Tko je osvojio izbore na internetu – Josipović ili Bandić?
U ponoć ćemo znati tko nam je sljedeći predsjednik, ali tko je osvojio izuzetno važna područja internetskih prostranstava poput Facebooka, Twittera i YouTubea? Da vidimo tko ima više pratitelja i prijatelja - Ivo Josipović ili Milan Bandić...
U ponoć ćemo znati tko nam je sljedeći predsjednik, ali tko je osvojio izuzetno važna područja internetskih prostranstava poput Facebooka, Twittera i YouTubea?
Da vidimo tko ima više pratitelja i prijatelja – Ivo Josipović ili Milan Bandić…
Web stranica kao središte kampanje
Dok su društvene mreže izuzetno bitne, svaki od kandidata treba imati svoj maleni kutak (i) na internetu. Dok se Josipovićev stožer odlučio za modificiranje postojećeg teme za WordPress sustav za upravljanje sadržajima (CMS), Bandićevi dizajneri dali su si truda.
Pohvalno je što Bandić ima jedinstven dizajn, ali ujedno možemo pohvaliti i Josipovića što je uštedio na budžetu za dizajn, a opet ima simpatičnu stranicu.

Ipak, Bandićeva stranica puno je zanimljivija i privlači posjetitelja. Video sadržaji i članci pozivaju vas da na njih kliknete, a i društvene mreže poput Faceboka i Twittera jasno su naglašene. Josipovićeva web stranica oku je ugodnija, ali linkovi na društvene mreže izuzetno su sitni (na lijevoj strani te dnu web stranice).
Zanimljivo je što ni Josipović ni Bandić nisu u dodali Facebook fan box na svoje stranice (Čini se da Josipović ima Fanbox, samo što se pojavljuje kada pređete preko Facebook ikone – inače se uopće ne vidi), iako se radi o vjerojatno najučinkovitijem načinu promoviranja svoje Facebook fan stranice.
Slika govori tisuću… glasova?
Oba kandidata koriste servis Flickr za spremanje slika različitih događanja tijekom kampanje. Ne obazirujući se toliko na kvalitetu samih fotografija, čini se da je Josipović u prednosti. Ponajprije ma gotovo dvostruko više setova slika koji su povezani s pripadajućim člancima i pristojno imenovani. Iako ni Josipovićeve fotografije nisu pojedinačno opisane, Bandićevima nisu ni imena ispravljena: 12_bilje, 11_bilje, itd. Hm, da…
Jubitu za video
Bandić koristi i YouTube i Vimeo za distribuciju svojih video sadržaja, a Josipović samo YouTube. Pohvaljujemo Bandićev stožer na korištenju više servisa, no čini se da ih je Josipović, što se pogleda tiče, pretekao na YouTubeu.
Josipovićevi videi pogledani su gotovo 100.000 puta, a Bandićevi nešto više od 40.000 puta. Josipović ima i dva puta više pratitelja na YouTubeu, iako se radi o simboličnim brojkama od desetaka korisnika. Na žalost, Bijesprvi nije aktivan ovih dana, da im pokaže kako se to radi.
Twitter je ipak izazov
Za razliku od drugih društvenih mreža, Twitter je najbrža i najaktivnija društvena mreža koja od kandidata i njihovih stožera traži stalan, svakodnevan angažman. Oba kandidata imaju pripremljene Twitter profile. Josipović ima više pratitelja i prati više ljudi, a naveden je i na više Twitter lista. Što se izgleda profila tiče, kao i u vezi web stranica, Josipovićeva pozadina na Twitteru suptilnija je i oku ugodnija.
Dok je Bandić samo jednom nešto odgovorio na Twitteru, Josipović je to učinio barem nekoliko puta. Oba kandidata razočaravajuća su po interakciji na Twitteru i trebali bi se ugledati neslužbeni (pretpostavljamo lažni) profil Andrije Hebranga.
Facebook za šire mase
S više od 900.000 korisnika u Hrvatskoj, Facebook je najpopularnija društvena mreža u nas i po tome očit izbor za promoviranje tijekom izbora. Oba kandidata imaju izuzetno popularne fan stranice, s više od 20.000 fanova svaki. Josipović je nešto popularniji, ali Bandićev stožer si je očito dao truda.
