Vodič za kupovanje mobitela u krizi - nije vrijeme da potrošite na krivi uređaj!

Vodič za kupovanje mobitela u krizi – nije vrijeme da potrošite na krivi uređaj!

Iako se ne bavim nužno iscrpnim recenziranjem svih mobitela koji dođu na tržište, vrlo često mnogim prijateljima i poznanicima odgovaram na pitanje koji je mobitel dobar, a koji nije - i koji treba kupiti. Evo zato ovog teksta za sve druge koji nemaju koga pitati...

Prije godinu dana govorio sam o tome kako se više vjerojatno ne isplati dati gomilu novaca na flagship (najskuplje, najmodernije) mobilne telefone jer njihove funkcionalnosti i nisu vrijedne toliko novaca. Danas se, u jeku pandemije, vraćam ovoj temi i pokušavam otkriti koji onda mobitel uopće kupiti jer, pogodite što – u godinu dana oni skupi su postali skuplji, a oni jeftini su postali bolji!

Prije nego dam i primjere tome, nekoliko pravila. U ovom tekstu obuhvatit ću samo mobitele koji se lako mogu naći u Hrvatskoj ili na nekim “normalnim” internetskim trgovinama. Dakle, ne rabljene telefone i ne telefone koje vam netko može kupiti u SAD-u i donijeti za pola cijene. Također, ne telefone koji se šalju izvan EU jer tada morate platiti carinu, i ne telefone koji su toliko novi da ih još nema kod nas (Pixel 4a, oprosti).

Scenarij: želim Apple, ali nemam puno novaca

Rješenje: iPhone SE

Zašto? 

Jer se radi o vjerojatno najzanimljivijem Apple uređaju u posljednjih nekoliko godina. Dobijete senzor za otisak prsta koji svima nedostaje, najnoviji Apple procesor koji će osigurati sjajne performanse, najnovije nadogradnje softvera i kameru koja je i više nego dobra za svakodnevno korištenje. Zaista, nema dileme oko ovoga.

Ovo znači da će ovaj mobitel prosječnom Apple korisniku trajati godinama, a ako ste posljednjih godina tugovali jer su Apple mobiteli preveliki i više nisu “normalni” kao što su bili kada je iPhone 7 bio aktualan, ovo je zaista prava stvar za vas. Štoviše, ovo je pravi mobitel za gotovo bilo koga tko kupuje mobitel u 2020., osim ako baš voli Android više od ičega. Cijena je oko četiri do pet tisuća kuna, što nije malo – ali je manje od idućeg mobitela o kojem govorimo.

SE je iPhone za “normalne ljude s pristojnim džepovima” Apple

Scenarij: želim Apple – i imam novaca

Rješenje: iPhone 11 Pro Max

Zašto?

Zato jer je najskuplji pa je i najbolji. Ipak, stvari jesu malo kompliciranije od te računice.

Najskuplji iPhone ima isti procesor i iste performanse kao i najjeftiniji SE – nadogradnje se zapravo kriju negdje drugo. Kvaliteta ekrana, dimenzije, Face ID i drugo čine razliku, a je li ta razlika dovoljna da platite tri puta više nego što biste platili za SE? Ovisi koji su vam prioriteti.

S 512 GB memorije i cijenom koja se kreće od 10 do 13 tisuća kuna, ovo je najbolje što Apple nudi. iPhone 11 Pro je sjajan jer je konačno riješio neke poznate probleme prethodnika, poput loših performansi kamere kada svjetlo nije dobro i nešto dodatnog kapaciteta baterije. Upozorio bih da Apple svake jeseni najavljuje nove uređaje stoga možda sada i nije najbolje vrijeme za kupovinu iPhonea za gore navedenu cijenu. (Ja bih malo pričekao.)

Također, imajte na umu da Apple za sada ni u jednom uređaju nema 5G podršku, što bi se trebalo promijeniti do kraja ove godine najavom novih uređaja.

Nemojte misliti da su prošlogodišnji modeli loši – ako nađete S10 na popustu, zgrabite ga.

Scenarij: želim najbolje od Androida

Rješenje: OnePlus 8 Pro

Zašto?

