Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.
Nova Konzumova kampanja, Zvjerići, ne bavi se voćem i povrćem, nego ugroženim vrstama i uključuje i aktivacije u proširenoj stvarnosti.
Rukovoditeljica digitalnog marketinga u trgovačkom lancu Konzum, Maja Šarić i Otokar Crnalić, voditelj prodaje u tvrtki Art Division koja je producirala virtualne Zvjeriće, s nama su razgovarali o projektu.
Spajanje stvarnosti i digitala
Kako biste došli do digitalne verzije nekog od Zvjerića, trebate skenirati QR kod koji se nalazi na promotivnim materijalima Konzuma, i potom pokrenuti aplikaciju za virtualnu stvarnost. Postoji sedam Zvjerića koje nakon skeniranja možete smjestiti u prostor, pomicati i povećavati ili s njima snimiti fotografiju ili video.
Otokar pojašnjava kako su digitalni Zvjerići realizirani pomoću WebAR tehnologije, za čije pokretanje ne treba poseban softver već se skenirani oblici otvaraju u internetskom pregledniku.
Proces pripreme se sastoji od definiranja ideja, nakon kojih se izrađuju 3D modeli (u ovom slučaju zaštićene životinjske vrste koje žive na području Hrvatske), koji se potom optimiziraju kako bi se što je moguće glađe prikazivali na uređaju. Konačni korak je izrada webAR (desktop) aplikacije i servera koji će prikazivati ovo iskustvo.
Ciljana skupina za ovu tehnologiju su obitelji, odnosno roditelji s djecom koja su zasigurno već upoznala plišane Zvjeriće, a sad ih mogu vidjeti i u drugom okruženju. Konzum je predstavio ovu kampanju uz nagradni natječaj: najkreativnije objave virtualnih Zvjerića na društvenim mrežama uz #zvjerici, Konzum nagrađuje paketom od 4 karte za Plitvička jezera.
“Inovacije i nove tehnologije omogućuju nam da i dalje ostanemo prvi izbor kupaca”
Maja kaže kako je za proces uvođenja noviteta i dobru implementaciju važan stručan projektni tim, vrijeme i, naravno – financijska sredstva potrebna za kvalitetnu produkciju, koja je preduvjet za dobro korisničko iskustvo.
S druge strane, korisnici moraju imati uređaje koji su prilagođeni AR tehnologijama. Kako se radi o maloprodaji, ovaj posljednji dio mogao bi biti i najveća prepreka ne samo za domaće korisnike, nego i za napredak AR sustava u maloprodaji u svijetu. Maja dodaje:
U Konzumu uvijek nastojimo pratiti potrebe i želje kupaca te im osigurati najbolje iskustvo kupnje, a inovacije i nove tehnologije omogućuju nam da i dalje ostanemo njihov prvi izbor. Podsjetimo, prvi smo trgovački lanac u Hrvatskoj koji je kupcima omogućio shoppable katalog i video recepte kao i plaćanje kriptovalutama te KEKS Pay opciju, a već pripremamo i nove projekte koji će uključivati napredne digitalne tehnologije.

Proširena stvarnost kao budućnost maloprodaje
Korištenje proširene stvarnosti u trgovinama istražuje se sve više, a neki od projekta uključuju aplikacije trgovina koje u sebi imaju digitalne putokaze koji vas vode do proizvoda koji tražite, ili digitalne cjenike koji omogućavaju pregled cijena proizvoda koji imate u ruci. Sve ove tehnologije još uvijek se razvijaju, ali maloprodajni lanci imaju prednost (ili izazov) jer su vjerojatno mjesta na koja dolazi najveći broj najrazličitijih ljudi, stoga svaka inovacija sa sobom nosi dug period istraživanja i provjere.
Otokar kaže kako smo od takvih tehnologija i primjena za sada daleko, jer, iako oni postoje, ili nisu dovoljno precizni ili im je problem u skalabilnosti, što je izrazito važno u maloprodaji. Svi oni zahtijevaju i korištenje posebne aplikacije što bi značilo da svaki korisnik treba koristiti drugu aplikaciju ako posjeti drugu trgovinu. Otokar dodaje:
Prema mojem mišljenju da bi AR tehnologija funkcionirala u maloprodaji za široke mase, mora biti jako jednostavna za korištenje, mora raditi na trenutno dostupnim telefonima i ne bi trebala zahtijevati od korisnika instaliranje neke dodatne aplikacije, hardver ili sl.
Iz tog razloga, Otokar smatra da trenutno najveću budućnost za u maloprodaji ima upravo webAR tehnologija, ali ne za AR putokaze i digitalno prikazivanja cijena već za vizualizaciju proizvoda. Kupci često ne mogu točno zamisliti kako bi proizvod koji vide u katalogu ili na internetskim stranicama mogao izgledati u stvarnome svijetu, a ovdje može pomoći AR aplikacija. Time se i danas bavi dosta tvrtki u segmentima namještaja, kućanskih aparata i slično, ali se primjena ovakvih tehnologija polako, ali sigurno širi i u maloprodaji.
Za Konzum, digitalni Zvjerići su se za sada pokazali kao odlična ideja te su reakcije korisnika pozitivne. Sami Zvjerići su postali hit slično kao što su prije njih učinili Zdravoljupci. Ne čudi stoga što su Maja i tim već u pripremi drugih “projekata koji će uključivati napredne digitalne tehnologije”.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.