Logan Paul pravi je primjer što znači nezrelost na društvenim mrežama

Što se može s 22-godišnjim vlogerom koji samoubojstvo koristi kao materijal za viralan video?

Prošli tjedan, 22-godišnji vloger Logan Paul posjetio je japansku šumu Aokigahara, poznatu po brojnim samoubojstvima. Ondje je naišao na mrtvo tijelo, a njegov nezreli pristup dočekala je ozbiljna kritika YouTube zajednice, ali i šire javnosti.

Dailymotion

Logan Paul, mladi vloger, koji je svoju slavu gradio još na video platformi Vine prije nego je ugašena, danas je zvijezda društvenih mreža s preko 300 milijuna mjesečnih pregledavanja na YouTubeu i 16 milijuna pratitelja na Instagramu.

Logane, šuma poznata po samoubojstvima nije ukleto mjesto za priče o duhovima

Zadnjeg dana 2017. godine, ovaj je vloger čiju publiku uglavnom čine tinejdžeri, odlučio učiniti nešto posebno. U videu kojeg je objavio istog dana navodi da je uvijek za kraj godine htio otići na neko izolirano mjesto, a pošto ga je put odveo u Japan, odabrao je Aokigaharu – šumu podno planine Fuji koju policija svakodnevno nadgleda zbog učestalih samoubojstava na toj lokaciji. Što i nije tako neuobičajeno uzevši u obzir činjenicu da Japan, iako je jedna od najrazvijenijih zemalja svijeta, ima izrazito visok postotak ljudi koji se liječe od posljedica mentalnih bolesti i pokušaja samoubojstva.

Ipak, ovaj 22-godišnjak došao je u Japan da zabavi svoju publiku, kako kaže: Obećao sam svaki dan da ću vas zabavljati. Takav njegov stav evidentan je odmah po dolasku u Japan. U isječcima iz vlogova koje je objavljivao tijekom svog boravka, i prije odlaska u Aokigaharu, vidimo primjere njegovog takozvanog rispekta prema drugim kulturama kojima se u videu podruguje – u cilju animiranja tinejdžerske publike.

U videu od 15 minuta, koji je naknadno uklonjen, Logan Paul s nekolicinom prijatelja odlazi u šumu Aokigaharu kampirati. Spreman je na ukletu atmosferu iz mitova i legendi o pokušajima samoubojstva i željko očekuje nagovještaj duhova u blizini. Ono što mladi Logan ne očekuje, već nakon prvih 300 metara od ulaza u šumu, jest tijelo osobe koja je počinila samoubojstvo.

Jasan prizor, kojemu se Logan, iako vidno potresen i u nevjerici, približava. Tijelo čovjeka na videu je potpuno vidljivo, tek glava zamagljena. Logan opisuje njegove plave ruke, ne može doći sebi i tumači kako: Samoubojstvo nije šala, kao ni mentalne bolesti. Ipak, nastavlja povremeno snimati tijelo čovjeka, ali najviše sreakcije i komentare, kako vlastite tako i ekipe koja ga prati.

Došli smo ovdje da uhvatimo tu ukletu atmosferu šume, ali ovo je upravo postalo prilično stvarno.

Dailymotion

Nakon što su naišli na tijelo osobe, rasprava o situaciji se nastavlja i možda je to najgore što se nakon njihovih riječi da “Samoubojstvo nikada nije odgovor“, moglo dogoditi. Nastavak vloga je tek onaj dio koji postaje trivijaliziranje cijele situacije, a njegovo objavljivanje samo grozno priznanje da se za pravi clickbait ignoriraju sve posljedice.

Situacija s mladima koji su se proslavili kao ikone na društvenim mrežama, a bez kontrole i adekvatne edukacije o tome što znači biti eksponirana osoba, došla je do toga da netko zbilja može pomisliti kako je ovakva tema samo još jedan dobar materijal za viralan video.

Sve što se trebalo dogoditi već se dogodilo – i ima posljedice, bez obzira na isprike

Kroz nekoliko dana, već viralan video We found a dead body, dobio je žustre kritike sa svih strana. Logan je netom nakon toga uklonio video i nakon 24 sata objavio prvu ispriku – pisanu.

Loganova pismena isprika nije se činila dovoljnom pa ga je zajednica nastavila prozivati za senzacionalizam posebno prozivajući clickbait naslov i minijaturni prikaz (thumbnail) koji u prvom planu pokazuje Logana s iskrivljenim izrazom lica dok je u pozadini tijelo obješenog čovjeka!

Uskoro je uslijedila i video isprika, no njegov pristup situaciji već je utjecao na publiku – i to ne u dobrom smislu, kako se možda Logan tu ispovijedio.

Nisam to učinio zbog pregleda. Imam ih dovoljno. Učinio sam to jer sam mislio da bi time na internetu mogao potaknuti pozitivne vibracije, a ne val negativnosti.

Loganov se broj pratitelja na YouTubeu nakon cijele hajke nije smanjio, naprotiv, povećao se za skoro 100 tisuća, a neki od videa reakcije potpore od te iste maloljetne publike stvarno navode da se ozbiljno zapitamo kako pravodobno regulirati i kontrolirati sadržaj na društvenim mrežama.

YouTube (ne)reakcija

YouTube ovaj put nije ni stigao ukloniti video, već ga je sam Logan uklonio, ali to i jest ono najgore – što je video uopće objavljen. Mlade osobe poput Logana (i mlađe), nitko ne može naučiti kako da se nose sa situacijama koje donosi slava, ali netko ih može naučiti kako da snose odgovornost za svoje postupke. Njihove sadržaje treba kontrolirati, a njih educirati o etičkim smjernicama i prema njima ih i sankcionirati, zbog vlogera samih i zbog maloljetne publike.

