Kolektiva miče svoje linkove s agregatora grupnih kupovina

Kolektiva miče svoje linkove s agregatora grupnih kupovina

Točne razloge navela je Martina Usmiani iz Kolektive, koja je za REP.hr navela kako je riječ o trenutnoj politici poslovanja tvrtke

Razlog su negativna iskustva njihovih inozemnih partnera

Odvjetnik stranice za grupnu kupovinu Kolektiva.hr, doznaje REP.hr, kontaktirao je agregatore ponuda stranica za grupnu kupovinu te zatražio skidanje Kolektivinih ponuda.

Agregator Grupiranje.com u potpunosti je maknuo Kolektivu, Dajsve.com uklonio je samo logo, dok je na agregatoru Svipopusti.hr i dalje ponuda Kolektive.

Točne razloge navela je Martina Usmiani iz Kolektive, koja je za REP.hr izjavila kako je riječ o trenutnoj politici poslovanja tvrtke,  koja je takva zbog preporuke Kolektivinih inozemnih partnera, a koji su izrazili nezadovoljstvo u poslovanju s agregatorima.

Na pitanje da nam prokomentiraju situaciju, tim agregatora Dajsve.com izjavio je kako ‘trenutno nemaju komentara’.

Josip Filipović iz Svipopusti.hr za Netokraciju je izjavio:

Smatramo da je poslovna politika Kolektive koja pod izlikom zaštite žiga i prijetnjama tužbom nastoji suzbiti sve jaču konkurenciju na polju grupne kupovine te opstruirati rad agregatora sasvim apsurdna i štetna za njih same.

Agregatori grupne kupnje koji pomažu da se iskristaliziraju atraktivne i zaista vrijedne grupne ponude su pozitivna pojava kako za potrošače i portale za grupnu kupnju, tako i za razvoj online trgovine u cjelini te su sasvim normalna i poželjna stvar u svim razvijenim zemljama. Vjerujemo kako ta odluka ima određene veze sa suradnjom Kolektive i EPH.

Domagoj Pavlešić, pokretač stranice Grupiranje.com za Netokraciju je pojasnio zašto su maknuli Kolektivu sa svoje stranice:

Kolektiva je uklonjena s Grupiranje.com jer nam se jednostavno s njima ne da natezati, posebno ne na sudu, s obzirom da se radi o entuzijastičnom projektu koji je ljudima omogućio da ne moraju obilaziti deset različitih siteova svaki dan ili primati deset mejlova. Nisu jedini, a servisu ide više nego dobro i bez njih.

Zapravo je nevjerojatno da u svijetu u kojem se ljudi bore za što jaču poziciju na tražilicama, promoviraju po društvenim mrežama i plaćaju bannere na portalima, ne žele još jedan kanal koji bi vodio ljude na njihove stranice, do njihovih ponuda od kojih oni direktno zarađuju, i na kojem se jasno vidi koje su ponude popularnije od ostalih.

Izjavu Martine Usmiani iz Kolektive za Netokraciju očekujemo uskoro

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Goran Peuc

    Goran Peuc

    09. 03. 2011. u 2:47 pm Odgovori

    Dragi moji da vama strika Daemon nešto objasni. Dva su temeljna problema agregatora

    Prvi je u tome da agregatori mahom koriste autorski sadržaj tih stranica (uglavnom neautorizirano, bez RSSa) i samim time krše poneki zakon. Oni koriste tuđi sadržaj i logo kako bi generirali svoju stranicu, tj. svoj sadržaj. Ali recimo da se to može ili ignorirati ili napraviti workaround tako što se tekst naslova ponude malo izmjeni.

    Drugi veći problem je što agregatori egzistiraju zbog toga da prebace newsletter subscription sa originalnih stranica na sebe. To je kao pomoć za korisnike. No pri tome ti isti korisnici odlaze sa newslettera originalne stranice. Time se smanjuje marketinški potencijal originala. Ako do sada niste shvatili Group buy sajtevi nisu tu da prodajom kupona donesu benefit klijentu, nego da promoviraju klijenta. XYZ tisuća mejlova poslanih svako jutro su benefit. Ako izgrizete bazu mejlova originalnih sajteva, oni prestaju biti primamljivi klijentima i to je to. Agregatori doslovno pile granu na kojoj sjede.

    Micanje Kolektive je pametan potez jer time primarno čuvaju bazu svojih korisnika. Oni koji pristanu da ih se agregira izgubiti će korisnike, i na duge staze imati problem.

