Juraj Klarić postao savjetnik uprave Lemaxa

Juraj Klarić postao savjetnik uprave Lemaxa

Kao savjetniku uprave, glavni zadatak mu je identificirati ključna područja za poboljšanje i implementirati strategije koje će osigurati temelj za daljnji održivi rast tvrtke.

Juraj Klarić svoj karijerni put započeo je 1998. godine, u vrijeme kada je web 2.0 doživio svoj rast, a izrada web stranica postaje sve popularnija grana unutar IT industrije. Nakon dvije godine rada kao freelancer, odlučio je s prijateljem otvoriti vlastitu tvrtku koja se specijalizirala za izradu vizualnog identiteta, grafički dizajn, razvoj web stranica i poslovnih aplikacija.

U 2007. godini, odlučio se pridružiti KING ICT-u, gdje je prvo radio kao programer, a zatim prešao na rad s kupcima, poslovnu analizu, vođenje projekata i razvoj poslovanja. Kroz 16 godina rada u velikom sustavu, sudjelovao je u razvoju softverskih rješenja za različite industrije, pridonoseći digitalizaciji hrvatskog društva – od školstva, poljoprivrede, znanosti, graditeljstva, sigurnosti, prometa i transporta, više industrijskih vertikala u RH koje su tada krenule u svoj rast.

Tijekom tog razdoblja, njegova organizacija je doživjela značajan rast, a Juraj je u ulozi direktora bio odgovoran za vođenje sektora razvoja softverskih rješenja, upravljanje velikim brojem projekata i organizacijskim izazovima vezanim uz rast.

Lemax je za Jurja morao ispuniti 5 uvjeta

Juraj je prešao u Lemax kao savjetnik uprave. S obzirom na to kako je Lemax usmjeren prema većim kupcima iz enterprise segmenta, Jurajev cilj je u suradnji s različitim timovima unutar tvrtke identificirati ključna područja za poboljšanje i implementirati strategiju usmjerenu na postavljanje organizacijskih modela i procesa koji će osigurati temelj za daljnji održivi rast tvrtke.

Juraj je htio novi izazov pa je tako identificirao pet ključnih uvjeta koje je tražio u novoj organizaciji. Prvi uvjet bio je da organizacija bude isključivo usmjerena na razvoj softvera, budući da je svoje stručnosti i znanje usmjerio upravo na to područje. Drugi uvjet bio je da organizacija radi s velikim kupcima, jer Juraj želi sudjelovati u projektnom radu s vodećim tvrtkama i organizacijama:

Treći uvjet bio je da organizacija surađuje s vanjskim tržištima jer sam htio iskusiti rad u međunarodnom okruženju. Zatim, tražio sam tvrtku koja razvija vlastiti proizvod, jer želim biti dio stvaranja inovativnih rješenja i na kraju, tražio sam tvrtku u kojoj sa svojim iskustvom i znanjem mogu pridonijeti daljnjem razvoju.

Kroz poznanstvo, Juraj je upoznao Matu Kostovskog, vlasnika tvrtke Lemax, te su brzo uvidjeli da postoji komplementarnost u njihovim ambicijama i iskustvu. Također, zainteresiralo ga je koje sljedeće korake Mate kao vlasnik vidi u strategiji rasta Lemaxa dalje:

Svi planovi za rast koje je Mate prezentirao su izgledali kao zanimljivi izazov, a razgovorima smo došli do zaključka da bih najviše mogao doprinijeti kao Savjetnik uprave, pružajući svoje iskustvo i znanje za daljnji razvoj Lemaxa.

Koji izazovi čekaju novog savjetnika uprave?

Juraja veseli perspektiva novih izazova i potencijala koje vidi u Lemaxu. Posebno ga privlači činjenica da je tvrtka specijalizirana na zanimljiv gospodarski sektor turizma, koji ima veliki potencijal za rast i prostora za daljnji razvoj.

Jedan od izazova s kojima se susreće jest prenošenje svog iskustva iz enterprise sustava u vertikalnu SaaS organizaciju, kako bi pomogao tvrtki da se skalira na sljedeću granicu, a to je strateški cilj od 10 milijuna EUR ARR. Osim toga, Juraj se želi dalje specijalizirati i kroz nove tehnologije i rješenja kupcima pomoći razviti njihovo poslovanje, što je na kraju i svrha Lemaxa:

Želimo našim klijentima, srednjim i velikim turističkim agencijama i turoperatorima omogućiti da se maksimalno fokusiraju na zadovoljstvo njihovih klijenata – putnika, a mi smo tu da digitaliziramo njihove poslovne procese i transformiramo njihovo poslovanje.

Na što će se usredotočiti u prvoj godini svog rada?

U prvoj godini svog angažmana u Lemaxu, Juraj za početak ima ambiciju naučiti specifičnosti turističkog sektora i pratiti trendove koji je oblikuju, uspostaviti skalabilne procese, učinkovitu komunikacije među timovima i implementaciju najboljih organizacijskih modela:

Cilj mi je pomoći u podizanju skalabilnosti organizacije i stvaranju osnove za daljnji rast i ostvarivanju vizije Lemaxa kao vodeće svjetske Vertical SaaS tvrtke u turizmu.

U tome će mu pomoći iskustvo iz brojnih situacija i projekata, ali posebno ističe iskustvo rada s ljudima – kupcima, partnerima i kolegama s kojima je surađivao, što je oblikovalo njegove vještine i znanja u komunikaciji i suradnji:

Za mene je značajan trenutak bio prije 10 godina kada sam prihvatio prvu izazovnu voditeljsku poziciju. Iako se tada globalno tržište oporavilo od krize, i postojale su naznake značajnog rasta IT industrije, nisam mogao imati potpunu viziju što će se događati u sljedećem desetljeću – koliko će se tržište rada promijeniti, i kako će se IT industrija dalje razvijati.

Do ove pozicije u Lemaxu dovela ga je kontinuirana znatiželja, upornost i problem-solving karakter što su mu ujedno i vodilje u profesionalnom i osobnom razvoju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Sponzorirano

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.