LeWeb: kako su termostat, prekidač i prečišćavanje vode postali internetski startupi

LeWeb: kako su termostat, prekidač i prečišćavanje vode postali internetski startupi

Termostat za 21. stoljeće izgleda kao igračka James Bonda (Snimila Marinshe)

Prvi deo prvog dana LeWeba obeležili su pametni termostat, upravljanje domom preko aplikacije i priča o jednom od najvećih globalnih problema, neodstatku vode za piće.

Termostat koji će učiti od vas

Da li možete da zamislite da vam neko priča o termostatu, a da ga vi slušate s pažnjom dvadesetak minuta? Ne? To smo i mi mislili, dok na LeWeb scenu nije stupio Tony Fadell, osnivač & CEO Nest Labs. Predstavio nam je Termostat koji uči – The Learning Thermostat, a što podrazumeva grejanje doma preko par klikova uz uštedu energije: tehnologiju koja uči od svog korisnika, jer pamti kada se budite, u koje vreme pojačavate ili smanjujete temperaturu; programiranje grejanja i hlađenja unapred; senzore za pokrete koji pokreću grejanje/hlađenje u zavisnosti od spoljašnje temperature; daljinsku kontrolu preko aplikacije na mobilnom telefonu. I sve navedeno čuva u proseku 2-3h energije dnevno.

Tržište termostata je u Sjedinjenim Američkim Državama veće nego tržište frižidera, i drugih kućnih aparata, a nije se razvijalo decenijama, i u tome je ovaj preduzetnik video svoju šansu.

Tony Fadell, Snimila Marina Filipović Marinshe

SmartThings: povezivanje čoveka i uređaja u pravom, tehnološkom smislu te reči

Ovo je aplikacija koja vam pomaže da upravljate domom i/ili poslovnim prostorom tako što upravljate elektrikom, te pratite dešavanja (pokrete) unutar prostorija, ili posebnih delova (ormari, pregrade i sl.). O čemu se radi možete pogledati više na Kickstarter prezentaciji.

charity: water – Kako je promoter njujorških klubova postao volonter-fotograf u Liberiji, i odlučio da promeni svet

Scott Harrison je uzdrmao sve u publici svojom prezentacijom o problemu sa kojim se svakodnevno susreće preko 800 miliona ljudi: neodstatak čiste i zdrave vode za piće. Ispričao je priču o svom životu kao promotera noćnih klubova koji je nakon 10 godina tog života odlučio da uradi nešto potpuno drugačije: da se posveti dobrotvornom radu.

Scott Harrison, Snimila Marina Filipović Marinshe

Prikazao je uznemirujuće fotografije koje je lično snimio u toku 2 godine rada u Liberiji, na kojima su ljudi sa tumorima po licu, jeziku, grlu, za koje je osnovni uzrok bio zagađena voda koju su svakodnevno pili. Ta činjenica ga je i pokrenula da se angažuje na polju rešavanja problema nedostatka pijaće vode, te je osnovao charity: water, dobrotvorno udruženje koje ima cilj da obezbeđuje pijaću vodu onima kojima je potrebna.

Osnovne premise na kojima se zasniva ovo udruženje jesu da 100% javnih donacija ide u rešavanje problema pijaće vode (kopanje bunara, postavljanje filtera i slično), dok se rad udruženja finansira sa odvojenog računa, opet – donacijama pojedinaca i kompanija.

Nije da ova priča nema baš nikakve veze sa modernom tehnologijom, naprotiv: ona je omogućila da pratite gde idu donacije putem GPS uređaja povezanih sa bunarima i filterima, a što se prikazuje u vidu obeleženih mesta na Google Maps.

Generalni partner praćenja  LeWeba, najveće europske internetske konferencije na Netokraciji je Zagrebačka banka!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Digitalni marketing

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.