Mogu li prodati vašu Instagram sliku za brdo para?

Mogu li prodati vašu Instagram sliku za brdo para – bez da me tužite k’o Zagorac?

U nekoliko navrata i s nekoliko strana posljednjih dana su mi proslijeđeni linkovi na tekstove o jednom xy fotografu koji je za velik novac prodao tuđe fotografije, legalno, a autore tih fotografija ništa nije ni pitao, niti su autori tih fotografija ikad vidjeli neki novac od toga - i sve mirno prolazi samo uz negodovanje fotografa čije fotografije su "prodane" i onih koji se boje da će i njihove fotografije biti ukradene i prodane. Naravno, uz te linkove redovno se nalazilo i pitanje: "Može li to tako i kod nas?".

kradiinstagram

Za početak je važno vidjeti što se uopće dogodilo, jer oduzimanje tuđe stvari (pa bila to i fotografija) s namjerom da ju se prisvoji – ili popularnije, krađa, nigdje nije dopuštena i sumnjam da postoji ijedna država na svijetu gdje bi krađa bila legalna. No, kod autorskih djela nije baš sve tako jednostavno, jer se vrlo često postavlja dvojba što je uopće nečije autorsko djelo i koja točno prava ima autor. Po ovom pitanju već postoje razlike, a očito je da postoji bitna razlika u europskom i američkom shvaćanju opsega autorskih ovlaštenja i prava i tu dolazimo do suštine problema.

Kakva je regulacija kod nas?

Fotografije iz ove priče oduzete su (tj. nisu oduzete, već su samo iskorištene) putem Instagrama. Dakle, netko je stavio svoju fotografiju na Instagram, a netko drugi ju je skinuo s Instagrama i na njoj zaradio novac. Ali, u ovoj priči nije ju samo skinuo i iskoristio (to bi svugdje bila povreda autorskih prava), već je napravio screenshot fotografije zajedno s komentarima i to predstavio kao novu fotografiju. I eto, taj dosjetljivi xy napravio je preradu. Uostalom, gledajući fotografije tih novih (prerađenih) fotografija, na kojima središnje mjesto zauzima originalna fotografija, jasno je da je novonastala fotografija samo prerada originalne, a prerada je uvijek sasvim novo i posebno autorsko djelo. I da, tako je i kod nas, jer naš Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (koji je usputno usklađen s pravnim poretkom EU) vrlo jasno kaže: “Prijevodi, prilagodbe, glazbene obrade i druge prerade autorskog djela, koje su originalne intelektualne tvorevine individualnog karaktera, zaštićene su kao samostalna autorska djela.“ (ako netko želi provjeriti, to je čl.6. st.1., a Zakon je objavljen u Narodnim novinama 167/03, s nekoliko izmjena, ali ova odredba se nije nikad mijenjala).

Na ovo će vrlo vjerojatno mnogi fotografi, a i drugi autori, reći da odredba nije dobra i da se legalno omogućuje da netko krade od njih, ali ipak nije sve tako crno-bijelo, jer kad bolje pogledate što Zakon govori, to je samo da se prerada ili obrada ili neka druga izmjena smatra novim autorskim djelom, a ne da je svatko ovlašten uzeti tuđe autorsko djelo, malo ga izmijeniti i predstaviti kao svoje. Ne, takva odredba ne postoji, ali postoji jedna dijametralno suprotna, a to je ona koja govori o pravima autora i ona kaže: „Autor ima isključivo pravo sa svojim autorskim djelom i koristima od njega činiti što ga je volja, te svakoga drugog od toga isključiti, ako zakonom nije drukčije određeno. To pravo obuhvaća, osobito: pravo reproduciranja (pravo umnožavanja), pravo distribucije (pravo stavljanja u promet), pravo priopćavanja autorskog djela javnosti, pravo prerade.“ (čl. 18. st. 1. Zakona). Također Zakon u čl. 15. st. 1. kaže: „Osoba koja javno koristi autorsko djelo dužna je pri svakom korištenju naznačiti autora…“, a u čl. 13. st. 3. „Za svako korištenje autorskog djela autoru pripada naknada…“.

