'Dron za dostavu' pobjednik natjecanja Inovacijom do poslovne prilike

Hrvatski ‘dron za dostavu’ pobjednik natjecanja Inovacijom do poslovne prilike

Približavanjem ljeta, kraju se bliže i brojna studentska natjecanja. Jedno od njih je i Inovacijom do poslovne prilike, koje je proveo mStart u suradnji s matičnim Agrokor koncernom, a završilo je prošli vikend obilaskom dijela Agrokorovih postrojenja i proglašenjem najboljih studentskih projekata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U sklopu natjecanja Inovacijom do poslovne prilike, sudionici su posjetili i Belje.

Natječaj Inovacijom do poslovne prilike, organizira se već četvrtu godinu zaredom, a cilj je kroz rad na konkretnim projektima, pružiti studentima uvid u poslovni svijet i pomoći im u razvoju dodatnih znanja i vještina. U sklopu natjecanja, timovi su radili na svojim tehnološkim rješenjima, od kojih je svako bilo odgovor na jedan od postavljenih stvarnih izazova. Natjecanje je službeno završilo obilaskom dijela Agrokorovih postrojenja, od PIK Vrbovca, do Leda i baranjskog Belja gdje su proglašeni i pobjednici.

Tko su pobjednici?

Posljednjeg vikenda studenti su prezentirali rješenja na kojima su radili proteklih mjeseci.

Prvo mjesto i 20.000 kuna nagrade osvojio je projekt TDrone, drugo i 10.000 kuna nagrade Tisak katalog, a treće i 5000 kuna nagrade projekt Sustav za autonomni prihvat paketa.

Pobjedničko rješenje razvijeno je na temu logistike budućnosti, a iza njega stoje Dean Deković i Karlo-Josip Andrić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje te Mateo Šimonović s Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Sastoji se od mobilne aplikacije kojom se ostvaruje automatizirani let drona te oplate pričvršćene na propelere koja štiti tijelo drona i paket. Aplikacija omogućava definiranje rute kojom će dron automatizirano proći uz definiranje svih postavki leta, a nudi i pogled kroz kameru na dronu.

Drugo mjesto pripalo je projektu Tisak katalog, na temu inovativne usluge, a razvili su ga studenti Tehničkog veleučilišta Zagreb, Denis Glad, Matko Horvat i Ivan Šoštarko. Njihovo rješenje sastoji se od mobilne aplikacije putem koje korisnici mogu saznati sve o tiskovinama s Tiskovih prodajnih mjesta te svaka sadrži informacije o najnovijim, ali i o starijim brojevima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
U sklopu obilaska, studenti su posjetili i farmu Topolik, najveću robotiziranu farmu u ovom dijelu Europe.

Treće mjesto pripalo je projektu pod nazivom Sustav za autonomni prihvat paketa koji su razvili studenti Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Dražen Buzjak, Ivan Župančić i Nikola Vitez. Njihovo rješenje sastoji se od kutije koja se pričvršćuje na drona i služi poput mobilnog poštanskog sandučića za prijenos paketa.

Stjecanje praktičnih znanja, ali i ‘soft’ vještina

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Obilazak nije mogao proći bez beljskih vinograda u Baranji

U sklopu natjecanja, studenti su imali priliku naučiti više o tehnološkim izazovima koja se primjerice koriste u Zvijezdi ili Tisku te raditi na svojim projektima uz pomoć Agrokorovih stručnjaka. Je li natjecanje ispunilo očekivanja? Marina Meštrović, voditeljica odjela inovacija u mStartu ističe kako su sudionici prezentirali napredne ideje i rješenja te pokazali kako ozbiljno pristupaju projektima.

Najviše nas veseli čuti da vide korist iz sudjelovanja u ovakvome natjecanju i da smo uspjeli ispuniti njihova očekivanja. Finale natječaja nije kraj, neke od projekata želimo zajedno nastaviti razvijati, a neke od sudionika voljeli bismo uskoro vidjeti u našim redovima!

Ni studenti ne skrivaju svoje zadovoljstvo te ističu kako je natjecanje bila odlična prilika za stjecanje praktičnih iskustava, ali i za suočavanje sa strahom od javnog nastupa te snalaženje u timu. Članovi pobjedničkog tima zaključuju:

Ovo je jedno iskustvo koje studenti mogu navesti u svom životopisu, a pokazalo se da budući poslodavci to cijene kod studenata. Također, suradnja s iskusnijima od sebe pokazuje kako ‘soft skills’ igraju jako veliku ulogu u bilo kakvoj poslovnoj komunikaciji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. imamo precjednicu

    imamo precjednicu

    17. 06. 2016. u 4:21 pm Odgovori

    super, prvo mjesto zauzeo startup koji je ilegalan, ne praktičan i koji se neće još jakooooo dugo vremena NIKAKO pomaknuti s mrtve točke… Koji su to genijalci bili u žiriju? Jel možda (z)Riha? Vidio sam to po njegovom profilu…

    • DroneDroneDrone

      DroneDroneDrone

      17. 06. 2016. u 8:33 pm Odgovori

      Ne samo to nego generalno ne radi kako spada i neupotrebljivo je, a sama tehnička izvedba je jednostavna jer postoji SDK s kojim možeš dobiti sve od napravljenog tako da ovo izgleda samo kao malo igranje sa programiranjem aplikacije. Agrokor ima sustav za dostavu paketa dronom, wow, jebo Amazon koji to godinama radi.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.