Lider ne mora biti savršen, ali mora znati motivirati zaposlenike

Lider ne mora biti savršen, ali mora znati kako motivirati zaposlenike

Što je važno u poduzetništvu 21. stoljeća i kako angažirati zaposlenike koji će s vama graditi globalnu kompaniju? O ovim i drugim ključnim pitanjima za sve koji namjeravaju ili su već pokrenuli svoj posao, u Zagrebu su iz svojeg iskustva govorili Russell Dalgleish iz Škotske i Michael Anderson iz Kalifornije, u sklopu Leadership turneje u organizaciji Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije.

Russell i Michael su na jučerašnjem predavanju u Westinu pokušali odgovoriti na pitanje kakav treba biti dobar poduzetnik i vođa suvremenog doba.
Russell i Michael su na jučerašnjem predavanju u Westinu pokušali odgovoriti na pitanje kakav treba biti dobar poduzetnik i vođa suvremenog doba.

Jučer popodne je u zagrebačkom hotelu Westin održano predavanje o novom dobu liderstva na kojem su svoja iskustva iz modernog poslovnog svijeta podijelili Russell Dalgleish iz Škotske i Michael Anderson iz Kalifornije. Nakon Zagreba, gdje ih je dočekala publika od četrdesetak zainteresiranih i mladih i starijih (potencijalnih) poduzetnika, Russell i Michael će ovih dana povodom Leadership turneje posjetiti i Ljubljanu, Rijeku te Beograd.

Pogledajmo o čemu se razgovaralo u Zagrebu.

Nikada nije bilo bolje vrijeme za poduzetništvo

Russell je serijski poduzetnik, investitor, inovator i poslovni savjetnik, a u svojem je izlaganju istaknuo kako nikada nije postojalo bolje vrijeme za pokretanje posla od ovoga danas. Suvremene tehnologije, naime, omogućuju jeftina putovanja i besplatnu komunikaciju s bilo kime u svijetu, što znatno olakšava širenje poslovne strategije i globalni uspjeh bilo koje kompanije iz bilo koje zemlje.

U poduzetništvu 21. stoljeća najvažnije je iskoristiti mogućnosti koje se nude, a tu su prije svega važne društvene mreže kako bi korisnicima iskomunicirali svoju ponudu, smatra Russell. Za primjer navodi Twitter koji smatra odličnom platformom za dijeljenje iskustva i misli poput onoga što mi mislimo da će se dogoditi u svijetu, što je prilično važno za lidere u Velikoj Britaniji, a isto tako i u Hrvatskoj. Također, ključno je istražiti konkurenciju i odlučiti koje će biti vaše prednosti na tržištu. Hrvatske tvrtke u svemu tome imaju jednake mogućnosti kao i one britanske ili američke, naglašava Russell. No, što nas onda sprječava da pokušamo ostvariti svoje snove, bez obzira na to gdje se nalazili? Odgovor je, kaže, u našoj glavi.

Prepoznajte strahove i – zanemarite ih

Svi se bojimo promjena, to je normalna reakcija, rekao je Russell.
Svi se malo bojimo promjena, to je normalna reakcija, rekao je Russell.

I Russell i Michael se slažu da najveći otpor sebi pružamo sami i to zbog straha od nečega novog.

Svi se malo bojimo promjena, to je prirodna reakcija na nešto novo.

Međutim, da bi bio inovativan, moraš riskirati, ističe Michael, osnivač The Executive Joy instituta.

Hrabrost ne znači da me nije strah, nego da me strah, ali ću svejedno to učiniti.

U Hrvatskoj mnogi smatraju da je najveći problem u pokretanju vlastitog posla birokracija, no Russell naglašava da se i to može iskoristiti kao prednost – ako se većina ne usudi zbog birokracije, znači da ćeš imati manje konkurenata. Ipak, ono što nedostaje Hrvatskoj u usporedbi s SAD-om je mehanizam podrške, primjećuje Michael. U SAD-u se ne slavi neuspjeh, ali se slavi pokušaj, a ako ne uspijete iz prve, drugi će vas potaknuti da probate ponovo. Kod nas, nažalost, to nije čest slučaj, stoga treba raditi na razvoju zajednice koja će služiti kao podrška inovacijama.

Angažiranost zaposlenika u Hrvatskoj ispod prosjeka

Michael je također istaknuo da postoje neki mitovi o liderstvu koji često obeshrabruju pojedince. Primjerice, mnogi misle da se ne može naučiti kako biti vođa ili da vođa mora imati određene kompetencije i znati odgovore na sva pitanja. Međutim, to nije točno. Bilo tko može biti lider, poručuje poduzetnik iz Kalifornije, ali na vještinama treba raditi, ne može se samo roditi s time. Ipak, to ne znači da vođa mora biti savršen jer nitko ne može znati sve odgovore. Michael priznaje da ni sam nije bio dobar lider kada se počeo baviti poduzetništvom, ali je mnogo ulagao u svoju daljnju edukaciju nakon čega je njegova tvrtka bila sve uspješnija te naposljetku proglašena najboljim mjestom za rad u San Diegu.

Hrvatskoj nedostaje mehanizam podrške, ali Russell ipak smatra da netko iz Hrvatske ima jednake šanse za uspjeh kao netko iz Ujedinjenog Kraljevstva ili SAD-a.
Hrvatskoj nedostaje mehanizam podrške, ali Russell ipak smatra da netko iz Hrvatske ima jednake šanse za uspjeh kao netko iz Ujedinjenog Kraljevstva ili SAD-a.

Jedna od najvažnijih stvari koje je naučio je da se lider prepoznaje u angažmanu svojih zaposlenika. Naime, angažirani zaposlenici su oni koji vjeruju u svrhu tvrtke i zato se više trude. Prema Gallopovom istraživanju, angažman zaposlenika u Hrvatskoj je samo 3%, dok je svjetski prosjek 14%, naglasio je Michael. Lider treba znati kako iskoristiti potencijal svojih zaposlenika i steći njihovo povjerenje. A da bi stekao povjerenje, lider mora biti autentičan. To znači da ne smije skrivati informacije o poslovanju od svojih zaposlenika ili tražiti od njih nešto što sam ne poštuje. Na primjer, ako zaposlenicima nije dopušteno da kasne na posao, onda ni vođa ne bi trebao kasniti. Isto tako, svatko treba pronaći svoj vlastiti stil, a ne kopirati druge.

Svatko drži sudbinu u svojim rukama

Russell i Michael su sudionicima ponudili uistinu pregršt korisnih informacija te im poručili da rade na svojoj emocionalnoj inteligenciji i da se povezuju s drugima jer surađujući zajedno, svi imamo veće šanse za uspjeh.

A kao glavni zaključak predavanja ističe se misao da sami odlučujemo čime ćemo se baviti. Kakvi lideri ćemo biti i koliko ćemo riskirati, ovisi o nama samima, a potrebno je samo – usuditi se.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.