Dakle, poanta ovih zakonskih odredbi je da autor ima isključivo pravo prerade fotografije i ima pravo svakog drugoga od toga isključiti, dok se njegova fotografija može koristiti samo ako ga se naznači kao autora i još autor ima pravo na naknadu (naravno, ako ju zatraži). Zaključno tome, odgovor je ne, tako nešto se ne može dogoditi kod nas, niti u većini Europe… Ili može?

Instagram kradja

Gdje je to ‘kod nas’?

Ipak, koliko god autori bili osigurani ovim zakonskim odredbama, ponovno ću se vratiti na pitanje koje sam dobio “Može li se to dogoditi kod nas?” i postaviti protupitanje “Gdje je to kod nas?”. Je li kod nas u Hrvatskoj, kod nas na Balkanu, kod nas u Europi? Ili je to danas, kad se gotovo svi sadržaji dijele i objavljuju putem interneta, kod nas na svijetu?

Vjerojatno ste uočili (a ako niste, trebali ste) da je taj popularni xy fotograf koji fotografira tuđe fotografije nastanjen (ne samo nastanjen, već tamo i obavlja svoju časnu/nečasnu radinost – izabrati što vam bolje odgovara) u SAD-u. No, budući da u SAD-u postoji cijeli pravni sustav koji se bazira na presedanima (došlo iz Engleske), a što znači da ako je Vrhovni sud SAD-a u nekom predmetu odlučio na jedan način, u svim budućim sličnim predmetima mora se odlučivati upravo tako, što znači da sudska odluka postaje zakon.

Bilo je to… 1710.

I cijeli problem s SAD-om ukratko ide otprilike ovako. SAD je neke svoje zakone povukao još iz Engleske, pa tako i veći dio regulacije vezane za copyright, točnije, preuzet je The Statute of Anne iz 1710. (inače najstariji copyright zakon), pa se temeljem tog zakona (još u Engleskoj 1740.) uvelo pravilo fair abridgement koje je donekle ograničilo copyright zbog “većeg dobra”. I sad, budući da je SAD preuzeo i presedane, a ne samo zakon od Engleske, američki sudovi su ih počeli primjenjivati i prvi slučaj važan za ovu priču dogodio se 1841. godine kada je američki sud uveo doktrinu fair use kojom je izmijenio gore opisani engleski model i dopustio transformiranje autorskih djela u razne svrhe. I nakon toga je u SAD-u fair use kroz sudsku praksu doveo do zakona kojim se štite autorska prava (da, postoji zakon, da ne pomislite da je tamo još uvijek divlji zapad) i to je Copyright Act iz 1976., a u tom zakonu postoji jedan dio pod nazivom fair use kojim su ograničena neka ekskluzivna prava autora zbog, eto, fair usea.

Ono što je važno za cijelu ovu priču je jedan slučaj iz sad već davne 1994. godine koji se našao pred američkim Vrhovnim sudom, a gdje je vrli Supreme Court odlučivao u predmetu Campbell v. Acuff-Rose Music gdje je situacija bila vrlo slična ovoj današnjoj i gdje se pozvao i na Copyright Act i na onaj presedan iz 1841. godine i naposljetku zaključio da je dopušteno kršiti copyright, čak i najopskurnijim situacijama, samo ako ih možete podvesti pod neke situacije koje su vrlo široko definirane, toliko široko da se čak ne morate posebno ni potruditi da bi ih podveli pod neku od tih situacija.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

I to je cijela priča, u SAD-u netko može malo obraditi vašu fotografiju i objaviti ju bez vašeg dopuštenja, ali ako ga tužite i on kaže da je to napravljeno radi kritike vašeg djela, onda je to – fair use.

Ah, ti interneti…

A sad da se vratimo na priču zašto je to bitno za nas. Zbog interneta! Nema daljnje filozofije ni rasprave, internet je sredstvo kojim će netko iz SAD-a doći do vašeg autorskog djela, obraditi ga (bez da mu za obradu treba vaše dopuštenje, jer tamo obrada nije ekskluzivno pravo autora) i predstaviti kao svoje novo djelo, jer i tamo su obrade samostalna autorska djela. Drugim riječima, u današnjem svijetu koji je globalno selo, domaći zakoni, pa čak ni zakoni Europske unije, neće vam puno pomoći jer je jedne davne 1841. godine, jedan sud u jednoj dalekoj državi rekao – to je fair use.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.