Layer je novi tehnološki startup domaćih korijena suosnivača Tomaža Štolfe, za koji ćete se pitati kako ga je moguće nazvati startupom. Naime, ambicije, ali i temelji su zaista na svjetskoj razini, a Netokracija vam ekskluzivno predstavlja Layer - projekt koji želi biti layer odnosno sloj za voice, messaging i video komunikaciju na Internetu.

Layer je novi tehnološki startup domaćih korijena suosnivača Tomaža Štolfe, za koji ćete se pitati kako ga je moguće nazvati startupom. Naime, ambicije, ali i temelji su zaista na svjetskoj razini, a Netokracija vam ekskluzivno predstavlja Layer – projekt koji želi biti layer odnosno sloj za voice, messaging i video komunikaciju na Internetu. Projekt s nizom uglednih savjetnika te osiguranom investicijom.
Što je Paypal plaćanju ili pak Google Maps kartama, Layer želi biti za voice i messaging komunikaciju uz ugledne investitore te savjetnike koje čine izumitelj XMPP protokola Jeremie Miller, kreator Sparrowa Dom Leca kojeg je kupio Google te bivši voditelj Twitterove platforme Ryan Sarver.
Layer su osnovali Tomaž Štolfa, najpoznatiji kao osnivač tehnološkog startupa Vox.io koji je napustio početkom ove godine te Ron Palmeri, CTO Grand Centrala, startupa kojeg je Google kupio 2007. za oko 50 milijuna dolara kao temelj svojeg Google Voicea. Palmeri je u San Franciscu osnovao vlastiti investicijski fond MkII Ventures. Tomaž ga je upravo predstavio na Techcrunch Disrupt konferenciji u San Franciscu, gdje se nada zainteresirati developere širom svijeta da se prijave za Layer.
Skype kao platforma?
Zamislite dating aplikaciju u kojoj se korisnici mogu odmah čuti kroz integraciju poziva i poruka temeljih na Layeru – Skype u malom. Layer omogućava uključivanje glasovne te video komunikacije, kao i poruka u bilo koju aplikaciju unutar samo nekoliko minuta. Po tome je sličan već spomenutom Google Mapsu ili pak payment sustavima, kao i Aviaryju kojeg mnoge popularne aplikacije koriste za uređivanje fotografija.
Umjesto trošenja vremena na razvoj ovog zahtjevnog aspekta bilo kojeg proizvoda, developeri mogu Layerom sve mogućnosti uključiti u kratkom roku uz minimum koda i sigurnost stabilnosti platforme. Sva komunikacija provodi se putem Interneta odnosno IP-a, tako da ne ovisi o telekomima i postojećoj infrastrukturi poput tvrtki koje nude integraciju SMS-a i drugih “klasičnih” tehnologija u mobilne aplikacije i rješenja.
Tomaž Štolfa je u ekskluzivnom razgovoru za Netokraciju otkrio kako su se zaista potrudili da Layer bude “dizajniraju za developere”, a pohvale im već stižu iz tehnoloških tvrtki poput Airbnba te Wunderlista. Developere će pri tome posebno veseliti što će Layer moći koristiti besplatno u početku i neće postojati blokiranje za određeni volument korištenja ukoliko vaša aplikacija postane popularna. Dapače, Tomaž ističe kako se veseli uspjehu korisnika i zato ih zaista ne žele ograničiti, a zbog IP temelja ni ne moraju s obzirom da neće ni naplaćivati po transakciji (npr. po poruci) već volumenu.
U praksi ćete “komunikacijske” mogućnosti dodavati još jednostavnije zahvaljujući gotovom open source UI kitu, tako da se nećete morati mučiti oko sučelja. Dapače, Tomaž ističe kako će Layer moći u početku testirati 50 izabranih tvrtki kojima će posebno pomoći s integracijom tehnologije. Layer će od početka biti dostupan za iOS i Android, dok podršku za web servise svakako misle uključiti do početka sljedeće godine. Za stabilnost će se brinuti nekoliko bivših, prvih zaposlenika OpenDNS-a, servisa poznatog po tome što je uvijek bio 100 posto dostupan. Nevjerojatno, ali istinito.
Layer će uz osnovnu komunikaciju nuditi i dodatne usluge poput pretraživanja i adresara kako bi aplikacije zaista imale potpune mogućnosti potrebne za komunikaciju svojih korisnika.
Iako Tomaž nije otkrio sve detalje, možemo potvrditi kako je Layer već osigura označajnu investiciju koju ćemo kroz predstaviti na Netokraciji kroz nekoliko dana. Radi se o nizu uglednih i poznatih investicijih fondova čija podrška nije iznenađujuća s obzirom na ugled i iskustvo suosnivača. Sumirajmo. Dok je jedan razvijao Skype-u-pregledniku, drugi je razvio voice tehnologiju koja je zaintrigirala Google.
Primjer za jugoistočnu Europu
Teško je ne nasmiješiti se razmišljajući o Layeru, što moram priznati je bio slučaj i samnom dok mi je Tomaž opisivao i pokazivao detalje projekta. Layer teoretski ima velike šanse za uspjeh. Dva iskusna suosnivača s temeljnim kapitalom u području kojeg dobro znaju, a koje je itekako profitabilno za one koji u njemu uspiju ima dobre temelje za stvaranje tvrtke koja bi mogla “promijeniti svijet” – kako često opisuju raznorazni startup gurui.
Europski svjetonazor uz američke ambicije
Layer će svakako biti tvrtka u San Franciscu gdje se sad nalazi cijeli međunarodni tim sačinjen od Slovenaca, Poljaka, Amerikanaca, no Tomaž ističe kako će svakako uklopiti europske vrijednosti u projekt, posebice što se tiče privatnosti.
Itekako svjestan toga da bi im američke obavještalne agencije jednog dana mogle pokucati na vrata, suosnivači razvijaju strategiju kako zaštiti svoje korisnike. Među ostalim razviti point-to-point enkripciju koja “preskakati” Layer, onemogućavati korištenje nekih servisa poput pretraživanja, ali i nuditi potpunu sigurnost u komunikaciji.
Layer je na samom začetku i sad moraju s 50 izabranih partnera pokazati što sve može ponuditi svijetu, ali već na papiru radi se o jednom od najzanimljivijih novih tehnoloških projekata uopće, a kamoli nekom koji korijene vuče iz naših krajeva. Ljubljansku adresu Layer ima, timu je bitno da se za njih osim na “tehkranču” pročuje i u dobro im poznatim krajevima. Pročitajte više o Layeru na službenoj web stranici, a ukoliko ste developer prijavite se za pristup sustavu!
Kao što je Zemanta probila led regionalnim startupima, Farmeron potaknuo hrvatske, a Nordeus zaintrigirao srpske, tako bi i Layer mogao postati nešto mnogo bitnije nama, nego svijetu, uzor. Skype jugoistočne Europe? Slađi sloj u regionalnom startup kolaču ne bismo mogli ni poželjeti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Srka
10. 09. 2013. u 9:06 am
Ovo će biti dobro, jer iskreno skype aplikacije za web nisu se pokazale kao najsretnije rješenje
Pero
10. 09. 2013. u 12:47 pm
Tomaž se očito dobro umrežio u Americi. No ako zanemarimo pomalo hype članak 😉 nije mi jasno čemu to sve služi i po čemu se razlikuje od npr Skype i Vox.io. Može netko u jednoj rečenici?