Iako YouTube ima svoje etičke smjernice i utvrđen Centar sigurnosti, većina toga samo stoji na čekanju – edukacije i implementacije. YouTube

Nakon nekoliko dana od objave i kritika, oglasio se i YouTube, tek preko neke sporedne osobe koja se javila poznatom YouTuberu Philipu de Francu. Izjava glasi:

Naša srca su s obitelji osobe koja se nalazi u videu. YouTube zabranjuje nasilne sadržaje ili sadržaje s prikazima krvi objavljene na šokantan, senzacionalan ili nepristran način. Ako je videozapis grafički, on može ostati na platformi samo ako ga podržavaju odgovarajuće obrazovne ili dokumentarne informacije ili će u nekim slučajevima biti ograničen prema starosnoj dobi. U partnerstvu smo sa sigurnosnim udrugama kao što je Nacionalna linija za prevenciju samoubojstva kako bismo pružili resurse za edukaciju koji su dio našeg Centar za sigurnost.

I to je to. Algoritam koji za YouTube pretražuje eksplicitne i nasilne sadržaje kako bi ih uklonio vjerojatno bi dao bolji komentar i reakciju na situaciju, no svijet i internet se mora zadovoljiti s ovim.

Što učiniti kada se, naizgled, ne može ništa učiniti?

Ovo nije prvi put, ni zadnji, nažalost. Prije par mjeseci dogodio se skandal s dječijim kanalima na kojima su se pojavljivali nasilni sadržaji koje nitko, eto, nije primijećivao te opsceni komentari koje nitko nije prijavio. Par mjeseci prije toga, na YouTubeu se dogodio i skandal s top YouTuberom PewDiePiem, kojeg su tada razapeli zbog videa u kojem je ispričao šalu o nacistima. Internet zajednica je nemilosrdna, ali oglašivači su još nemilosrdniji.

Skandali oko ove dvije situacije poprimili su te razmjere upravo zbog masovnog prekidanja oglasa na videima koji su povezani s dječijim kanalima, odnosno, PewDiePieom. Ipak, ništa od toga ne bi dobilo dovoljno pozornosti YouTubea (Googlea) da nije bilo prijetnji ukidanja oglašavanja.

Iako YouTube ima svoje etičke smjernice i utvrđen Centar sigurnosti, većina toga samo stoji na čekanju – edukacije i implementacije. Dio YouTubera samoinicijativno prolazi kroz te upute i smjernice, i velik dio se i ophodi u skladu s njima. No bez obzira koji je postotak u pitanju, oni veliki – najveći, s milijunima pregleda, a posebno oni s maloljetnom publikom, morali bi imati te smjernice u malom prstu. Da li ih YouTube obvezuje na to? Baš i ne. Da li ih YouTube nadgleda? Vrlo skromno. Rješenje nisu algoritmi, jer oni su često slijepi na mnogo toga što ostavlja itekakav utjecaj na djecu i maloljetne.

Sve više mladih odrasta s videom i društvenim medijima, njihov prozor u svijet su uglavnom postovi i video priče omiljenih Instagramera i YouTubera. Oni sami će možda postati poznate ličnosti s društvenih mreža… Ono što se tu može učiniti je od malena računati na to, i prema tome se ophoditi s potrebnom pažnjom. Proučiti što to donosi mladim umovima i naučiti ih kako da se nose s aspektima takve eksponiranosti i nefiltriranog sadržaja. Kod nas su primjer Vip YouTube Akademija i Joomboos koji imaju potencijal postati mini institucije koje to mogu provoditi, a to će sve više biti obveza svakog sličnog projekta koji uključuje mlade jer ovo postaje njihova (i naša) svakodnevica.

EDIT (11. siječnja):

YouTubeu je trebalo malo duže, ali ipak su reagirali sankcijom. Logan Paul od jučer više nije dio Google Preferred oglašivačkog programa koji brendovima omogućuje oglašavanje na najvećim YouTube kanalima.

Loganu su prekinute i sve kolaboracije na YouTube Redu (pretplatnički program YouTubea koji omogućuje ekskluzivne sadržaje bez reklama). Konkretno: njegova uloga u filmu The Thinning: New World Order je stavljena na čekanje, a više neće glumiti ni u komediji Foursome. Iako će i dalje moći zarađivati od monetizacije videa, izbacivanjem iz Google Preferred programa zarada po kliku će mu uvelike biti smanjena.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Denis

    Denis

    10. 01. 2018. u 1:05 pm Odgovori

    Mase su dobile doslovno zabavu za mase, kakvu i mase zaslužuju. Na radost bogatog sloja i političara koji sada još više nesmetano rade to što rade, dok se mase zaglupljuju svakodnevno, neumorno i sistematično.

  2. Hana Friščić

    Hana Friščić

    11. 01. 2018. u 11:53 am Odgovori

    Kako vas nije sram????I Logan je živo biće, svi griješe!A vi to onda na Google objavljujete!Sram vas i stid bilo!Vi nikada ne grješite???Sramota kako neki ljudi to mogu misliti o drugi ma!I LOGAN JE ŽIVO BIĆE I GRIJEŠI KAO I SVI DRUGI LJUDI!!!!! Sramota kako vas nije sram?!?!?!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Intervju

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.