Ako ovoga vikenda ostajete u Zagrebu, posjetite novu izložbu u organizaciji Radiona.org posvećenoj inovatorima i znanstvenicima koji su, poput Tesle, bili ispred svoga vremena.

Za one koji iduće dane neće provesti na skijalištima, evo prilike za malo kulturnog uzdizanja. Naime, u zagrebačkoj Galeriji Miroslav Kraljević u Šubićevoj 29 u Zagrebu danas se otvara nova izložba “Pulsiranje sputanih” koja se bavi radovima inovatora i znanstvenika čije ideje, zamisli i rješenja nisu naišli na razumijevanje svojih suvremenika u vremenu kada su živjeli. Dok su jedni bili ismijani i ignorirani, drugi su bili protjerani iz svojih gradova, a neki i pogubljeni.
“Pulsiranje sputanih” bit će otvoreno do 9. siječnja, a nakon toga slijedi izložba “Atomi, zvjezdane prašine i bitovi”, od 10. do 14. siječnja, koja slijedi tematiku prve izložbe. Obje izložbe pripadaju seriji Re-Making / Re-Mixing History i kronološki obrnutim slijedom tematiziraju znanstvenike i inovatore od početka 19. stoljeća prema srednjem vijeku, sve do starog vijeka. Međutim, radovi nisu dokumentarnog karaktera, već novim tehnologijama reinterpretiraju “stare klasike” znanosti. Na primjer, među njima su laser, 3D printer, mikrokontroler i senzor.
Što zapravo znači biti ispred svog vremena?

Radovi koji će biti predstavljeni nadahnuti su zbivanjima s kraja 20. i početka 21. stoljeća kada se razvoj novih tehnologija i materijala događa munjevitom brzinom, a ne zaostaje ni velikih otkrića u matematici, fizici, biologiji, medicini. I mi smo kao netokrati svjedoci novog doba gdje tehnologije potiče afirmativni razvoj i kompetitivnost, no u kulturi must have gadgetizma često nedostaje etički kompas koji bi preusmjerio pažnju društva na važna pitanja kao što su onečišćenje okoliša, autorstvo, privatnost i slobodu dijeljenja informacija.
Autori izložbe se stoga pitaju ne znači li „biti ispred svoga vremena“ zapravo izaći iz uobičajenih, utabanih rutina i propitivati ugodno i neugodno, ne obazirući se na “strah od vlastite demistifikacije i dekonstrukcije”.
U daljnja filozofska razmatranja možete se upustiti na večerašnjem otvaranju izložbe u 20 sati. Sutra na Sveta tri kralja izložba će biti zatvorena, a uobičajeno radno vrijeme Galerije je od ponedjeljka do subote 12-19 sati te nedjeljom 11-13 sati. Za organizaciju izložbe zaslužna je Radiona.org.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.