Približavanjem ljeta, kraju se bliže i brojna studentska natjecanja. Jedno od njih je i Inovacijom do poslovne prilike, koje je proveo mStart u suradnji s matičnim Agrokor koncernom, a završilo je prošli vikend obilaskom dijela Agrokorovih postrojenja i proglašenjem najboljih studentskih projekata.

Natječaj Inovacijom do poslovne prilike, organizira se već četvrtu godinu zaredom, a cilj je kroz rad na konkretnim projektima, pružiti studentima uvid u poslovni svijet i pomoći im u razvoju dodatnih znanja i vještina. U sklopu natjecanja, timovi su radili na svojim tehnološkim rješenjima, od kojih je svako bilo odgovor na jedan od postavljenih stvarnih izazova. Natjecanje je službeno završilo obilaskom dijela Agrokorovih postrojenja, od PIK Vrbovca, do Leda i baranjskog Belja gdje su proglašeni i pobjednici.
Tko su pobjednici?

Prvo mjesto i 20.000 kuna nagrade osvojio je projekt TDrone, drugo i 10.000 kuna nagrade Tisak katalog, a treće i 5000 kuna nagrade projekt Sustav za autonomni prihvat paketa.
Pobjedničko rješenje razvijeno je na temu logistike budućnosti, a iza njega stoje Dean Deković i Karlo-Josip Andrić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje te Mateo Šimonović s Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Sastoji se od mobilne aplikacije kojom se ostvaruje automatizirani let drona te oplate pričvršćene na propelere koja štiti tijelo drona i paket. Aplikacija omogućava definiranje rute kojom će dron automatizirano proći uz definiranje svih postavki leta, a nudi i pogled kroz kameru na dronu.
Drugo mjesto pripalo je projektu Tisak katalog, na temu inovativne usluge, a razvili su ga studenti Tehničkog veleučilišta Zagreb, Denis Glad, Matko Horvat i Ivan Šoštarko. Njihovo rješenje sastoji se od mobilne aplikacije putem koje korisnici mogu saznati sve o tiskovinama s Tiskovih prodajnih mjesta te svaka sadrži informacije o najnovijim, ali i o starijim brojevima.

Treće mjesto pripalo je projektu pod nazivom Sustav za autonomni prihvat paketa koji su razvili studenti Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Dražen Buzjak, Ivan Župančić i Nikola Vitez. Njihovo rješenje sastoji se od kutije koja se pričvršćuje na drona i služi poput mobilnog poštanskog sandučića za prijenos paketa.
Stjecanje praktičnih znanja, ali i ‘soft’ vještina

U sklopu natjecanja, studenti su imali priliku naučiti više o tehnološkim izazovima koja se primjerice koriste u Zvijezdi ili Tisku te raditi na svojim projektima uz pomoć Agrokorovih stručnjaka. Je li natjecanje ispunilo očekivanja? Marina Meštrović, voditeljica odjela inovacija u mStartu ističe kako su sudionici prezentirali napredne ideje i rješenja te pokazali kako ozbiljno pristupaju projektima.
Najviše nas veseli čuti da vide korist iz sudjelovanja u ovakvome natjecanju i da smo uspjeli ispuniti njihova očekivanja. Finale natječaja nije kraj, neke od projekata želimo zajedno nastaviti razvijati, a neke od sudionika voljeli bismo uskoro vidjeti u našim redovima!
Ni studenti ne skrivaju svoje zadovoljstvo te ističu kako je natjecanje bila odlična prilika za stjecanje praktičnih iskustava, ali i za suočavanje sa strahom od javnog nastupa te snalaženje u timu. Članovi pobjedničkog tima zaključuju:
Ovo je jedno iskustvo koje studenti mogu navesti u svom životopisu, a pokazalo se da budući poslodavci to cijene kod studenata. Također, suradnja s iskusnijima od sebe pokazuje kako ‘soft skills’ igraju jako veliku ulogu u bilo kakvoj poslovnoj komunikaciji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
imamo precjednicu
17. 06. 2016. u 4:21 pm
super, prvo mjesto zauzeo startup koji je ilegalan, ne praktičan i koji se neće još jakooooo dugo vremena NIKAKO pomaknuti s mrtve točke… Koji su to genijalci bili u žiriju? Jel možda (z)Riha? Vidio sam to po njegovom profilu…
DroneDroneDrone
17. 06. 2016. u 8:33 pm
Ne samo to nego generalno ne radi kako spada i neupotrebljivo je, a sama tehnička izvedba je jednostavna jer postoji SDK s kojim možeš dobiti sve od napravljenog tako da ovo izgleda samo kao malo igranje sa programiranjem aplikacije. Agrokor ima sustav za dostavu paketa dronom, wow, jebo Amazon koji to godinama radi.
imamo precjednicu
17. 06. 2016. u 11:47 pm
kolko sam cuo Riha je bio mentor… Predviđam mu slavnu buducnost kao i Rihin startup s google glass ….