očito je ovo važna stvar za cijelu web industriju no mislim da će morati pripaziti na bazične stvari poput omogućavanja testiranja email kampanja, izrade sve kompleksnijih dizajn i copywriterskih izričaja te jača integracija s Google Ads platformom. Predviđam i razradu novih funkcija koji će se približavati enterprise funkcionalnostima poput granularnog upravljanja s privatnošću korisnika, sve izdašniji API te potpuni support koji radi 24/7 (preko svih kanala). Zgodan podatak je da je MC tek sada uveo podršku putem telefona za svoje najskuplje pakete.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...