Zakon o elektroničkoj trgovini, Zakon o trgovini, Zakon o obveznim odnosima, Zakon o zaštiti potrošača - samo su dio legislative koju trgovci koji žele poslovati putem interneta trebaju proučiti i provjeriti rade li u skladu s njom prije no što registriraju domenu, riješe tehničke i logističke preduvjete te počnu s prodajom putem interneta. No, ako trgovinu proširujete iz offlinea u online, svakako provjerite jeste li i treba te li napraviti registraciju za obavljanje djelatnosti usluga informacijskog društva. Ista stvar vrijedi i ako ste internetsku trgovinu otvorili prije no što je ta djelatnost postojala - kazne nikako nisu zanemarive.

Na to je upozorio Marcel Majsan iz udruge eCommerce Hrvatska navodeći svježi primjer internetske trgovine koja je kažnjena jer nije napravila spomenutu doregistraciju u sudski registar i to iznosom od 10.000 kuna, uz privremeno zatvaranje web trgovine i mogućnost dodatnih sankcija poput povrata profita za razdoblje u kojem se prodavalo putem interneta “u ilegali”.
To i ne bi bilo toliko apsurdno da državne službe aktivno rade na informiranju trgovaca o njihovim obavezama i da prije nego što poštenim trgovcima “oderu” kaznu izdaju barem jedno upozorenje. Dok je u pojedinim zemljama to uobičajena praksa, čini se kako su kod nas zaposlenici državnih uprava još uvijek robotizirani zaposlenici koji ne razmišljaju o logici posla kojeg rade. A u što sam se i sam uvjerio kada sam ih posjetio u Ministarstvu gospodarstva.
Naime, jednom web trgovcu može biti poprilično teško pronaći sve uvjete koje mora zadovoljavati kako bi poslovao u skladu sa svim zakonima i propisima, a još je teže pronaći informacije objedinjene na jednom mjestu. Marcel napominje kako malo osoba zna da je Ministarstvo gospodarstva objavilo vodič za prodaju na internetu na svojim stranicama, ali treba imati na umu da se u spomenutu brošuru ne treba u potpunosti pouzdati, jer je obvezujući samo zakon. Primjerice, vodič nije ažuriran nakon promjena Zakona o zaštiti potrošača pa je tako u njemu naveden rok za povrat kupljenog u roku od 7 dana, dok je po u međuvremenu promijenjenom zakonu on 14 dana.
Rješenje? Aktivno informiranje trgovaca
Marcel smatra da se web trgovci često mogu naći u problemima i zbog nepoznavanja propisa i njihove kompliciranosti te raštrkanosti, ali ne smatra odgovornima isključivo njih.
Ako je cijena spomenute doregistracije od 4000 do 5000 kuna, a cijena otvaranja tvrtke (j.d.o.o.) iznosi oko 800 kuna, kakvog to ima smisla? Po meni, jedino rješenje je aktivno informiranje trgovaca i smanjenje nameta za birokratske i javnobilježničke pristojbe.
Informiranje i pokretanje centralnog servisa koji bi (potencijalnim) web trgovcima olakšao poslovanje glavni su ciljevi udruge eCommerce Hrvatska, što smo mogli čuti u svibnju na konferenciji OMGcommerce. No, i sama udruga često nailazi na poteškoće:
Iako bih rado obećao da će Udruga riješiti sve probleme web trgovaca, mi zasad djelujemo “u gerili”, odnosno kao skupina web entuzijasta koja pokušava pomoći svima koji nam se obrate za pomoć – bez ikakve naknade za napravljene konzultacije. Ipak, ni mi ne znamo sve i zasad koristimo standardne kanale za dolazak do nepoznatih informacija (slanje službenih upita, na koje se ponekad čeka čak i do tri mjeseca na odgovor!). Iskreno vjerujem da radimo strašnu stvar za hrvatsku ecommerce scenu, ali sve dok to netko (Ministarstvo, EU, nepoznati dobrotvor…) ne prepozna i olakša nam djelovanje putem financijske injekcije koja bi nam omogućila zapošljavanje pravne službe, teško možemo ikome jamčiti pravnu sigurnost online poslovanja u Hrvatskoj. U svakom slučaju, sljedeći korak je izrada web servisa, koji će za nas “pro bono” odraditi ekipa ecommerce developera iz Osijeka, tvrtka Gauss Development.
Svi zainteresirani, bilo da su ponuđači usluga, web trgovine ili fizičke osobe, mogu postati članovi udruge eCommerce Hrvatska, a Marcel poziva da se jave na udruga@ecommercehrvatska.hr. Uz ostale aktivnosti, udruga nudi razmjenu iskustava i olakšava dolazak do potrebnih informacija, što svakako smanjuje mogućnost da web trgovci posluju “u ilegali” – ali ju ni to ne uklanja u potpunosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mato
08. 07. 2015. u 11:16 am
Ne radi link za vodič
Mia Biberović
08. 07. 2015. u 11:29 am
Da, nešto zeza link. Stavila sam sad drugi. Hvala na upozorenju.