NFT se uvukao svugdje, a tako postepeno postaje i dio glazbene industrije. Primjer toga imamo i u Hrvatskoj: kao NFT na globalnoj platformi Singular prvi put je dostupan hrvatski glazbeni album.
Tako bi rekao da ćemo unutar tjedan dana imati priliku pisati o čak dva jedinstvena NFT projekta u Hrvatskoj? Prvo smo imali Infopbipove NFT hoodice, a nedavno je osvanuo i prvi hrvatski NFT glazbeni album.
Iza ovog jedinstvenog albuma, koji nosi naziv Loner, stoji autor Marko Mihalinec, nekima poznatiji pod svojim umjetničkim imenom Plazmatick. Marka bi mogli nazvati definicijom renesansnog digitalnog umjetnika jer osim što je posvećen izradi web stranica, kataloga, plakata i svega tiskanog za mikro i male poduzetnike, on je multimedijalni umjetnik koji producira glazbu za film, reklame, kampanje, sučelja, špice te je uz sve to i pisac koji je objavio 3 knjige. Naravno, krase ga brojne nagrade na svakom području.
Kako je Marko aktivan u multimedijalnom svijetu od 1997. godine, nije čudno što je upravo on napravio ovaj prvi korak na našoj maloj sceni. Na tome putu pomogao mu je tim koji stoji iza RMRK-a, NFT 2.0 protokola koji korisnicima omogućuje izradu i prodaju unaprijeđenih i prilagodljivih NFT tokena.
Loner je moguće pronaći na njihovoj platformi za mintanje – Singularu. Za one koji prvo žele saznati više o ovom jedinstvenom projektu, slijedi naš razgovor s Plazmatickom i Katarinom Mihalj, marketing menadžericom RMRK-a…

Sasvim drugačija logika u pozadini
Loner je Markov najintimniji album njegova opusa i smatra kako ga je jedino imalo smisla objaviti kao NFT album. Istražujući gdje bi ga mogao objaviti testirao je Rarible, Crypto.com/NFT te Opensea. Ipak, kada je upoznao Katarinu iz Singulara preko udruge Shpigl, Loner je našao svoj kutak interneta:
Već na prvom sastanku sam shvatio da nisam mogao naći bolji dom Plazmaticku za 21. stoljeće jer im pristup nije “mi imamo platformu, prilagodi nam se”, već upravo suprotno “kako se Singular može prilagoditi tebi, da projekt bude točno onakav kakvog želiš predstaviti?”
Loner je uspješno objavljen u tri izdanja, a to su:
- Public – javno dostupan kao 12 video spotova, trenutno na YouTubeu, ali i njega migrira u Web3).
- Standard – NFT, 12 traka + Standard cover by Sensus Design Factory (14 strana, PDF).
- Premium – NFT, 12 traka + 2 neobjavljene trake + Premium cover by Sensus Design Factory (14 strana, PDF).
Kako bi album mogao biti objavljen u sva 3 navedena izdanja, tako je Marko morao provesti “55 dana s jako malo sna”, ali je uz sebe imao pomoć Singularovog tima:
Sasvim je drugačija logika u pozadini jer promišljaš i postavljaš digitalni zapis na mreži, ne stvaraš nepotrebno smeće, promišljaš o tekstovima i vizualima jer kad ih jednom postaviš na mrežu, ostaju zauvijek.
Psihološki razviješ zdraviji, drugačiji odnos prema sadržaju, nema podrazumijevanja.
Veći značaj od posjedovanja nefunkcionalnog CD-a?
Ono što je ovaj projekt činilo kompleksnim je činjenica da se radi o potencijalno novom standardu u distribuciji glazbe jer su glazbena industrija i platforme potpuno zanemarili vizualni dio glazbe i ovitak (artwork) iza njega, objašnjava nam Mario:
Elektronska glazba se pod glazbenom industrijom doslovno pretvara u pozadinsku zvučnu kulisu, titraje u podlozi za neku društvenu aktivnost.
Kao veliki kolekcionar glazbe, Marko posjeduje preko 1000 izdanja na pločama i diskovima, ali smatra poprilično sramotnim kako nakon 15-ak godina dobar dio kolekcije više nije slušljiv jer su emulzije na diskovima počele gubiti funkciju. Tu dolazimo do onoga što je Marko htio dobiti sa Singularom – htio je napraviti nešto što će živjeti vječno…
Uz kupnju dobivate mogućnost preuzimanja izdanja i certifikat te mogućnost daljnjeg poklanjanja/prodaje. Kao kolekcionaru, vlasništvo nad ovakvim tokenom ima veći značaj od posjedovanja nefunkcionalnog CD-a.