Jer je OnePlus od “flagship-killer uređaja za malo para” postao isti taj flagship. Ovo znači da ima sve: 120Hz ekran, najnoviji procesor i 5G, hrpu memorije, super brzo punjenje, sjajne kamere i bateriju te Android verziju koja je vjerojatno nijansu bolja i od “golog” Androida.

Iako košta oko 1000 eura, što nije malo, mislim da trenutno u Android ekosustavu ne možete proći bolje. Google Pixel 4 ima bolju kameru, no baterija mu je loša, a cijena visoka. Galaxy S20 Ultra 5G je najbolji Samsungov mobitel do sada, ali on će vas doći oko 10 tisuća kuna i ne nudi ništa toliko bolje da opravda svoju cijenu, osim Samsung imena i sjajne kamere. Novi Galaxy Note će biti sjajan kada dođe, ali će i cijena biti sjajna. 

Imajte na umu da OnePlus uređaje trebate naručivati onlinejer su kod nas u trgovinama često značajno skuplji. Također, OnePlus 8 je ogroman telefon, što je i glavni razlog zašto ga ja ne koristim, ali ako vam to paše, na dobrom ste putu.

OnePlus 8 Pro je jako velik uređaj i zbog toga nije za svakoga. 200 grama i gotovo 17 cm dijagonale zahtijevaju dobro baratanje (i masku). OnePlus

Scenarij: želim najbolje Android iskustvo

Rješenje: Google Pixel ili Android One mobitel

Zašto?

Jer jednostavno je: ako želite Android kako je zamišljen, kupite Google telefon.

Ako je iPhone telefon stvoren da savršeno radi s iOS-om, onda je Pixel isto to, samo za Google. Čisti Android koji će sigurno uvijek prvi dobiti nadogradnje nešto je što privlači kupce već godinama, a iako Pixel telefoni uvijek imaju neke čudne kompromise mislim da nema bolje opcije za one koji žele iskustvo slično Appleu, samo ne s Apple mobitelom.

Pixel 3a je mobitel koji možete naći za oko 3 tisuće kuna, a najskuplji Pixel 4 XL koštat će vas i duplo više. Za ove novce (u oba cjenovna ranga) dobijete gotovo najbolje kamere na tržištu i podršku koju ne nudi niti jedan drugi Android proizvođač – ako je to nešto što želite, ne tražite dalje.

Alternative mogu biti bilo koji mobiteli iz Android One programa, poput bilo koje Nokije, Motorole ili Xiaomija Mi A 3 koji je malo stariji, ali zato košta manje od dvije tisuće kuna i nudi tri kamere, senzor za otisak unutar ekrana i gomilu drugih zanimljivosti.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Scenarij: želim dobar Android za “srednju” cijenu

Rješenje: OnePlus Nord ili Pixel 3a ili A51 ili…

Zašto?

Dio tržišta mobilnih telefona do oko 4000 kuna u posljednje vrijeme raste nevjerojatno brzo. Gotovo svi veliki proizvođači imaju “konja za utrku”, a najnoviji OnePlus Nord gotovo je nevjerojatno dobra prilika. Dobijete zaista puno toga za gotovo pola cijene Pro modela iste firme, a garantiram vam da radije želite zadržati tih 4000 kuna nego ih dati na najjači model. Jednostavno se ne isplati kada Nord ima 90Hz ekran, 12GB RAM memorije i opciju koju konkurencija za ove novce gotovo nikada nema: 5G. 

Kao alternativu preporučujem spomenuti Google Pixel 3a, Galaxy A51, ili nešto stariji, ali i dalje sjajan Galaxy S10e. Sve su ovo odlični mobiteli, ali taj 5G u OnePlusu je zaista primamljiv.

OnePlus Nord je jeftiniji OnePlus koji se vraća korijenima “flagship killera”. OnePlus

Scenarij: dajte mi mobitel koji nije smeće

Rješenje: Nokia 6.2

Zašto?