Obje Facebook stranice izuzetno su aktivne što se tiče službenih obavijesti, sadržaja itd. No, Facebook je ipak društvena mreža – koji je kandidat društveniji? Pregledom broja komentara i “like” oznaka vidimo da su Josipovićevi fanovi ipak aktivniji.
Dok Bandićevi statusi imaju od tridesetak do maksimalno 100 komentara, Josipovićevi vrlo često prelaze i 300, pa i više od 500 komentara. Čini se da je Josipović ipak popularniji na fejsu.
Internet-izbore dobio je…
Naravno, nisu svi glasači na internetu. Žalosno je zapravo koliko je malo naših sugrađana računalno, a kamoli internetski pismeno. No, stvari se mijenjaju. Predsjednički kandidati bili su izuzetno aktivni na internetu. Jesu li mogli bolje? Dakako. Na društvenim mrežama stvoreno je mnogo grupa za podršku ili protiv kandidata, na Twitteru se tvitalo i dalje se aktivno tvita o izborima, a blogovi i portali bili su prepuni članaka.
Ukoliko baš želimo predvidjeti tko će biti treći predsjednik Republike Hrvatske na temelju internetskog prisustva i popularnosti, to će biti – Ivo Josipović.
Neovisno o tome kojeg kandidata podržavate, što mislite o njihovim kampanjama, ali i kampanjama drugih kandidata na internetu?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko Rakar
10. 01. 2010. u 6:40 pm
Web stranica Ive Josipovića ima facebook fanbox, nalazi se s lijeve strane otprilike u sredini ekrana, malo je nejasno kako ju je autor uspio izbjeći 🙂
Nadodao bih da je iznimno bitno razlikovati čiste brojeve (primjerice broj fanova) u odnosu na interakciju koja se na profilima događala, također nekolicina kandidata se koristila pomalo čudnim metodama za stjecanje popularnosti pa niti ti brojevi ne odgovaraju pravom stanju.
Glede twittera, tu bi se puno dalo razgovarati ali činjenica je da su manje-više svi bili nezadovoljni načinom na koji se pristupilo twitteru, a istovremeno nitko nije znao reći kako to izgleda “predsjednički” tweet.
Ivan Brezak Brkan
10. 01. 2010. u 6:49 pm
@Marko Da, fanbox se pojavi na mouse over… Vjerujem da nisam jedini koji je propustio, no dobro. Ne vidi se. 🙂
Bill
10. 01. 2010. u 8:36 pm
Zanimljiva i detaljna analiza. Pohvale na prepisci na Jutarnjem. Po drugi put koliko ja pratim 🙂
Ivan Brezak Brkan
10. 01. 2010. u 9:00 pm
Očito postajemo nekakav izbor 😉 Hvala na praćenju, Bill!
Igor Belan
10. 01. 2010. u 9:28 pm
Zanimljiv članak, dobro izanalizirano i zanimljivo pisano. I da, također nisam primjetio fanbox na Josipovićevom webu. Nije baš intuitivno jel.
Gordon
11. 01. 2010. u 1:10 am
Vrlo dobra analiza. Baš me zanima kako će biti za 5 godina na izborima odnosno za 10, kada se socijalne mreže dodatno razviju a možda i dođu nove s unikatnim idejama, bit će više posla online nego offline čini mi se 🙂
Ivan Brezak Brkan
11. 01. 2010. u 1:16 am
@Gordon – Hvala. Apsolutno – sve nas zanima. Zamisli još utjecaj spoznaje korisnikove lokacije ili konteksta u bilo kojem trenutku.
Igor Kovacic
11. 01. 2010. u 9:54 am
Lijepa analiza! 😉
Dodao bih jos samo kako josipovic.net nema navedeno kako koriste wordpress ni gotovu temu, a to, vjerujem, krsi neka pravila.
marko
20. 01. 2010. u 11:47 am
josipovic.net ne koristi gotovu temu nego smo iskoristili engine jedne teme za modifikacije koje su bile nužne, nijedno pravo ili pravilo nije prekršeno jer je sve napravljeno uz prethodno znanje i dopuštenje autora
(a općenito, na samu tu tvrdnju bi mogao reći štošta)