21-godišnji Ivan Mrvoš na Funderbeamu traži do 400.000 eura za svoje pametne klupe
Funderbeam

21-godišnji Ivan Mrvoš na Funderbeamu traži do 400.000 eura za svoje pametne klupe

U prostoru HUB385 danas je lansirana prva hrvatska crowdfunding kampanja putem platforme Funderbeam SEE, a prvi startup koji na ovaj način traži investiciju je solinski Include poznat po tzv. pametnim klupama. Cilj Includea je prikupiti do 400.000 eura za razvoj poslovanja, a ulagati mogu investitori iz Hrvatske i svijeta.

funderbeam_hub_include
Kampanju su predstavili Urmas Peiker, jedan od osnivača Funderbeama, Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze, Ivana Šoljan, suosnivačica HUB-a385 te Ivan Mrvoš, osnivač i direktor Includea.

Funderbeam SEE danas je u prostorima HUB385 lansirao svoju prvu crowdfunding kampanju, a startup koji će na ovaj način prikupljati sredstva je solinski Include Ivana Mrvoša. Include proizvodi ‘pametne klupe’ koje koriste solarnu energiju za brojne funkcionalnosti, poput pametnog USB punjenja i mobilnog interneta. Putem Funderbeama, Include će tijekom sljedećih mjesec dana tražiti do 400.000 eura za daljnji razvoj poslova, a ulagati mogu investitori ne samo iz Hrvatske, nego i iz cijelog svijeta.

Podsjetimo, društvo Funderbeam South-East Europe (Founderbeam SEE) osnovano je u rujnu prošle godine, a riječ je o zajedničkom projektu estonskog Funderbeama i Zagrebačke burze, koja u Funderbeamu SEE ima udio od 20 posto. Funderbeam je globalna crowdfunding platforma za startupe na kojoj ulagatelji odmah nakon inicijalne faze ulaganja mogu trgovati svojim udjelima kao da je riječ o tvrtkama izlistanima na burzi, sve zahvaljujući sustavu temeljenom na blockchain tehnologiji.

Funderbeam SEE koristi Funderbeamov poslovni model, gdje se za potrebe financiranja investiranja utemeljuje tzv. SPV (Special Purpuse Veichle) sa sjedištem u Estoniji, koji predstavlja jedinog vlasnika kompanije, koji nastupa ispred svih ulagatelja.

Mrvoš: Cilj je zadržati proizvodnju u Hrvatskoj

Na današnjem predstavljanju, 21-jednogodišnji Ivan Mrvoš iz Includea je istaknuo da mu je želja zadržati proizvodnju u Hrvatskoj te da će im Funderbeam omogućiti međunarodnu prepoznatljivost te pristup inozemnim ulaganjima.

Naša pametna klupa trenutno je jedan od najnaprednijih i najkompleksniji proizvoda na tržištu kada su u pitanju IoT uređaji. Energija u potpunosti dolazi iz solarnih modula, omogućeno je žično i bežično punjenje uređaja, besplatan pristup internetu, noćno svjetlo i hlađenje sjedala u ljetnim danima. Kupci također imaju pristup našoj platformi putem koje imaju uvid u rad svojih klupa, lokaciju, alarme i očitanja sa senzora poput kvalitete zraka ili broja korisnika, a uskoro će se omogućiti i daljinska nadogradnja sustava.

Include trenutno zapošljava 15 mladih, uglavnom lokalnih stručnjaka, a samo u prošloj godini prodane su 132 kupe u devet zemalja. U planu za ovu godinu je širenje na nova tržišta i prodaja gotovo 700 klupa. Osim u Hrvatskoj, pametne klupe postavljene su i u BiH, Austriji, Njemačkoj Švicarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Švedskoj, ali i u SAD-u te Australiji.

Includeov Vodeći ulagatelj – Ivana Šoljan

funderbeam_publika_resize

Inače, svaka kompanija na Funderbeamu može računati na Vodećeg ulagatelja. Vodeći ulagatelj može biti osoba iz samog startupa ili iskusni pojedinac koji dobro poznaje branšu i ima određenu sliku o investicijskom potencijalu kompanije. U slučaju Includea to je Ivana Šoljan, suosnivačica HUB385 koja je naglasila:

Ivan i Include pokazali su veliku posvećenost svojoj ideji i zarazni entuzijazam, ali i izuzetnu ozbiljnost u postavljanju održivog poslovnog modela. Pravo je zadovoljstvo surađivati s ovim mladim talentiranim ljudima te im pomoći osigurati sredstva za daljnji rast i razvoj.

Kompanija koja odluči prikupiti kapital putem Funderbeam SEE imat će sveobuhvatnu logističku podršku Funderbeamovog tima, naglašeno je na današnjem predstavljanju. Nakon odobrenja ulaska kompanije na Funderbeam, kompanija može računati na aktivnu podršku u prezentaciji svojeg poslovnog koncepta tijekom svih faza financiranja, do početka trgovanja udjelima.

Minimalno ulaganje – 100 eura

Minimalno ulaganje za pojedinačnog malog ulagatelja u kompaniju iznosi 100 eura, a otvaranje investicijskog profila za ulagatelje je besplatno. Trgovanje ne uključuje posrednike i brokere, dok ulagatelji transakcijske naknade prilikom trgovanja plaćaju samo u situaciji ako na transakciji ostvaruju dobit, s time da je iznos transakcijske naknade 1 posto. Govoreći o tome kako ulagati putem Funderbeama, Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze je istaknula:

Proces stjecanja statusa ulagatelja na Funderbeam platformi izuzetno je jednostavan i brz te besplatan i neobvezujući. Bez obzira odlučite li se na investiranje, status ulagatelja omogućuje informiranje o više od 180.000 kompanija iz cijelog svijeta te koristiti napredne Funderbeamove analitičke alate koji svakom ulagatelju i kompaniji omogućavaju uvid u poslovanje, kretanje cijena udjela, kao i usporedbu s konkurentskim kompanijama u branši.

Za kraj, okupljeni su pozvali kompanije zainteresirane za ulaganje, kao i ulagatelje da se prijave na Funderbeam platformu. Pa ako i sami želite biti dio priče o razvoju Includea te uložiti u solinski startup, više informacija o njihovoj aktualnoj crowdfunding kampanji može se pronaći na Funderbeamovim službenim stranicama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?