Samo kupite Nokiju 6.2. Ozbiljno, iako je Nokia možda iščeznula iz kolektivne svijesti, s ovim telefonom koji košta oko 2000 kuna dobijete dobar ekran, solidne kamere i još mnogo toga. Tu je 64 GB memorije, Android One sustav kojem stižu nadogradnje brzo kao i Pixel telefonima, HDR ekran i kućište koje izgleda kao da je mobitel barem duplo skuplji. Negativna strana su kamere koje nisu dobre kao kod duplo skupljih telefona, ali su i dalje impresivne za svoj cjenovni rang.

Za kraj, moram napomenuti kako je danas tržište toliko natrpano uređajima da se mnogi od nas jednostavno ne mogu snaći u toj šumi modela. I to je posve razumljivo ako ne pratite novosti u industriji učestalo. Zato se nadam da vas je ovaj vodič uputio u pravome smjeru kako ne biste samo otišli u trgovinu i preplatili se za nešto što vam možda i ne odgovara. Cilj je da se informirate i dobijete najviše za svoj novac.

Znam da u krizi mobiteli mnogima nisu na prvome mjestu, ali kada budu nekad skoro – vodič je tu jer danas zaista ne biste trebali dati 10 tisuća za uređaj kada za 3 ili 4 možete dobiti impresivne stvari. Moja glavna preporuka za Apple je iPhone SE, a za Android ima toliko opcija da ne mogu reći samo jedan telefon. Najbolje je da odredite budžet i tražite respektabilan brend telefona koji se u njega uklapa.

Koliko god ih spominjao, uvijek će postojati izuzetan broj kineskih telefona koji imaju impresivne značajke za malo novaca, ali većinu tih brendova ne bih preporučio jer im softverske nadogradnje ne dolaze često. To je i razlog zašto ovdje nema Huaweija, a vama prepuštam da mi u komentarima kažete koji biste vi mobitel preporučili!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mi

    Mi

    25. 08. 2020. u 11:20 am Odgovori

    Zadnje 4 god u obitelji imamo Xiaomi, ja od neki dan konkretno Xiaomi Mi Note 10 Lite. Zasad kao manu moram navesti problem s proximity senzorom kod poziva. Za drugo, u tom cjenovnom razredu mislim da je top.

    • Ivan Šimić

      Ivan Šimić

      25. 08. 2020. u 11:44 am Odgovori

      Jes! Xiaomi Mi A 3 mi je jedan od bestbuy telefona zadnjih par godina, a i generalno svi njihovi su više manje sjajni za cijenu koju koštaju samo imaju neke izazove sa softverom i ne dobiju često updateove kao neki konkurenti. Ako štogod tješi, proximity senzor na Galaxyju S10 isto nije ništa spektakularno. 😀

  2. MarkoZG

    MarkoZG

    31. 08. 2020. u 9:27 pm Odgovori

    Ivanova analiza top Android telefona ima jedan veeeliki manjak. Zaboravio je na Samsung S20+ 5g koji se ganc novi može naći na Njuškalu za 670 EUR. Ljudi produžuju pretplate i za male novce dobiju top Samsung modele pa ih neraspakirane i s racunom orodaju. Apsolutni best buy Android.

    • Ivan Šimić

      Ivan Šimić

      01. 09. 2020. u 2:51 pm Odgovori

      Oj Marko! Slažem se da se valjda svaki mobitel s ove liste može na Njuškalu ili sličnim mjestima naći za 30-40 posto manje cijene, i sada si me zapravo inspirirao na jedan posve drugi tekst. Razlog zašto je tu “velika” cijena je zbog toga što, ako krenem gledati i njuškalo, postoji toliko izbora da nema smisla ništa savjetovati. Zašto ne uzeti S10 za 3000 onda, ili P30? Odjednom imamo stotinu uređaja, pa nema više neke logike pisati preporuke.
      Što se tiče S20, slažem se, ali meni kao osobi koja ima S10 ne vrijedi upgrade jer ima samo bolji ekran sa boljim refresh rateom i kvalitetnije senzore kamere, ali S10 je ionako dobio sve one “fensi” stvari poput Single Takea putem updateova, a i nije da su njegove kamere loše nikako.
      S10 je na njuškalu 450€, tako da kontam da je to čak jednako dobar (ako ne i bolji) best buy, ali nije aktualan model pa jbg nema mi smisla ga nekom preporučit.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Startupi

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Ecommerce

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.