Jesmo li mi svi na Instagramu pomalo Marko Grubnić?

Jesmo li mi svi na Instagramu pomalo Marko Grubnić?

U ovom tekstu slijede dva šokantna priznanja. Prvo: već dugo, dugo vremena pratim Marka Grubnića na Instagramu. Volim trash, što ćeš. Drugo: koliko god suludo bilo njegovo fabriciranje događaja i trenutaka na Instagramu, ne mogu se ne zapitati činimo li i sami nešto slično, pomno birajući i uređujući fotografije koje ćemo tamo objaviti? Činim li i sama isto?

grubnic_1naslovna

Ovoga nas je vikenda “potresao” slučaj Instagram u sklopu kojeg su dobri stari forum(haer)aši razotkrili Marka Grubnića, bolje poznatog kao Modnog mačka, kako na svom relativno popularnom Instagram profilu nerijetko poseže za tuđim fotografijama te tu i tamo ubacuje svoj lik na njih kako bi se činilo da je posjetio New York, vozio helikopterom iznad Dubaija, obuo Loubutinke za Novu godinu, nosio Birkenstockice na čarape (zašto bi to itko uopće nosio, a kamoli lažirao?). Iako se možda dio svega navedenog i dogodio, čini se da je dobra količina fotografija lažna upravo kako bi se ti događaji prikazali zanimljivijima no što jesu, a njegov život uzbudljivijim, luksuznijim, privlačnijim.

Forumaši istražili, mediji prenijeli, komentatori iskomentirali.

Gornja je fotografija obrisana s Instagram profila Marka Grubnića, ali još se može pronaći na Facebooku. Donja dolazi s portala New York.
Gornja je fotografija obrisana s Instagram profila Marka Grubnića, ali još se može pronaći na Facebooku.
Donja dolazi s portala New York. Kao što se vidi, na gornju je sliku dodan Marko. I bor.

Na Instagramu ističemo ono najljepše. A onda to i pojačamo.

No, nakon što sam pročitala dobar dio teme na podforumu Kokošinjac (osjetivši nostalgiju za dobrim starim danima forumarenja), pretresla u sebi sve teorije zavjere koje su se tamo počele kotiti (Je li Grubnić doista bio u New Yorku, Dubaiju, Londonu, čiji je stan u kojem se naslikava, zašto stavlja slike cipela čiji je vlasnik dotični Lucas – i je li Lucas ostao bos?), osjećala sam se pomalo nelagodno. Eno, tamo je u sličnim internetskim sferama i moj Instagram profil, posljednjih tjedan i pol aktivniji no inače, zbog putovanja po San Franciscu i okolici.

Nisam se sramila fotografirati svaki kutak koji mi se činio privlačnim, pomno birati što ću od hrpe fotografija obraditi, koje filtere dodati, koje fotografije na koju društvenu mrežu podijeliti. Fotkala sam hranu, kuće, sve zanimljive lokacije, primala pohvale i “zavidim ti” poruke, javno i privatno. No, kad biste sa mnom detaljnije porazgovarali o tom putovanju, shvatili biste da moj ukupni dojam putovanja manje blještav od fotografija koje sam objavila – da je hrana koja divno izgleda na slikama poprilično neodgovarajućeg okusa za hrvatsko nepce (sve je slatko!), da vam se vjerojatno neće biti baš ugodno prošetati određenim dijelovima San Francisca (ali nije baš zgodno fotografirati beskućnike, drogu i smeće na ulicama), da je hipsterski hotel u kojem smo odsjeli imao premale i prekratke krevete, stoga su nešto viši članovi ekspedicije morali doplatiti za dodatni smještaj, te da bi svaki pravi “zidam kuću trokatnicu” Balkanac pokucao o američke drvene kuće i progunđao da nije ni čudo što ih jači vjetar lako odnese.

