Ulazite li u digitalnu industriju, krenite s razvojem digitalnih proizvoda

Ulazite li u digitalnu industriju, krenite s razvojem digitalnih proizvoda

Nekada smo u digitalnoj industriji radili isključivo na tuđim projektima, jer nismo mogli birati. Danas možete razvijati vlastite digitalne proizvode i raditi na svim njihovim aspektima. Počnite s besplatnom radionicom Netokracije i Raiffeisen banke o tome kako krenuti u 'product'!

Netokracija je krenula kao blog koji je pratio tada najznačajniju digitalnu industriju: digitalne agencije poput Infinuma i Fivea koju su tada radile na stvarima svima nama najzanimljivije: web stranicama i mobilnim aplikacijama. Radilo se prvenstveno za domaće pa kasnije i strane klijente, ali samo na određenim aspektima razvoja projekata koje smo realno znali razvijati.

Marketing, analitika, u dosta slučajeva i razvoj sučelja, sadržaja i arhitekture nisu bile naš posao. Dapače, u industriji je dugo bio prisutan mit da ako niste programer, nemate što u njoj raditi.

Nekad smo bili ‘samo’ dobri inženjeri

Kad bi netko od nas krenuo u pokretanje vlastitog startupa, u većini slučajeva to je bio proizvod koji je i nama samima nedostajao negdje u osobnom ili profesionalnom životu, problem nije bio razvoj. Bili smo, i dalje smo, dobri inženjeri. Američki investitori koji su tada kroz akceleratore poput YCombinatora i 500 Startups dolazili u Hrvatsku i druge zemlje regije uvijek su u razgovorima sa mnom imali iste komentare: Dobri ste inženjeri, ali nedostaje vam product.

Tada su se ti izazovi rješavali tako što bi se hrvatske i druge istočnoeuropske tehničke osnivače povezivalo s američkim kolegama koji su imali više iskustva u product developmentu i poslovanju.

Rimac, Five, Nanobit; svi razvijaju digitalne proizvode (ne samo tehnologiju)

U deset godina koliko Netokracija prati industriju situacija se potpuno promijenila. Razvoj samo djelića klijentovog proizvoda zamijenila je ponuda potpunog razvoja proizvoda, ali i razvoja vlastitih. Najbolje primjere pratimo od početka: Five se promovira kako stvara uspješne i profitabilne proizvode, a Nanobitovi proizvodi su neke od najpopularnijih igara u svojim kategorijama.

Na tim proizvodima ne rade više samo hrvatski inženjeri, već i dizajneri, psiholozi, jezičari, analitičari… 

Na prošlogodišnjem Digital Labinu smo pričali o razlici rada na proizvodima i rada u agenciji, pri čemu je postalo očito koliko su se i digitalne agencije prilagodile svojim proizvodima – Degordian je pokrenuo alat Mediatoolkit, a potom sestrinsku agenciju Bornfight za digitalne proizvode, dok Infinum razvija Productive!

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Razlozi za kretanje u smjeru vlastitih proizvoda su zapravo vrlo praktični, jer jednostavno – kako je Tatjana Barančić, predsjednica CISExa, već pisala – nismo Kina ili Indija da se promoviramo kao nacija programera:

Jedno je sigurno, moramo naći načina i ubrzati transformaciju našeg IT sektora u smjeru prodaje vlastitih proizvoda i visoko specijaliziranih znanja i usluga kojima ćemo biti konkurentni u svijetu. Hrvatska je mala zemlja, nismo mi Indija ili Kina pa da idemo na masovnu produkciju, uvijek može jeftinije. Ne možemo tako, nećemo zauvijek moći prodavati sate inženjera jer uvijek ima onih koji će nuditi jeftinije, a istodobno imamo izražen trend ubrzanog rasta plaća.

Upravo zato je sad najbolje moguće vrijeme da uđete u industriju, jer, ne samo da možete raditi na specijaliziranim dijelovima digitalnih proizvoda, već možete raditi na razvoju cjelokupnih digitalnih proizvoda. Ne outsourcaju nam sada više kôd, već smo se nametnuli kao oni koji razvijaju proizvode temeljene na godinama razvoja domaćih talenata.

Prijavite se na radionicu o razvoju digitalnih proizvoda

Daleko smo još od pregršta digitalnih talenata u razvoju jednako digitalnih proizvoda, tako da domaće tehnološke tvrtke pokušavaju grčevito zadržati svoje product ljude. Ima li boljeg trenutka zainteresirati se za razvoj digitalnih proizvoda?

Kao božićni poklon smo vam, kroz Netokracijinu inicijativu Digitalna karijera u suradnji s ekskluzivnim partnerom Raiffeisen bankom, pripremili dvosatnu radionicu o tome kako razviti digitalni proizvod koja će se održati sljedeću srijedu u popodnevnim satima – kao uvod u vašu potencijalnu novu karijeru. S obzirom na to da imamo još 10-ak otvorenih mjesta, prijavite se već danas i označite na Facebooku da dolazite!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Startupi

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Ecommerce

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.