Žene iz ICT-a na Leap Summitu: Znanje je jedino bitno

U ICT-u nema mjesta za podjelu na ‘muškarce i žene’ – znanje je jedino bitno

Položaj i broj žena u ICT-u, plaće, prilike za napredovanje, predrasude u odnosu na muške kolege - neke su od gorućih tema u industriji. Tako je bilo i na Leap Summitu, međunarodnoj konferenciji za mlade koja je proteklih nekoliko dana u Zagrebu okupila više od 1000 sudionika iz 24 zemlje diljem svijeta kako bi stekli nova znanja i spremno zakoračili u svijet poduzetništva i poslovnog razvoja.

leap_summit_mia_jpg
Foto: Tihomil Ledinščak, Radiobit

Tema o ženama u ICT-u često se pretvori u statistiku o postotku ili njihovim plaćama u ovoj industriji. Međutim, na panelu o ovoj tematici koji je održan u petak u sklopu Leap Summita cilj je bio govoriti o stvarnim primjerima koji djevojke mogu inspirirati za karijeru u ICT-u više od bilo kakvih brojeva. Na panelu, koji je vodila Netokracijina Mia Biberović, sudjelovale su Ivana Matić (Women in Adria), Mirela Senica (IBM), Anđelka Strajher (Megatrend Poslovna Rješenja), Nina Šindija (Microsoft Hrvatska), Anita Cvetić Oreščanin (Poslovna inteligencija) i Vedrana Miholić (CROZ).

Odgovarajući na pitanje je li IT i dalje muški svijet, Vedrana Miholić je istaknula kako je sedamdesetih i osamdesetih godina informatika u Hrvatskoj ravnopravno pripadala muškarcima i ženama, ali i kako je Hrvatska dobar primjer jer ovdje ima značajan broj uspješnih žena, kako u poduzetništvu, tako i tehničkim zanimanjima.

Smatram da je nama ženama u ICT-u stvarno prekrasno, da se možemo lako probiti kad nađemo svoju nišu te da smo dobrodošle u ovu industriju. Također, to je i primjer koliko je IT, kao mlada grana, fleksibilan i spreman izaći iz okvira.

Kad je riječ o poticanju ravnopravnosti žena u različitim zanimanja, uključujući i ona tehnička, često se spominju kvote. Anita Cvetić Oreščanin iz Poslovne inteligencije naglasila je kako postotak žena u njenoj tvrtki prelazi polovicu, unatoč tome što nikada nisu imali kvote.

Zapošljavamo temeljem znanja, jer smatramo da ne možeš prosperirati ako nisi obrazovan, spreman učiti i otvoren promjenama. Želja za učenjem čini vas boljim osobama i poželjnijima na tržištu rada.

Jedino je važno hoće li netko učiti ili ne

leap_summit_publika
Panelistice su okupljenima poručile kako je karijera u ICT-u moguća i bez tehničkog obrazovanja, no da je nužno razumijevanje i poznavanje tehnologije.

Nina Šindija rekla je kako u Microsoftu Hrvatska radi 43 posto žena te kako nizom inicijativa potiču mlade za tehničke fakultete i cjeloživotno učenje. Kad je riječ o startupima istaknula je odlične primjere poput Josipe Majić i Urške Sršen, no da, nažalost, i dalje na startup natjecanjima prevladavaju muškarci. Govoreći o mogućim razlozima zašto je tome tako, podsjetila je i na jedno istraživanje koje je pokazalo kako 97 posto roditelja ne bi usmjerilo kćeri prema IT-u, iako je 39 posto djevojčica reklo kako bi se odlučilo za tehnička zanimanja.

Vezano za omjer muškaraca i žena na tehničkim fakultetima, Anđelka Strajher se prisjetila svog studiranja te kako je FER inicijalno bio projektiran bez WC-a za žene.

Nisam smatrala da idem u mušku školu niti muški fakultet, ali svi oko nas su to tako shvaćali. Ne vjerujem u podjele po bilo kakvim kategorijama, ljudi ili znaju ili ne znaju – ili hoće učiti ili neće.

Djevojke iz publike najviše je zanimalo što mogu napraviti ako ih zanima IT, ali nemaju tehničko obrazovanje. Panelistice su istaknule kako postoji cijeli niz karijera u ICT-u koje ne podrazumijevaju tehničko obrazovanje, ali su savjetovale ulaganje sebe i edukaciju, primjerice korištenje raznih online tečajeva, jer iako za sve poslove nije nužno dubinsko poznavanje ICT, nužno je njegovo razumijevanje.

Jedno od pitanja na panelu bilo je i kako općenito privući mlade na tehničke fakultete za što je nužna preduvjet promjena u obrazovnom sustavu. Vedrana Miholić, kao ambasadorica inicijative eSkills for Jobs, ali i savjetnica na novi nastavni program iz informatike, o čemu je Netokracija već pisala, rekla je kako postoji zaista ogroman trud koji polaže privatni i civilni sektor da promjene u obrazovnom sustavu krenu već u rujnu, od nove školske godine. Dodala je kako je ministarstvo raspisalo natječaj za 60 škola koje se trebaju javiti ne bi li sudjelovale u pilot projektu, a trenutačno se traže škole i nastavnici koji će to prihvatiti.

Novi je kurikulum orijentiran na ishode. Nastavnici dobivaju odgovornost, ali i priliku da pokažu kreativnost i znanje. Osobno smatram da nikada problem neće biti sama računala i druga oprema jer će se naći načina da se osiguraju.

A poruka za kraj?

Gošće panela okupljenima su poručile da čak i ako se susretnu s predrasudama i lošim situacijama, to shvate kao priliku za učenje, a Ivana Matić je istaknula važnost networkinga i samoprezentacije. Nina Šindija je naglasila:

Najgora je stvar percipirati da mi nešto nije uspjelo jer sam žena. To si izbacite iz glave. Sve se može.

Odličan savjet okupljenima dala je i Anita Cvetić Oreščanin:

Kad dobijte priliku, nemojte filozofirati, analizirati i postavljati pitanja ‘Mogu li ja to?’ Nema dramaturgije, prihvatite priliku i nemojte se bojati i pogriješiti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Startupi

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.