NFT podupire nove načine kolaboracije i multimedijalnosti
Osim što autori imaju priliku biti dio novih revolucioniranih procesa i svoje stvaralaštvo predstaviti na globalnoj razini, glazbeni NFT nudi dodatne prednosti, ističe Katarina:
Kreiranje kolaborativnih glazbenih kreacija u kojima je moguće uključiti zasebne audio komponente po volji, filtere, promjene, bez da se gubi pravo na royalties, zarade od sekundarnih prodaja.
Također, zanimljivo je da više ljudi može kreirati pjesme i dijeliti zaradu za njihovu prodaju, a ista se tehnologija može koristiti i za službene remixeve već postojećih glazbenika.
Na Singularu ima popriličan broj umjetnika koji RMRK tehnologiju koriste za mintanje cijelih albuma, a Marko je sad jedan od tih umjetnika:
Kao savjetnici za umjetnike Singular platforme, jako me veseli vidjeti krajnji rezultat cijelog procesa, zadovoljstvo korisnika/umjetnika, a posebice onaj “the moment” kada shvate koju paletu nezamislivih mogućnosti imamo.
Neka od najčešćih pitanja koje Katarina dobiva su ona o autorskim pravima, ali na kraju dana – kaže, ona se ne razliku previše od tradicionalnih autorskih prava, jer svaki kreator/vlasnik IP-a može izdati bilo koju vrstu licence koju želi za NFT:
Idealno bi bilo da kreatori navedu ovu licencu u svojim opisima/metapodacima/resursima radi transparentnosti, ali im to nije imperativ za taj stvaralački proces.
Singular je moguće koristiti bez tehničkog znanja
Kada se pojavi nešto jedinstveno i odvažno, uvijek pitamo kakve su bile reakcije ljudi. Obično možemo čuti pozitivna ili negativna mišljenja, ali Marko kaže kako nije dobio nikakve reakcije na svoju ideju. Priznaje kako je usamljen na sceni jer oni koji produciraju i dalje se drže kanona glazbene industrije i klasičnog marketinga:
Sve ide po principu, kupi Spotify, uđi na playlistu, imaš izdavača s aktivnim PR-om, budi prisutan medijski, (sa)kupi pratnju i preglede. 80% (glazbene) produkcije se svodi na PR i prisutnost tj. servisiranje industrije posredništva i upravljanje dojmom. 20% je sama glazba i taj postotak je u opadanju.
Ipak, Marku je divno što danas postoji paleta opcija za autore. Možda je lakše ići utabanim stazama glazbene industrije i postojećih platformi jer brinu o tebi, izbace koji PR članak i dogodi se koji nastup, ali Marko smatra kako je konformizam ubojica kreativnosti i žara života:
NFT je vječan, u startu je pitanje za što svoje misliš da je zaslužilo biti vječnim i je li išta tvoje uopće vrijedno da ostane zauvijek? To je jako dobar test samoga sebe, svog ega i taštine.
Singular platforma je prilagođena i za one koji tek uplovljavaju u NFT svijet, ističe Katarina. Naravno, RMRK ima sadržaj koji korisnicima omogućuje brže i jednostavnije onboardanje te razumijevanje procesa:
Svakako, Art tim u suradnji s developerima stoji na raspolaganju i na prvoj crti obrane je kada su korisnici Singulara u pitanju, a i općenito.
Rezultati ne dolaze preko noći, ističe Katarina i to nešto čega autori trebaju biti svjesni:
Onog trenutka kada se odluče pridružiti našoj zajednici te koristiti platformu već su napravili veliki iskorak, a ostalo je na njihovoj mašti, stvaralaštvu i bezuvjetnoj podršci s naše strane.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Elis Missoni
29. 11. 2022. u 10:46 am
Iz izjava poput nefunkcionalnih CD-ova moglo bi se zaključiti da CD nije dobar medij, što nije točno, do sad je to najbolji medij, ne govorim na pamet, imam skoro 1000 funkcionalnih CD-ova. I stotinjak SACD ova. CD bolje zvuči od streaming muzike u visokoj rezoluciji. A ovdje imamo muziku u mp3 formatu, koji danas rijetko da se koristi, jer je slabije kvalitete, jer se koristi kompresija u kojoj se izgubi dio detalja, a u današnje vrijeme memorija više nije problem kao prije više od 30 godina kad se mp3 pojavio. Muzika u lošem MP3 formatu za vječnost – to je u najmanju ruku smiješno! Već 10 godina je MP3 zastarjeli format.