Je Suis Charlie: Stvarnost i bombe, digitalno i ljudskost

Kad stvarni svijet baci bombe, digitalni pokaže ljudskost

Malo tko dosad nije čuo za tragediju koja se dogodila u Parizu, kada je u napadu na satirični časopis Charlie Hebdo ubijeno 12 ljudi. Ova tiskovina poznata je po svom sirovom i necenzuriranom humoru, a njegovi karikaturisti svojim su prilično oštrim perom bez diskriminacije podjednako secirali kulturu, politiku i religije koje na njih utječu.

‘Shareovi’ možda ne mogu spasiti gladnu djecu u Africi, ali mogu pokazati solidarnost.

Napad na njihovu redakciju shvaćen je ne samo kao napad na ljude, kolege, profesiju, već i na samu slobodu govora, a internet, kao kolektiv sklon cinizmu i malim pakostima, iznenadio nas je pokazavši kako to neće trpjeti.

“Ja sam Charlie” poruka je koja se proširila po Francuskoj u prvim satima nakon napada, a vrlo brzo se slogan #JeSuisCharlie proširio diljem svijeta. Mediji su se složili u solidarnosti s pogođenim kolegama, umjetnici različitih kalibara dali su svoj doprinos kao podršku časopisu i osudu napada, no poruku su brzo preuzeli i svi drugi koje je napad pogodio na općoj, ljudskoj, razini.

Hashtag možete naći na popisima popularnih ili trending ključnih riječi, ponajviše zahvaljujući tviterašima koji su ga ulovili i preokrenuli trend u promoviranje poruke da se agresija ne suzbija agresijom. Štoviše, jedna od kolateralnih žrtvi napada bio je i 42-godišnji policajac, Ahmed Merabet, i sam musliman, pa se #JeSuisCharlie pokretu ubrzo u spomen na njega pridružio i #JeSuisAhmedMerabet, podsjećajući da netolerancija ne štedi nikoga i da nije vezana uz nacionalnost ili vjeroispovijest. 

 

Tipkovnica, pero – sve može poslužiti

Digitalne generacije često se (ponekad s razlogom) optužuje za “slacktivizam”, lažno angažiranje po društvenim pitanjima ograničeno isključivo na društvene mreže, dijeljenjem viralnih sadržaja viralnosti radi, protestiranjem hashtagovima koji se ne prevode u radnje s druge strane ekrana. No treba imati na umu da riječi nekad imaju težinu – ako je pero poslovično moćnije od mača, onda ipak i tipkovnice moraju imati neku snagu, pogotovo kada riječi koje se preko njih pošalju mogu doprijeti do milijardi. Ton poruke koja se iskristalizira iz nekoliko milijardi glasova ima svoj značaj, a ovog puta znači da se možda ipak ne želimo prvom prilikom lansirati iz orbite ove planete. 

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Mladi muslimani nedavno su iskoristili YouTube kako bi se ogradili od ISIS-a, a potom i drugih radikalnih pokreta koji se vežu uz Islam, kroz inicijativu #notinmyname, a postovi s istom oznakom javili su se i nakon napada.  Zapravo je poražavajuće da se nakon svakog ovakvog nemilog događaja povećalo stavi na cijelu islamsku zajednicu te da se njeni pripadnici moraju eksplicitno ograđivati od poteza pojedinaca ili ekstremističkih skupina, no tviteraška zajednica pokazala je prošle godine da to nije uvijek tako i da prva reakcija nije uvijek osuda. Nakon talačke krize koja je potresla Sydney, preko Twittera se proširila akcija #illridewithyou, kojom su Australci pozvali svoje sugrađane islamske vjeroispovijesti, koji su se opet našli u nemilosti šire javnosti, da s njima putuju javnim prijevozom ako se zbog posljednjih događaja ne osjećaju sigurno.

Preko zaslona do ulica – i hrvatskih

Marš solidarnosti organiziran krenuo je jučer od Trga bana Jelačića do Francuske ambasade (autor slike: Hermes Arriaga)
Marš solidarnosti krenuo je jučer od Trga bana Jelačića u Zagrebu do Francuske ambasade (autor slike: Hermes Arriaga)

Sentiment koji se prenosi mrežama nekada se uistinu i prelije s ekrana, prvo u našu svijest a potom i djela, a #JeSuisCharlie došao je i do ulica gradova diljem svijeta. Francuska se podigla na noge, a ni žitelji drugih zemalja nisu ostali gluhe na incident koji se dogodio van njihovih granica. Mnogi marševi solidarnosti, poput onog sinoćnjeg u Zagrebu, organizirani su upravo preko društvenih mreža, dokazavši opet da one imaju mnogo veću moć no što im priznajemo, no koristimo li je ili ne ovisi samo o nama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Luka

    Luka

    09. 01. 2015. u 10:38 am Odgovori

    Jako licemjerno i couchaktivistički. Nista vise nego novi Ice Bucket challendge. Nitko od nas ili njih nije Charlie nego nam je to nova zanimacija. Isto kao što smo “supportali” žrtve tsunamija, #prayforchile #poplave #PrayforFerguson, #assanage #snowden i tako dalje. Najlicemjernije je to što je velika većina domaćih “Čarlija” imala svoju priliku spasiti pravog hrvatskog čarlija zvanog Feral tribune pa su eto odlučili okrenuti glavu.

    4 slova, Plural, četveronožna životinja od koje dobivamo vunu

  2. Manatu

    Manatu

    09. 01. 2015. u 11:07 am Odgovori

    Zanimljivo je kako su sad svi za slobodu govora i kritiziranja religija. Zanima me sto bi se dogodilo kad bi recimo Assange i Snowden doletjeli sad u Pariz. Dali bi i oni bili Charlie?

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?