Machina otvara prvu esport akademiju u Hrvatskoj

Machina otvara prvu esport akademiju u Hrvatskoj

Akademija za razvoj igara Machina ove godine planira osnivanje prve domaće esport akademije, gdje će mladi igrači steći potrebna znanja za karijeru u esportu.

Ideja akademije za esport čini se prilično logična. Ako postoje razne škole nogometa, trening kampovi i slične institucije, zašto ne bi postojala i edukacija za natjecateljsko igranje? U svijetu danas postoji pristojan broj edukacija upravo za esport, a čini se kako će se i kod nas stvari promijeniti na bolje.

Za prvu domaću esport akademiju zaslužna je Machina, koja se dosad bavila obrazovanjem u razvoju igara, a koja od ove godine kreće u projekt koji bi trebao mlade igrače pripremiti na izazove modernog esporta. Kako bi saznao više o esport akademiji razgovarao sam s Lovrom Nolom, direktorom Machine, i Damirom Blumenscheinom, voditeljem projekta esport akademije.

Iako možda ne čudi što se Machina odlučila na edukacije u esportu, svakako me zanimalo kako je došlo do ovog projekta:

Kada je Machina prije pet godina startala kao game dev akademija, nitko u Hrvatskoj nije se u tom trenu sustavno bavio provedbom edukacije u industriji video igara. S otvaranjem esport akademije radimo pak još veći korak – ne samo da smo u Hrvatskoj prvi, već su rijetki primjeri ovakvih inicijativa i na svjetskoj razini. Sudeći po našem višemjesečnom istraživanju, tek nekolicina akademija i par sveučilišta provodi ovakve programe.

Esport nije za svakoga

Upravo zbog nedostatka ovakvih edukacija, u Machini se nadaju kako će na rastućem domaćem esport tržištu biti jedna od prvih postaja za mlade igrače, a iskustva skupljena kroz pet godina edukacije svakako će biti korisna u ovom projektu. Naravno, to ne znači kako neće biti izazova i prepreka na putu. Lovro i Damir slažu se kako se esport tržište ipak nešto kompleksnije i dinamičnije nego game dev edukacije:

Segment esporta je za razliku od game dev edukacije još dinamičniji i brži – ako se u game dev svijetu promjene događaju na godišnjoj razini, u esportu su te promjene često polugodišnje, ako ne i kvartalne.

Dakle, ideja je na mjestu i čini se solidna ali svi znamo kako je ideja samo malen dio uspjeha. Prema tome, ključan dio ovog projekta bit će pravilno postavljanje edukacija i definiranje nekih temeljnih pitanja o tome koje će se igre igrati, koliko će se vremena zapravo igrati a koliko učiti teoriju i slično.

Damir i Lovro kažu kako će se koncepti razlikovati od igre do igre:

Točan omjer vježbi i klasičnih predavanja ovisit će i o količini sadržaja same igre. Primjerice, Hearthstone edukacija sadržavat će nešto više predavanja jer je nužno proći kroz više mehanika i karata kako bi studenti bili upoznati s apsolutno svime. S druge strane, edukacija za League of Legends više će se bazirati na vježbama i testiranju sposobnosti svakog igrača za određene timske uloge. Idealan omjer koji ciljamo je
20% predavanja, 60% vježbi, 20% revizije i analiza vježbi.

Što poslije edukacije?

Nakon što edukacije završe, iz Machine me uvjeravaju kako će učiniti sve što je u njihovoj moći da polaznicima tečaja osiguraju kontakte i testiranja u domaćim esport timovima. Osobno mi je nekako logično da će jedan od timova biti Ancestral, a kako Lovro i Damir kažu da dio priče postaju i domaći sportski klubovi koji imaju (ili su najavili da će imati) svoje esport timove, priča postaje nešto zanimljivija.

Ostali partneri projekta još uvijek se drže u tajnosti, ali iz Machine kažu kako su ugodno iznenađeni interesom za suradnju koji im stiže.

Iako će se edukacije moći pratiti iz udobnosti svog vlastitog doma, Lovro i Damir napominju kako je kod timskih sportova kao što je League of Legends ipak vrlo važno da polaznici budu prisutni uživo kako bi se razvio timski duh i kako bi se brže prepoznali eventualni problemi. Machina se od veljače seli na novu adresu na kojoj će se moći održavati više edukacija tako da će polaznici akademije imati dostupnu svu opremu koja im treba za početak esport karijere.

Možda će upravo polaznici esport akademije dobiti priliku zaigrati LoL za NK Rudeš?

Veliki izazov, ali i velika prilika

Za kraj našeg razgovora zanimalo me koji su za moje sugovornike najveći problemi domaćeg esporta i kako misle da bi ih upravo ovaj projekt mogao olakšati:

Glavni problem esporta u Hrvatskoj trenutačno je nedostatak strukture i
komunikacije. Potencijalni igrači ne znaju koji sve timovi postoje, timovi pak nisu
svjesni svih turnira koji se odvijaju niti kako privući sponzore, a ti isti sponzori tek
otkrivaju marketinški potencijal esporta u Hrvatskoj.

Iako ih ne mogu sami riješiti, Lovro i Damir kažu kako je temeljni cilj ovog projekta stvaranje centralnog mjesta na kojem se svi koje zanima esport mogu doći informirati i naučiti nešto novo. Kratkotrajni plan je svakako da se u sklopu akademije organiziraju događanja na kojima će se timovi spajati s potencijalnim igračima i sponzorima.

Kao dugoročni plan izdvajaju povezivanje akademije s inozemnim timovima i drugim akademijama kako biste mogli pronaći mjesto u esport timu ne samo u Hrvatskoj, nego i šire. Ostaje vidjeti kako će akademija izgledati jer je domaći (i regionalni) esport vrlo kompleksna tema koju se ne može obraditi samo jednom akademijom.

Ipak, nema sumnje kako će ove edukacije pomoći mladim igračima u skupljanju potrebnog iskustva i vještina, samo je pitanje koliko će timova prepoznati ovu inicijativu i dati priliku mladim igračima nakon njihove edukacije.

Machini želimo mnogo sreće u ovom projektu o kojemu se nadamo da ćemo pisati još mnogo dobrih stvari.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir First

    Damir First

    14. 01. 2018. u 8:49 am Odgovori

    Mozda zaista rijesenje nije u pronalasku “hrvatskog problema” i rijesavanje istog nego isprobati nove stvari i ideje i vidjeti kako funkcioniraju. Jedino tako se zaista stvara nova vrijednost.

    Super, samo tako naprijed. Mislim i da bi bilo jako zanimljivo osim same teorije i prakse igara uciti i popratne sadrzaje vezanu uz esports koje donose stabilniji prihod kao sto su casteri, streameri, PR, marketing i vodjenje esports timova itd.

    • Ivan Šimić

      Ivan Šimić

      14. 01. 2018. u 12:41 pm Odgovori

      I meni se čini kako je ovo samo neki prvi korak. Bilo bi jedino logično da se nakon možda godine dana “pilota” gleda dalje na ostale “prateće” poslove, a ne samo igranje kojih isto bome fali kod nas. Svakako dobra inicijativa i ostaje vidjeti kako će izgledati nakon što se, nadam se, uključe i neki drugi partneri, timovi itd.
      Ostaje vidjeti 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.