Više od 150 'Ladies of New Business' okupilo se u Zagrebu

Više od 150 ‘Ladies of New Business’: Uz manje skromnosti možemo sve što zacrtamo!

Inspirativne priče, iskrena priznanja, puno dobrih savjeta, podrške i smijeha, sažetak je to konferencije Ladies of New Business koja se u organizaciji Netokracije održala jučer u prostorijama novog centra inovacija HUB385, a okupila je više od 150 sudionica (i nešto sudionika) iz tehnološke industrije. Unatoč ozbiljnim temama, od potplaćenosti žena na radnim mjestima, nedostatku prilika za napredovanje, usklađivanju privatnog i poslovnog života, pozitivna atmosfera već je na samom početku dala naslutiti kako će ovo biti jedna od večeri koju će zapamtiti sve dame, ali i gospoda koji su sudjelovali.

ladies_iva_resize
Prepun HUB385 na otvaranju događanja Ladies of New Business (Slike: Luka Travaš)

Kako nam se bliži 8. ožujka, Dan žena, sve se više govori o njihovu položaju u društvu, uključujući i diskriminaciju na radnom mjestu, mali broj žena na vodećim pozicijama unatoč visokom obrazovanju, ali i višestrukim ulogama koje se većini prešutno nameću. A uspješna bi ih žena sve trebala ispuniti, iako dan ima samo 24 sata. Kako bi dala doprinos ovoj tematici, Netokracija je pokrenula niz događanja Ladies of New Business s naglaskom na žene u tehnološkom sektoru. Prvo takvo događanje održano je u Ljubljani, jučer je uslijedio Zagreb, a sljedeći tjedan na redu je Beograd. Uz to, Netokracija će cijeli ožujak posvetiti temama koje obuhvaćaju izazove s kojima se susreću žene u razvoju digitalne karijere te inspirativnim primjerima.

No, o čemu se to sinoć pričalo u Zagrebu, toliko da je Twitter “gorio” od spomena #LadiesZG?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Žene, budimo borci i nemojmo osuđivati jedna drugu

ladies_panel1_resize
Sigurnost i odlučnost – ženama toga često nedostaje, čulo se sinoć na prvom panelu.

Na prvom panelu večeri sudjelovale su Dijana Hrastović, članica uprave Zagrebačke banke, Ivana Marković, članica uprave Vipneta, Ivana Galić, direktorica marketinga i komunikacija Nove TV, i Nataša Đukanović, direktorica marketinga .ME Domain, koje su s okupljenima podijelile svoja iskustva i stavove vezano za napredovanje, zauzimanje za sebe, bolju plaću i poziciju te put prema vrhu. Složile su se kako žene trebaju biti više borci, baš poput muškaraca, i da se trebaju naučiti ne osuđivati jedna drugu. Ivana Galić, voditeljica korporativnih komunikacija Nove TV, kao poseban problem istaknula je potplaćenost žena.

vipnet_ladies_resize
S lijeva na desno: Nataša Đukanović, Ivana Galić, Ivana Marković. Panel je vodila Ana Rogina.

Žene jesu diskriminirane, a najviše me boli to što su manje plaćene. Polazim od toga da je to dio osobne odgovornosti, jer, iako radim više od 15 godina, trebalo mi je deset godina da naučim tražiti povišicu, a i dan danas osjećam sram.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

S time se složila i Dijana Hrastović, članice uprave Zagrebačke banke koja je istaknula kako se godinama nije usudila tražiti više jer je mislila kako će njen rad sam po sebi biti prepoznat i nagrađen.

Hendal je tijekom događanja iznio podatke istraživanja o iskustvima žena na vodećim poslovnim pozicijama u Hrvatskoj. Iako je zadovoljstvo generalno visoko, gotovo polovica se susrela s problemima determiniranima spolom.
Hendal je tijekom događanja iznio rezultate istraživanja o iskustvima žena na vodećim poslovnim pozicijama u Hrvatskoj. Iako je zadovoljstvo generalno visoko, gotovo polovica se susrela s problemima determiniranima spolom.

A kako se nosila sa strahom od rizika i novih prilika, s okupljenima je podijelila Ivana Marković, članica uprave Vipneta:

Na početku karijere sam bila prekritična i neprestano se pitala: “Mogu li ja to?”, pokušavala sam predvidjeti sve moguće scenarije. Svaka od nas si mora odgovoriti na sljedeća pitanja: “Veseli li me posao i daje li mi neku poslovnu ili profesionalnu vrijednost?” Ako je odgovor da, onda vrijedi riskirati.

Naše su gošće okupljenim damama poručile kako se ne trebaju bojati, već trebaju biti sigurnije i odlučnije jer čak i ako ništa ne kažu, to može imati utjecaja na njih.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Problem žena je skromnost

Ivana
Razgovor koji je sinoć izazvao najviše komentara i pitanja – Ivana Šoljan iz IN2 i Ivan Brezak Brkan, glavni urednik Netokracije.

