Posjetite izložbu o idejama inovatora ispred svoga vremena

Pulsiranje sputanih: Posjetite izložbu o idejama inovatora ispred svoga vremena

Ako ovoga vikenda ostajete u Zagrebu, posjetite novu izložbu u organizaciji Radiona.org posvećenoj inovatorima i znanstvenicima koji su, poput Tesle, bili ispred svoga vremena.

Večeras se otvara prva od izložbi koja se bavi idejama koje su bile ispred vremena u kojemu su nastale.
Večeras se otvara prva od izložbi koja se bavi idejama koje su bile ispred vremena u kojemu su nastale.

Za one koji iduće dane neće provesti na skijalištima, evo prilike za malo kulturnog uzdizanja. Naime, u zagrebačkoj Galeriji Miroslav Kraljević u Šubićevoj 29 u Zagrebu danas se otvara nova izložba “Pulsiranje sputanih” koja se bavi radovima inovatora i znanstvenika čije ideje, zamisli i rješenja nisu naišli na razumijevanje svojih suvremenika u vremenu kada su živjeli. Dok su jedni bili ismijani i ignorirani, drugi su bili protjerani iz svojih gradova, a neki i pogubljeni.

“Pulsiranje sputanih” bit će otvoreno do 9. siječnja, a nakon toga slijedi izložba Atomi, zvjezdane prašine i bitovi”, od 10. do 14. siječnja, koja slijedi tematiku prve izložbe. Obje izložbe pripadaju seriji Re-Making / Re-Mixing History i kronološki obrnutim slijedom tematiziraju znanstvenike i inovatore od početka 19. stoljeća prema srednjem vijeku, sve do starog vijeka. Međutim, radovi nisu dokumentarnog karaktera, već novim tehnologijama reinterpretiraju “stare klasike” znanosti. Na primjer, među njima su laser, 3D printer, mikrokontroler i senzor.

Što zapravo znači biti ispred svog vremena?

Među autorima i djelima koji su poslužili kao nadahnuće su i Galilejevi crteži Mjeseca.
Među autorima i djelima koji su poslužili kao nadahnuće su i Galilejevi crteži Mjeseca.

Radovi koji će biti predstavljeni nadahnuti su zbivanjima s kraja 20. i početka 21. stoljeća kada se razvoj novih tehnologija i materijala događa munjevitom brzinom, a ne zaostaje ni velikih otkrića u matematici, fizici, biologiji, medicini. I mi smo kao netokrati svjedoci novog doba gdje tehnologije potiče afirmativni razvoj i kompetitivnost, no u kulturi must have gadgetizma često nedostaje etički kompas koji bi preusmjerio pažnju društva na važna pitanja kao što su onečišćenje okoliša, autorstvo, privatnost i slobodu dijeljenja informacija.

Autori izložbe se stoga pitaju ne znači li „biti ispred svoga vremena“ zapravo izaći iz uobičajenih, utabanih rutina i propitivati ugodno i neugodno, ne obazirući se na “strah od vlastite demistifikacije i dekonstrukcije”.

U daljnja filozofska razmatranja možete se upustiti na večerašnjem otvaranju izložbe u 20 sati. Sutra na Sveta tri kralja izložba će biti zatvorena, a uobičajeno radno vrijeme Galerije je od ponedjeljka do subote 12-19 sati te nedjeljom 11-13 sati. Za organizaciju izložbe zaslužna je Radiona.org.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…