Stiže zlatni Ilija 2.0 - kako je Kontri prošla prva kolekcija NFT-ova?

Stiže zlatni Ilija 2.0 – kako je Kontri prošla prva kolekcija NFT-ova?

Tko će imati čast otići s Ilijom Brajkovićem na veganski ručak?

U veljači ove godine društvu Bored Apeova i CryptoPunksa pridružili su se i zlatni Ilija Brajković i Petar Bogdan iz Kontre. Osnivači jedne od najpoznatijih hrvatskih agencija napravili su od sebe – digitalne tokene – ne bi li istražili mogućnosti NFT-ova te koliko je tržište željno i spremno za takve trendove.

Nešto više od pola godine kasnije, Ilija i tim su odlučili pripremiti i novu kolekciju koja donosi par novina u igru. Od danas su dostupna na OpenSea platformi nova izdanja. Međutim, najviše nas je zanimalo kako je prošla prva kolekcija Kontrinih NFT-ova.

Količina i zarada su manje bitni

U odnosu na poznate NFT-ove kojima je jedina poanta kolekcionarstvo (i/ili zarada), Kontra je početkom godine odlučila svojim tokenima pridružiti neke benefite. Tako su kupci Kontrinog tokena dobili mogućnost odlaska na konzultacije s njihovim stručnjacima.

U prvoj kolekciji Kontra je na OpenSea platformi za prodaju pripremila 61 NFT. Od toga ih je prodano 35, za što Ilija kaže da je puno više nego što su priželjkivali.

S obzirom da smo bila prva agencija koja je radila svoje NFT-ove i na ovaj način ih ponudila na tržištu, nismo imali neka očekivanja jer nismo imali neki benchmark. U sebi smo se nadali da će se prodati barem 5 komada, da ne ispadne da nije ništa prodano, a s obzirom da je na blockchainu sve javno to ne bi mogli sakriti. I na kraju – prodano 35 komada, oduševljeni smo!

Tokeni s najviše benefita su se rasprodali dosta brzo – posebno oni za konzultacije s Ilijom, ali kolega Petar nije kaskao za njim mnogo. Platinum i zlatne opcije su se kupcima posebno isplatile – osim što su za relativno malu cijenu dobili konzultacije, još su dobili i plaćeni ručak, ističe Ilija.

Tokeni koji su preostali iz prve kolekcije se više neće moći kupiti (većinom bronačne varijante) jer sada sve fokusiraju na novu kolekciju. Na OpenSea marketplaceu će od prve kolekcije ostati dostupni samo oni koje ne prodaju nego poklanjaju partnerima, klijentima i zaposlenicima.

Postupak kupnje kriptovaluta još je prepreka

Od začetka ove ideje Kontri nije bio cilj od tokena zarađivati, nego pokazati tehnologiju, a Ilija dodaje kako će tako i ostati. Osim toga, ovim su projektom htjeli i testirati koliko je naše tržište spremno za ovakvo što.

U tom kontekstu Ilija danas dodaje kako smatra da bi bilo prodano i nešto više NFT-ova da je postupak bio jednostavniji. Smatra kako je velikom dijelu ljudi ovo bio prvi put da imaju doticaj s kriptovalutama i kripto-novačnicima…

Mnogima je bilo komplicirano po prvi put postaviti sve što treba (novčanik pa kupiti kriptovalutu, pa swap…) i sigurno bi bilo prodano još puno više tokena da je proces bio jednostavniji (što će ova kolekcija djelomično riješiti). Bio mi je fascinantan hype koji je nastao oko cijele priče, jer su korisnici jednostavno htjeli po prvi put isprobati tehnologiju, ali su shvatili i koji su benefiti.

Nova Kontrina kolekcija prelazi na Ethereum

Prva Kontrina NFT kolekcija je išla preko Polygonovog MATIC tokena koje je – iako je nastao na Ethereum blockchainu – zaseban token od ETH. Ovaj put planiraju mintati direktno na Ethereumu što bi trebalo značajno ubrzati i pojednostavniti proces za krajnjeg korisnika, navodi Ilija:

Promjena blockchaina će značajno pojednostavniti proces – u prvoj varijanti je dosta kupaca kupilo ETH jer nije čitalo upute pa su morali swapati ETH-MATIC i tu su morali plaćati prevelik gas fee pa su odustali.

Osim toga, 2.0 verzija donosi još neke novosti. Izbacili su spomenutu brončanu varijantu koja je nudila samo online konzultacije, a za kupovinu zlatnog NFT-a dodali su u paket i Kontrinu majicu! U kolekciju su dodana i dva nova tokena: zelenog Iliju (postoji samo jedan) te Keynote token koji osigurava predavanje njihovih stručnjaka zaposlenicima tvrtke koja ga kupi, s temom po dogovoru.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.