Iskrena, pristupačna i simpatična Ivana Šoljan, članica uprave IN2 ispričala je svoj pomalo neobičan poslovni put za koji je istaknula kako je u mnogočemu bio slučajan. U prosjeku je tvrtke za koje je radila mijenjala svakih pet do šest godina, što je posljedica toga da voli nove izazove, ali i kad se shvati da se nalazi u situaciji gdje više nije zadovoljna, zna da je vrijeme za otići. Kad je riječ o stavovima žena i muškaraca u poslovnim sredinama, istaknula je kako je problem žena skromnost. Iz njenog iskustva, svaki put, na spomen promaknuća većina žena reagira na sličan način: “Da, može, iako nisam sigurna mogu li ja to!”

Svim mladim kolegicama koje tek ulaze u poslovni svijet savjetovala je da zaborave na sram i strah, a ako se ne osjećaju sigurno neka nađu saveznike jer svima treba pomoć pri rušenju barijera.

Imamo jeziv strah od neuspjeha. Kod nas ne nastaje puno malih kompanija, ne samo zbog toga jer se nema novca, nego i zbog straha od neuspjeha, a to se očituje i kod traženja povišice i bolje pozicije, što je posebno izraženo kod žena. Moramo to svladati, reći same sebi, danas nisam uspjela, ali sutra je novi dan i idem vidjeti što ću drugo raditi. Treba se brinuti da radiš ono što voliš i za rezultate, a ne za ono što je u CV-u.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Eli Novaković, Acro planer: Ne bojim se neuspjeha

Jedna od onih koja se ne boji neuspjeha, ali ni otvoreno i iskreno podijeliti svoja iskustva, je i simpatična Elizabeta Novaković, osnivačica Acro planera koja se posebno dotaknula pitanja mentorstva, što je bio i važan dio jučerašnjeg programa zvan Digitalni karanfili.

Uvijek kad sam imala neku ideju, pričala sam o tome s drugim ljudima i znala sam od koga moram uzeti informaciju da odem naprijed. Ne možeš ići dalje, ako ne znaš kamo ideš. Moraš imati mentora, nekoga tko je došao do cilja i u koga ćeš se moći ugledati.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj
ladies_eli_mia_resize
Elizabeta Novaković, Acro planer, s Netokracijinom izvršnom urednicom Mijom Biberović

Događaju li se ženama dobre stvari slučajno?

Ženama se zamjera kako su pretihe, a ako otvoreno kažu što žele i hoće, onda im se zamjera da su preagresivne i da se ponašaju kao muškarci, složile su se sudionice posljednjeg panela večeri: Lana Bedeković Rosandić, direktorica agencije Alert, Antonija Bilić Arar, country managerica za BlaBlaCar, Ivana Matić iz Women in Adria inicijative, Ida Pandur, osnivačica i direktorica agencije ENTG, te Ivana Grbavac, Google Adriatics.

ladies_panel2_resize
S lijeva na desno: Ivana Grbavac, Lana Bedeković Rosandić, Ida Pandur, Antonija Bilić Arar

To je prepoznala i Sheryl Sandberg, izvršna direktorica Facebooka i začetnica Lean In pokreta koji ima za cilj povezivanje i osnaživanje žena. Naše panelistice priznale su kako žene često pate od “sindroma uljeza” i misle da nisu dovoljno dobre niti sposobne za posao koji obavljaju te da su im se dobre stvari dogodile slučajno jer su u pravom trenutku bile na pravom mjestu. No, i to je jedan od stavova koji treba mijenjati.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Za kraj svim kolegicama dale su nekoliko savjeta:

  • Treba vjerovati u sebe i puno raditi, jer prepreka ima svaki dan, neovisno o tome jeste li muškarac ili žena.
  • Morate znati što hoćete i onda to tražiti.
  • Ne možete napredovati ako ne riješite problem samopouzdanja i osobno se ne razvijete.
  • Mentori su bitni jer vam daju prečac, to su osobe od kojih učite uz samostalni rad.
  • Mentor ne bi trebao biti vaš šef.
  • I za kraj, koliko god mi to mislile, nismo slučajno dobile bolji posao, veću plaću ili nagradu!

Netokracija zahvaljuje svim sudionicima i sudionicama koji su doprinijeli ovom događanju, kao i partnerima koji su prepoznali važnost teme događanja i bez kojih on ne bi mogao biti održan. To su zlatni partner Vip, srebrni partner Zagrebačka banka, Grawe, Zaklada Luka, mStart, Carat, Coca-ColaLean In Hrvatska, UX Passion, AlertBeck’s, Tester Box, Neuralab, Hendal, Google, HBOR, Uber i eStudent, dok su medijski partneri NovaTV, zadovoljna.hr i Women in Adria. Projekt su podržali Predsjednica Republike Hrvatske, Ured za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske te US Commercial Service.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.