    • luka

      luka

      09. 03. 2011. u 2:56 pm Odgovori

      treba vidjeti šta zakon dopušta odnosno koliki dio nekog teksta se smije prenijeti bez zakonskih posljedica s tim da se napiše da je izvor taj i taj iako na svim agregatorima ionako stoji s kojeg su sajta al ajmo onda još i eksplicitno napisati sadržaj je preuzet sa tog i tog sajta. ne znam baš da li se isplati tužakati jer ako se news portali i tiskane novine ne tužakaju a oni imaju itekakvog povoda onda sumnjam da i ovo može uspjet. naravno treba sve istražit i ako će oni inatiti onda da se i agregatori malo zainate 🙂

    • Dejan

      Dejan

      09. 03. 2011. u 3:38 pm Odgovori

      Gorane, vaš rezon stoji sa stanovišta vašeg klijenta ali ne i sa stanovišta klijenata vašeg klijenta. Svaki servis koji omogućava poređenje kvaliteta i cena i pojednostavljuje donošenje odluke o kupovini je u interesu kupaca. Cene i sadržaji ovog tipa su javna stvar. Dakle agregatori ne rade za Kolektivu i ostale grupon klonove, vec za krajnje kupce usluga. Za vas je cela priča marketing, za kupca je u pitanju konkretna usluga ili roba koju kupuje.

      Naravno, pitanje intelektualne svojine je posebno ali potrebu tržišta za poređenjem kvaliteta i cena usluga koje su u ponudi ne bi trebalo dovoditi u sumnju.

    • Miro

      Miro

      09. 03. 2011. u 7:36 pm Odgovori

      Djelomično se slažem, ali imam i primjedbu. Naime, partneru Group buy site je kao što si i sam rekao bitno promoviranje svoje usluge, newslettera koji se svakodnevno šalju. Ali, ako ste prisutni osim na toj jednoj Group buy stanici istovremeno i na nekoliko agregatora, tada je veća vjerovatnost da će vašu ponudu vidjeti veći broj ljudi, jer nisu svi prijavljeni na newsletterse npr. Kolektive ili Kupime, a ipak su preko agregatora dobili i ponudu, a samim time i promidžbu partnera i Kolektive. Mislim da je u pogledu promidžbe partnera svakako povoljnije biti prisutan i na agregatorima, a ne samo na Group buy-u. To tvrdim i kao potencijalni partner jedne od takvih stranica, za svoju bih promidžbu rado bio prisutan i na agregatorima!

  2. Mario

    Mario

    09. 03. 2011. u 3:10 pm Odgovori

    Meni je ovo bezveze. Mislim, jasno mi je da Kolektiva želi zadržat svoj user base, i to mi je skroz ok, ali ne razumijem na temelju čega oni mogu zabraniti odnosno zatražiti micanje linkova na tuđim stranicama. Da li fejs ima takvu politiku? Što ako ja ko korisnik fejsa ili twittera odlučim redovito linkat Kolektivine ponude? Svjedoci smo svakodnevnog linkanja, referiranja ili preuzimanja tuđih fotki ili sadržaja, i sumnjam da postoji zakon koji tome može stat na kraj ukoliko se učini korektno.

  3. Aljoša

    Aljoša

    09. 03. 2011. u 3:28 pm Odgovori

    ‘Ne želimo da objavite našu ponudu jer ćemo tako dugoročno mi manje zaraživati. Mi ćemo vas tužiti ukoliko vaš poslovni model podrazumijeva stvaranje konkurenicije’
    Tough Luck!
    Prijetnje tužbama su definitivno krivi i loš način da se zaštite, posebice zato što im tužbe neće proći. Ne vidim kako ikoga mogu spriječiti da objavi što oni nude, pa čak i uz rizik da drugi pritom nešto zarade.

  4. Roman

    Roman

    09. 03. 2011. u 8:39 pm Odgovori

    Dejan u pravu si, Mario upišao sma se od smjeha, a ja kao pokretač jednog takvog agregatora koji uopće nije spomenut u ovom članku, tenks men, kažem slijedeće;

    Zašto se ja uopće grbim svaki dan po 2 sata da bi objavljivao nove ponude kako bi ljudima koji to prate bilo lakše ( znači benefit korisnicima, a ne kapitalizmu ), a nemam nikakve koristi od toga niti će mi to iko platiti !!! (nemojte mi govorit – pa imaš loš poslovni model, jer pare ni ne tražim za to)

    Tvrdnja da na kraju to nebi bilo interesantno tvrtkama koje nude svoje proizvode i usluge jer ih se kroz njuz leter prezentira UOPĆE NE STOJI, već je to moto grupnih ponuda ” vaše usluge će biti prezentirane velikoj masi ljudi”, jer kao prvo usluge s takvim popustom će dat tvrtka koja je ionako u banani jer ili ima slabo poslovanje ili je startup + mogu si stvoriti hrpu novih klijenata,
    a drugo; kolektiva, kupime i ostali zarađuju masnu lovu za svaku ponudu s kojom idu jer deru 50% od svih naplata.

    Dakle o krađi korisnika uopće ne želim čut..

    Na kraju su zapravo svi podmireni i zadovoljni osim agregatora koji trebaju očekivat tužbu…
    1. tvrtke dobivaju nove korisnike i ne sjede prekriženih ruku
    2. kolektiva, kupime i ostali ubiru masnu lovu od svih naplata cca 50%
    3 korisnicima se olakšava pregled ponuda
    4 agregatori = magarci

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?