Poštovani predsjedniče Ivo Josipoviću, odobrava li pravnik Ivo Josipović tajno provođenje ACTA-e?!

Poštovani predsjedniče Ivo Josipoviću, odobrava li pravnik Ivo Josipović tajno provođenje ACTA-e?!

Jučer ste dali podršku kontroverznom trgovačkom sporazumu ACTA, kojim se ograničava Internet s izlikom spriječavanja piratstva. Što nikoga ne čudi: Završili ste Muzičku akademiju u Zagrebu te se bavite glazbom, dok kao školovani pravnik iz očitih razloga smatrate kako se autorska prava na Internetu moraju zaštiti što ste i izjavili, kao što prenosi Bug. Kao pokretača ZAMP-a, vaš stav je jasan. Autorska prava moraju se zaštiti, ali podsjetit ću Vas na samo nekoliko argumenata o kojima biste trebali razmisliti prije nego što izgubite podršku koju ste imali kod internetske generacije.

Odobrava li Josipović kao pravnik, predsjednik i glazbenik ACTA-u? Očito. (Preuzeto s Wikipedije)

Poštovani predsjedniče Josipoviću,

Jučer ste dali podršku kontroverznom trgovačkom sporazumu ACTA-i, kojim se ograničava Internet s izlikom spriječavanja piratstva. Što nikoga ne čudi: završili ste Muzičku akademiju u Zagrebu i bavite se glazbom, dok kao školovani pravnik iz očitih razloga smatrate da se autorska prava na Internetu moraju zaštititi što ste i izjavili, kao što prenosi Bug. Kao pokretača ZAMP-a, vaš stav je jasan.

Samo 4 e-misli

Autorska prava moraju se zaštititi, ali podsjetit ću Vas na samo nekoliko argumenata o kojima biste trebali razmisliti prije nego što izgubite podršku koju ste imali kod internetske generacije:

  • Kao pravnik i političar, kako možete podržati prijedlog trgovačkog zakona koji je namjerno proveden u tajnosti? Član Europskog parlamenta Kader Arif, odstupio je sa svoje pozicije zbog zabrinutosti oko ograničavanja sloboda građana. U takvoj situaciji, moramo li se pitati kako ćete provoditi buduće ideje?
  • Kao glazbenik, smatrate li da je u redu kažnjavati fanove u trenutku kada se glazbena industrija (Vama bliska, a podržavaju zakon) trudi napraviti sve kako bi otežala život glazbenicima koji pokušavaju na nove i inovativne načine promovirati svoje uratke;
  • Kao predsjednik Republike Hrvatske, jeste li spremni biti osoba koja je podržava cenzuriranje Interneta “nuklearnom opcijom”?
  • Kao osoba, biste li zbog krađe slatkiša okovali sve kupce dućana i kažnjavali ih odsjecanjem ruku? (argument je doveden do apsurda iz očitih razloga)

Kao većina političara navodite kako je ACTA korisna za zaštitu autorskih prava. Vjerujem da Vam nitko neće osporiti potrebu za zaštitom rada umjetnika, ali nemojte ograničavati raspravu na argumente koji Vama osobno imaju smisla. ACTA nije  loša samo za Internet, medij koji će upravo sljedećoj generaciji kreativaca dopustiti da se izraze u svijetu bez granica i ograničenja izdavača.

Ovo je trenutak kojeg sam se, iskreno rečeno, bojao. Bili ste pravi izbor za predsjednika, ali s “karijerom” u ZAMP-u ste stalna opasnost za Internet. Podrškom ACTA-i ne štitite interese kreativaca i umjetnika, već izdavača. Ograničavate kreativne, ograničavate Internet i to ništa ne može opravdati. Bili ste e-predsjednik svojom kampanjom i pristupom – stoga ako ništa drugo, molim Vas da se javite Rakaru i pitate ga ponovno: što je problem s ACTA-om? Kao pravniku, glazbeniku i po svemu što smo vidjeli, normalnom čovjeku, to je Vaša obaveza.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ranko

    Ranko

    10. 02. 2012. u 10:08 am Odgovori

    Odgovori su jasni pošto podržava ZAMP. A podržavanje ZAMPa logikom stvari znači i da se podržava kažnjavanje bez pravnog procesa, pretpostavka krivnje a ne nevinosti, itd.

  2. Ranko

    Ranko

    10. 02. 2012. u 10:08 am Odgovori

    Odgovori su jasni pošto podržava ZAMP. A podržavanje ZAMPa logikom stvari znači i da se podržava kažnjavanje bez pravnog procesa, pretpostavka krivnje a ne nevinosti, itd.

  3. Goran Peuc

    Goran Peuc

    10. 02. 2012. u 10:13 am Odgovori

    Drag je meni naš Josipović, ali on, i velika većina old-school ljudi, koji su danas na žalost na vlasi ne shvaća temelje na kojima počiva kompletna digitalna revolucija koja se dešava (mahom zbog broadbanda) u proteklih 10 godina.

    Dakle, ako nekome nije jasan mehanizam niti temelj kako funkcioniraju stvari (ne govorim da trebaju poznavati Torent protokole, nego da trebaju znati u grubo kako radi “internet”) kako mu onda objasniti da je za dobrobit interneta i ljudi potrebna mogućnost da bilo tko može uzeti komadić nečije muzike i od nje napraviti novokomponirani YouTube video.

    Puno je predznanja potrebno kako bi se uopće shvatilo što se tu dešava.

  4. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    10. 02. 2012. u 11:57 am Odgovori

    Krivo je reći da Josipović podržava ZAMP. Konkretno, Ivo Josipović je osmislio, formirao i neko vrijeme vodio ZAMP, te je osobno napisao zakone na kojima se temelji njegovo postojanje i poslovanje, a koje Ranko gore nabraja.

    Uglavnom, nema potrebe čuditi se njegovoj podršci ACTA-e, jer je on osobno jedan od onih koji su definirali načela na koja ona počiva. To nema veze s razumijevanjem i neazumijevanjem Interneta i tehnologije; dapače, uvjeren sam da g. Josipović jako dobro poznaje sve njihove mogućnosti, pa uostalom nije bez razloga uzeo Marka Rakara kao savjetnika u kampanji.

    • Dino Reic

      Dino Reic

      11. 02. 2012. u 1:45 am Odgovori

      na žalost mislim da je to istina. Ivo nije glup čovjek, dakle može se samo zaključiti da je …

      Jako, jako, jako tužno. Zbilja smo imali krasan izbor prje par godina, ZAMPIRA i Bandića, festival demokracije, što reći.

  5. Petar

    Petar

    11. 02. 2012. u 2:03 pm Odgovori

    Znači imamo predsjednika, demokratu koji se odjednom počeo zalagati za akt donesen na način potpuno protivan dobrim demokratskim tradicijama, a zato da bi pružio podršku jednoj određenoj interesnoj skupini. Zbog te interesne skupine nije mu bio nikakav problem pljunuti na demokratske procedure na koje se inače rado pozivao. Kako onda imati povjerenja u njega!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.