Neuspjeh. I sam izgovor te riječi budi strah u svakome tko želi nešto postići, a posebice u osobama koje pokreću vlastiti posao. Ukoliko ne uspijemo u svojim naumima, postajemo razočarenje – za sebe, za bližnje, za cijeli svijet. No, da neuspjeh nije nešto strašno i da je zapravo sastavni dio procesa gradnje posla, a i osobnog napretka, više se puta moglo čuti od sudionika jučerašnjeg događaja Fail Conference, a posebice od glavnog govornika Jerryja Colonne. Slušali smo njegovo predavanje, razgovarali i dodatno s njime o neuspjehu, i moramo priznati da smo čuli neke zanimljive poglede na tu "strašnu" stvar, koja je odjednom postala malo manje zastrašujuća.

Neuspjeh. I sam izgovor te riječi budi strah u svakome tko želi nešto postići, a posebice u osobama koje pokreću vlastiti posao. Ukoliko ne uspijemo u svojim naumima, postajemo razočarenje – za sebe, za bližnje, za cijeli svijet. No, da neuspjeh nije nešto strašno i da je zapravo sastavni dio procesa gradnje posla, a i osobnog napretka, više se puta moglo čuti od sudionika jučerašnjeg događaja Fail Conference, a posebice od glavnog govornika Jerryja Colonne. Slušali smo njegovo predavanje, razgovarali i dodatno s njime o neuspjehu, i moramo priznati da smo čuli neke zanimljive poglede na tu “strašnu” stvar, koja je odjednom postala malo manje zastrašujuća.
Prvenstveno, Jerry vrlo jasno razlikuje neuspjeh od grešaka, a posebice od poraza. Čak je i pokušao naučiti kako se ti izrazi kažu na hrvatskome jeziku kako bi jasnije dočarao razlike.
Greške nisu bitne. Njih čak i trebate raditi. Neuspjeh također nije velika stvar, a ukoliko u nečemu niste uspjeli, to u konačnici ne mora biti negativno – pomoću neuspjeha eliminirate stvari koje ne funkcioniraju. Problem s porazom je što pobjeđuje nečiji duh. Ovdje se svi toliko boje poraza da nisu voljni niti raditi greške niti preuzeti rizike.
I uspjeh i neuspjeh – na Balkanu nisu poželjni
Ipak, ovom regijom se nesumnjivo širi val poduzetništva, a poduzetnici su, po Jerryjevoj definiciji, neustrašivi, usprkos strahu, nestrpljivi, patološki optimistični, izazivaju i inspiriraju nas. Žele napraviti svijet boljim mjestom, što na jednom Balkanu može biti poprilično kontroverzno. Ne samo to, Jerry je u nekoliko posjeta Sloveniji i prvom posjetu Hrvatskoj naučio da ovdje i uspjeh i neuspjeh mogu biti jednako nepoželjni. Ako si neuspješan – veliko si razočarenje, nesposoban si. Ako si uspješan, sigurno si to postigao na sumnjiv način. Predstavlja to veliku razliku u našem i njegovom mentalitetu, a Jerry je uvjeren da će se to i kod nas promijeniti, iako će možda prije toga doći i do nekoliko izmjena poduzetničkih generacija.
Poduzetnička scena na ovom području vrlo je ipak zanimljiva, što sam mnogima rekao, a upravo sam pristao i uložiti u mali anđeoski fond, jer mislim da ovdje ima ogromnog potencijala. Od Slovenije kroz cijelu bivšu Jugoslaviju, pa gore prema Poljskoj, događaju se vrlo zanimljive stvari. Tehnologija je jaka, a istodobno ovo područje predstavlja i prolaz do drugih tržišta, poput Bliskog istoka, sjeverne Afrike itd.
Ne možete biti uspješni, ako niste voljni biti neuspješni
Što se tiče njegovih neuspjeha, Jerry ističe da je to pitanje koje mu se često postavlja, a koje se kasnije toga dana moglo čuti i na njegovom predavanju. No, on bi uvijek istaknuo neuspjehe iz privatnoga života, a ne poslovnoga – kao ulagač, izgubio je mnoštvo novca, ali to ne smatra neuspjehom. Kako kaže, jedini način za zaradu velike količine novca je da budete spremni izgubiti veliku količinu novca. Ne možete biti uspješni, ako niste voljni ne uspjeti, kaže. U suprotnom, možete provesti cijeli život skrivajući se u kutu. Raditi sve “po propisima” u životu, ići u školu, na fakultet, pronaći solidan posao, živjeti mirno u kućici sa cvijećem do kraja života… Za Jerryja, kao i za mnoge poduzetnike, to nije opcija, to nije život.

No, svjestan je da to nije ni opcija za mnoge osobe s ovih područja, ali ne zato što su to odabrali, nego zbog ekonomskih i gospodarstvenih prilika – ne može se računati na stalan, siguran posao, bez obzira na to što se sve radi kako se od njih tražilo. Smatra da je strah od pokretanja posla u Hrvatskoj i okolici povezan s očekivanjima da će se svijet pobrinuti za nas – zbog odgoja, okoline. No, Jerry smatra da iako ekonomski uvjeti mogu otežati ili olakšati situaciju, ali oni ne bi trebali određivati je li netko uspješan ili neuspješan. To su vanjski utjecaji, ali jednako su bitni, ako ne i bitniji unutarnji – ako vjerujete da mogućnost za uspjeh ovisi o nama samima, ne možete biti poraženi. U slučaju neuspjeha, otrest ćete prašinu sa sebe i nastaviti dalje.
I mene je mnoštvo vanjskih utjecaja prodrmalo, bez sumnje, ali moj je stav napravio veliku razliku. Mislim da poduzetnički duh iz ovdašnjih država mora to shvatiti, ali potrebno vam je više poduzetnika koji su takvog duha, jer će oni natjerati i druge da počnu vjerovati u sebe i pokrenu nešto.

Jedini način na koji učite je metodom pokušaja i promašaja, nastavlja. Ako smatrate da je neuspjeh loša stvar, stat ćete prerano. Jedini način na koji možemo izumiti nove stvari, biti kreativni, je da prigrlimo i neuspjeh, koji je sastavni dio procesa.
Twitter, Jerryjev uspješni neuspjeh. Ili neuspješni uspjeh?
Podsjetimo, Jerry danas radi kao trener mnogih američkih osnivača, svojedobno je bio pokretač jednog od prvih VC fondova specijaliziranih za internetske startupe u SAD-u, a koji je među prvima prepoznao potencijal Twittera i GeoCitiesa. Jerry se u svom predavanju na Fail Conferenceu, koji su organizirali tvrtka Pet minuta i CEED, osvrnuo i na ulaganje u sam Twitter, za koje ne zna je li bilo uspješno ili ne:
Uložio sam u njega dok je imao 200 profila, a prodao sam svoj udio prije no što je izašao na burzu. Uspjeh je bio u tome što sam dobro zaradio, ali neuspjeh jer sam mogao i više, da sam pričekao. Uspjeh… Neuspjeh… Je li to doista bitno u ovoj priči?
Jerry je poprilično ponosan što je, zahvaljujući toj uspješno-neuspješnoj priči, uspio izdvojiti sredstva za izgradnju jedne škole u Tibetu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.