Gore: Marko Grubnić Dolje: flavfrancellino
Gore: Marko Grubnić
Dolje: flavfrancellino

Ista je stvar i s iluzijom da je osnivačima startupa ili onima koji su otišli raditi u Silicijsku dolinu jednostavno – s jedne je strane to možda jedno od najboljih mjesta na svijetu za poslovni napredak, s druge je tu sudar s mentalitetom gdje je individualnost vrlo izražena, dok se mi radije držimo u čoporima, mjesto je to gdje su plaće doista visoke, ali su visoki i troškovi stanovanja. Mjesto je to gdje većina startupa padaju kao pokošeni, ali ćete u medijima čitati najčešće samo o uspjesima i konstantnim rundama financiranja. I izdaleka će sve izgledati kao obećana zemlja, nesvjesni da toj slici doprinosi odličan američki PR, marketing, prodaja.

Uljepšavamo jer i sami volimo lijepo.

Vratimo se ponovno na Instagram. Da se na njemu pretjeralo s uljepšavanjem istine, dokazuju i mnogi projekti “iza kulisa” koji prikazuju koliko je zapravo potrebno da bi se dobila ona jedna savršena slika. Primjer za to je popularna Instagramašica Stina Sanders koja je odlučila tjedan dana objavljivati samo realne trenutke – pokazati koliko je gladovala za jednu savršenu sliku svog trbuha, kako njena stopala izgledaju prije pedikure ili kako uklanja dlačice iznad usana.

Gore: Marko Grubnić Dolje: BAWS
Gore: Marko Grubnić
Dolje: BAWS

I što se dogodilo kad je sve to otkrila svojim pratiteljima? Instantno je njih izgubila 5000. Koliko god njen projekt bio zanimljiv, ljudi žele vidjeti nešto lijepo. A istina često nije oku ugodna.

Nismo.

Sad kad je to rečeno, potrebno je i definirati granicu. Da, uljepšavanje slika, iako doprinosi ponešto iskrivljenom imidžu osobe koja ih objavljuje, nije zločin. Pretjerano korištenje drama efekta u Snapseedu također (nažalost) nije zločin. Ono što jest zločin, neovlašteno je korištenje tuđeg autorskog djela, što je jasno definirano zakonom, točnije Zakonom o autorskom pravu i srodnim pravima. A ta granica koja je u ovom slučaju prijeđena i nije baš fina. Točnije, vrlo je – gruba.

Gore: Marko Grubnić i fotografija na kojoj je navodno Morana Mamić (?!) Dolje: Morgan Stewart, blogerica s Boobs & Loubs
Gore: Marko Grubnić i fotografija na kojoj je navodno Morana Mamić (?!)
Dolje: Morgan Stewart, blogerica s Boobs & Loubs

I to je odgovor na pitanje iz uvoda i iz naslova. Ne, nismo svi na Instagramu Marko Grubnić. Ne, nije isto pomalo uljepšavati istinu koristeći Instagram filtere i potpuno mijenjati istinu krađom tuđih slika. Jednostavno, ako već koristiš društvene mreže i druge internetske kanale za vlastiti PR i imidž, ne budi đubre. Kad-tad će vrijedne vile forumašice magičnim alatima doći do istine, mediji će ju prenijeti, komentatori komentirati, a možda padne i koja tužba. Tada će nekoć pomno građenom, a sada srušenom imidžu, teško pomoći i Photoshop i Snapseed i svi ostali softveri za uređivanje fotografija.

I was just informed that this wannabe celebrity photo thief from Croatia also used my photos to promote himself. You…

Posted by HDR shooter on Sunday, January 17, 2016

Ako je već modni mačić ukrao ovu fotku, fotošopirao je i stavio kod sebe, onda je valjda dovoljno dobra da je podijelim? 😀 Evo i ”original”: https://www.instagram.com/p/1WAUMqmnIL/

Posted by Vedran Tolić Photography on Sunday, January 17, 2016

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.