
Kako tvornicu vode radnici, a hotel imigranti? Saznajte na 4. konferenciji o dobroj ekonomiji
Kako to izgleda kada tvornicu vode radnici, a hotel bivše izbjeglice i imigranti, saznajte na 4. konferenciji o dobroj ekonomiji u Zagrebu koja će pružiti pregled uspješnih primjera kolaborativne ekonomije, a sudionike očekuju i radionice o crowdfundingu.

U Zagrebu se od 23. do 25. ožujka održava Četvrta konferencija o dobroj ekonomiji u velikoj dvorani Matice hrvatskih obrtnika u Zagrebu, Ilica 49. Ovogodišnja konferencija bavit će se novim raspravama o demokratskom upravljanju te praksama iz područja kolaborativne ekonomije. Upravitelj Zadruge za dobru ekonomiju i jedan od organizatora konferencije, Dražen Šimleša, ističe:
Konferencija o dobroj ekonomiji nije samo mjesto praktičnog učenja i upoznavanja s brojnim primjerima dobre ekonomije, već i osvještavanja činjenice kako nije riječ o nekim izoliranim grupama, nego velikom svjetskom pokretu za dobru ekonomiju kojom se mogu osigurati i zadovoljiti potrebe svjetskog stanovništva, a pritom ne ugroziti resursi za buduće generacije.
Upoznajte uspješne kolaborativne modele iz Bologne i Barcelone
Jedan od istaknutijih gostiju konferencije je Christian Iaione, glavni autor modela upravljanja gradom kao zajedničkim dobrom pod imenom City as Commons. Riječ je o inovativnom modelu kojim su građani uključeni u donošenje odluka, upravljanje gradskim površinama i infrastrukturom te socijalnim uslugama. Model je prva primijenila Bologna čije je gradska uprava donijela i potpisala službeni dokument kojim se regulira suradnja s građanima na upravljanju zajedničkim dobrima na području grada. Zbog iznimnog uspjeha u Bologni, model se počinje primjenjivati po cijeloj Italiji, ali i šire.
Nadalje, jednu od najvećih globalnih mreža za kolaborativnu ekonomiju OuiShare i njen participativni model primijenjen u Barceloni predstavit će Albert Cañigueral. Konferencija donosi i prvu raspravu o kooperativnim platformama koju će povesti Thomas Dönnebrink, stručnjak i praktičar kolaborativne ekonomije i ekonomije dijeljenja iz Berlina. Dönnebrink je jedan od europskih predvodnika vizionarskog koncepta kooperativnih platformi – pokreta za demokratsko upravljanje, kolektivno vlasništvo i pravedniju budućnost rada temeljenu na bogatoj tradiciji zadrugarstva, novim tehnologijama 21. stoljeća te analizi trenutnih odnosa na tržištu rada.
Što se događa kada radnici preuzmu upravljanje tvornicom?
O tome kako funkcionira tvornica čije je upravljanje nakon propasti tijekom ekonomske krize preuzelo pedesetak radnika, govorit će Luca Federici iz talijanskog RiMaflowa. Osim što su osnovali uspješnu zadrugu koja prodaje reciklirane električne dijelove, radnici provode i brojne aktivnosti razvoja lokalne zajednice.
Krajem ožujka u Zagreb stiže i Andrea Amann, predstavnica bečkog ekološki osviještenog hotela Magdas koji zajednički vodi 28 zaposlenika od kojih je njih 20 u Austriju stiglo kao izbjeglice. Također, bit će riječi i o Hill Holt Woodu, jednom od najuspješnijih društvenih poduzeća u Velikoj Britaniji koje je dobilo mnoge nagrade za održivo gospodarenje šumama, tesarstvo, ekološko graditeljstvo, vođenje kafića i restorana organskom hranom, edukativne aktivnosti i terapije u prirodi za osobe s mentalnim poteškoćama.
Već imaju društveno poduzetničku ideju? Dođite na radionicu o crowdfundingu
Osim inspirativnih predavanja i rasprava, organizatori pripremaju i praktične radionice. Ove je godine naglasak stavljen na grupno financiranje za društvena poduzeća, a radionica će biti namijenjena onima koji već imaju spremnu ideju za društveno poduzetnički projekt. Uz to, sudionike očekuju radionice održive kuhinje te izrade zelenih fasada i zidova.
Četvrtu konferenciju o dobroj ekonomiji organizira Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG), a detalje u vezi programa pronađite na službenim stranicama ili putem Facebooka.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.