iPhone 6 predstavljen, a i njegov veliki brat također - iPhone 6 Plus

iPhone 6 predstavljen, a i njegov veliki brat također – iPhone 6 Plus

Da će današnji Appleov događaj ipak biti barem donekle drugačiji od nekolicine prethodnih koje je ova tvrtka održala, znali smo čim smo vidjeli službenu stranicu koja se, iznenađujuće, pretvorila u live blog, integrirajući tvitove, fotografije i drugi sadržaj koji su novinari i drugi posjetitelji AppleLive događaja dijelili. A dijelilo se mnogo toga, jer su gotovo odmah na početku predstavljena dva modela iPhonea, iPhone 6 i iPhone 6 Plus, a na kraju je predstavljen i dugo očekivani Apple Watch!

iPhone 6

Da će današnji Appleov događaj ipak biti barem donekle drugačiji od nekolicine prethodnih koje je ova tvrtka održala, znali smo čim smo vidjeli službenu stranicu koja se, iznenađujuće, pretvorila u live blog, integrirajući tvitove, fotografije i drugi sadržaj koji su novinari i drugi posjetitelji AppleLive događaja dijelili. A dijelilo se mnogo toga, jer su gotovo odmah na početku predstavljena dva modela iPhonea, iPhone 6 i iPhone 6 Plus, a na kraju je predstavljen i dugo očekivani Apple Watch!

No, krenimo prvo detaljnije na dvije šestice. 🙂 Tim Cook se odmah po dolasku na pozornicu prisjetio kako su na istome mjestu predstavljeni Macintosh i iMac, koji su predstavljali rođenje i ponovno rođenje Applea. Time je želio najaviti da se isto događa i danas, uz nove proizvode. Naravno, u momentu kad je veliki događaj trebao i započeti, tu je počelo urušavanje prijenosa predstavljanja, ali bez obzira na tehničke poteškoće, uspjeli smo se domoći svih potrebnih informacija. I da, predstavljena su dva iPhonea, da izgledaju baš onako kao što smo očekivali. I da, dolaze u dvije veličine! Pozdravite iPhone 6 i iPhone 6 Plus!

iPhone 6

Njih je podrobnije predstavio Phil Schiller, naglasivši kako novi modeli imaju Retina HD zaslone – novu generaciju zaslona. Rezolucije su 1334×750 i 1920×1080 piksela. Usporedbe radi, iPhone 6 Plus ima 185% više piksela od 5S. Tanki su – 6,8 i 7,1 milimetara, dok je 5S deblji – 7,6 milimetara. Veći model ima i nešto drugačije sučelje – u horizontalnom položaju može imati dva ekrana, pa čak se i početni ekran može okrenuti u horizontalu. Zbog činjenice da su uređaji veći, na njih je uvedena i nova naredba za dostupnost – ako dva puta stisnete početni gumb, cijeli se zaslon povlači prema dolje, kako bi se moglo doći do polja s gornje strane ekrana. Gumb za gašenje se nalazi sastrane, također kako bi se lakše došlo do njega.

Što se tiče aplikacija, developeri mogu odahnuti – nije potrebno raditi nove inačice za veće ekrane, iako se, naravno, mogu i time pozabaviti. Tu je i novi čip 64-bitni čip A8, koji ima dvije milijarde tranzistora, a ujedno je 13% manji od A7. Što se tiče baterije, iPhone 6 Plus tvrdi da može ponuditi 24 sata rada na 3G-u, a iPhone 6 14. Zanimljiv je i čip M8, koprocesor za pokrete, dizajniran za, naravno, fitness aplikacije. Uz pomoć njega vaš će iPhone znati trčite li ili biciklirate, a prati i udaljenost te visinu i to uz pomoć barometra.

iPhone 6

Kamere nisu povećale broj megapiksela – njih je i dalje 8, tu je i bljeskalica koja jamči prave boje, ali najbolji dio je novi iSight senzor, koji omogućuje lakše i brže fokusiranje. Brže se prepoznaju lica onih koje slikate, kako bi se bolje eliminirale slike na kojima su zažmirili, a spremile one na kojima se smiješe. iPhone 6 ima digitalnu stabilizaciju slike, a 6 Plus optičku. U modelu 5S nam se posebno vidjelo usporeno snimanje, a ovdje se sada može snimati do 240 kadrova u sekundi. I kod videa je prisutna stabilizacija, kinematska. Naravno, prednja kamera je dobra za snimanje selfiea. 🙂

Uređaji dolaze s operativnim sustavom iOS 8, o kojem smo pisali kada je predstavljen na WWDC-u. No, preko njegovih se opcija vrlo brzo prošlo, samo kako bi se izjavilo iduće:

Ovo su najbolji telefoni koje smo ikada napravili, a možda su i najbolji telefoni koje smo ikad vidjeli.

iPhone 6

Uređaji dolaze u poznatoj zlatnoj, srebrnoj i svemirski sivoj, a početna cijena iPhonea 6 u Americi je 199 dolara uz dvogodišnji ugovor i model od 16 GB. Za 299 se dobiva model od 64, a za 399 dolara dosad neviđeni model od 128 GB. Šoto se tiče iPhonea 6 Plus, početna cijena je 299 dolara za model od 16 GB, slijedi onaj od 64 GB za 399 dolara, a najskuplji je model od 128 GB koji košta 499 dolara. U SAD-u će se uređaji početi isporučivati 19. rujna.

Nakon iPhonea predstavljen je novi mobilni sustav za plaćanje, a i ono što je publika dočekala na nogama – Apple Watch. No, o njemu više u zasebnom članku – mislimo da ga je zaslužio. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.