Inbox zero: kako ćete ukrotiti svoj e-mail uz arhiviranje i filtriranje
Priznajte, bojite se svog e-mail inboxa. Ne da vam se prolaziti e-mailove i ponovno čitati pročitano. Da, mogli ste si organizirati filtre ili nabaviti asistenta, ali niste. Vaš inbox je pun, a živci tanki. Vrijeme je da razmislite biste li se mogli baviti pametnijim stvarima od newslettera i obavijesti o tome tko vas prati na Twitteru. Koliko god društvene mreže bilo popularne, naši virtualni životu i dalje završavaju u ponekad i pretjerano stvarnim e-mail inboxovima. Inbox zero je odsad jedino pravilo.
Priznajte, bojite se svog e-mail inboxa. Ne da vam se prolaziti e-mailove i ponovno čitati pročitano. Da, mogli ste si organizirati filtre ili nabaviti asistenta, ali niste. Vaš inbox je pun, a živci tanki.
Vrijeme je da razmislite biste li se mogli baviti pametnijim stvarima od newslettera i obavijesti o tome tko vas prati na Twitteru.
Koliko god društvene mreže bilo popularne, naši virtualni životu i dalje završavaju u ponekad i pretjerano stvarnim e-mail inboxovima. Inbox zero je odsad jedino pravilo.
Inbox zero je pojam i serija članaka koju je prije nekoliko godina napisao productivity bloger Merlin Mann. Na žalost, Merlin odavno više ne blogira aktivno i navodno priprema knjigu na temu Inboxa zero.
Pripremu ovog članka podržao je Vip: Nokia Mail usluga dostupna je samo u Vip ponudi a omogućuje neograničenu e-mail komunikaciju na Nokia mobilnim telefonima, poput Nokije E5 ili C7. Ako ste stalno u pokretu, a ne želite trošiti svoj data promet na dokumente i slike koje svakodnevno dobivate, za samo dvadesetak kuna mjesečno ne morate više brinuti.
Zbog prirode posla svakodnevno razmijenim barem 30 do 100 pojedinačnih e-mailova, od kratkih upita do detaljnih ponuda i rasprava. Vaša e-mail komunikacija vjerojatno nije ništa drugačija. Hrpa e-mailova na koje trošite vrijeme.
Zašto prazan inbox?
Dobili ste stotinu pa i tisuću e-mailova koje ostavljate za sutra. Pa što? Sigurno ste se već naučili označavati važnije e-mailove zvjezdicama te pripremati draftove onih na koje trebate odgovoriti… jučer. Uostalom, sigurno vam nije problem svakodnevno prolaziti jedne te iste e-mailova, čitati ih iznova i na kraju se pitati što uopće rade u vašem inboxu.
Da, možete ostavljati e-mailove u svom inboxu, ali zamislite da sve što kupite ostavljate na jednoj velikoj hrpi usred dnevnog boravka i vraćate mu se svakodnevno. Poanta Inboxa zero nije u dostizanju nule kao brojke uz vaš inbox, već dugoročna ušteda vašeg vremena i živaca. Budite realni, riješite se svojih e-mailova i čitajte dalje…
Bankrotirati je ljudski
Posebice kad je u pitanju e-mail. Mnogi geekovi su počeli objavljivati vlastite e-mail i RSS bankrote kad se više ne mogu nositi sa stotinama nepročitanih poruka i članka u svom Gmailu, Outlooku ili pak Google Readeru. Dosta im je previše virtualne gnjavaže i stoga brišu sve i počinju iznova. Ah, te američke fore.

Ukoliko zaista imate jako puno e-mailova kojima se ne bavite, zašto ih se ne biste riješili? Počnimo polako: prebacite svoj pročitane e-mailove u folder koji ćete nazvati “arhiv”. Sad možete početi lagano i sigurno – filtrirajući e-mailove.
Filtar po filtar, prazniji inbox
Prije nego što uopće e-mailu dopustite da vas gnjavi, riješit ćemo se svega što možete automatizirati. Što sve možete (i morate) filtrirati?
- Obavijesti s društvenih mreža – prate vas na Twitteru i postaju prijatelji na Facebooku? Zaista ne morate svakodnevno pratiti sve te obavijesti;
- Newsletteri – iako ste se pretplatili na njih, sigurno ih nećete čitati danas, već kad nađete vremena. Dotad bi ostajali u inboxu među e-mailovima s kojima se zaista trebate baviti, ali sad će biti u posebnoj datoteci temeljenoj na vašem filtru koju ćete proći kada zaista budete imali vremena;
- “Kvalitetan spam” – Prolaze vam spam poruke od jednog te istog pošiljatelja. Nemojte ih nekoliko puta označavati kao spam kako bi Gmail ili Outlook naučili, već napravite filtar.
- Računi i izvještaji – Dnevno, tjedno ili mjesečno dobivate račune i izvještaje u obliku e-mailova iz kojih ćete izvući PDF i potom ih izbrisati? Može, ali filtrirajte ih i jednom tjedno se riješite muke i spremanja dokumenata.
Vjerojatno imate i previše ideja kako biste mogli koristiti filtre, ali njima ćemo se baviti drugom prilikom. Prva crta obrane u obliku Outlook ili Gmail filtara je spremna. Sad je vrijeme – za brisanje.
Briši pa… briši
Taj e-mail je tako bitan. Tako bitan. TAKO bitan. Ukoliko je tako bitan, zašto se nalazi u vašem inboxu? Ne biste ga zadržali zauvijek? Onda možda nije baš toliko bitan. Većina e-mailova koje ćete dobiti srećom nije toliko bitna, a čak i kad jest trebali biste je arhivirati, a ne zadržavati u svom inboxu za sva vremena.
Spam? Brišite. Nećete nikada odgovoriti? Brišite. Naviknite se brisati nebitne informacije, a zadržavati samo one s kojima nešto možete učiniti. Možda odgovoriti na njih?! Nečuveno.
Arhiviraj, odgovori ili organiziraj
Kad sljedeći put dobijete e-mail, otvorite ga samo jednom. Ako odmah možete odgovoriti, kliknite na reply i riješite se muke. Da, trebat će vam cijele 2 minute. Ako se njime ne želite sad baviti, nećete ga ostaviti u inboxu kao inače.

Označit ćete spomenute e-mailove kako biste na njih kasnije odgovorili, ali odmah ćete nešto s njima učiniti. Možete otvoriti datoteku koja se zove “Odgovorite” ili primjerice zvjezdicom označiti e-mailove. U Gmailu sam primjerice upravo zvjezdicom označene e-mailove organizirao tako da se kao poseban inbox pojavljuju na naslovnici, ograničivši prikaz na zadnjih 10 e-mailova. Kad pređe 10, vrijeme je za odgovaranje.
Je li većina ovih savjeta očita i već ste za njih znali? Svakako, ali zašto ih onda ne primjenjujete? 😉 U detalje organizacije Gmail filtara, Outlook datoteka ili pak vaših e-mailova kod Vipove Nokia Mail usluge lako ćemo se baciti kad odlučite počistiti svoj inbox i olakšati si virtualnu komunikaciju. Možete raditi pametnije stvari od čitanja e-mailova iznova, primjerice komentirati na ovaj članak. Stoga, recite: kako ste si dosad organizirali inbox i muči li vas višak poruka?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Boris Strahija
13. 06. 2011. u 2:54 pm
Kod mene to izgleda otprilike ovako: http://d.pr/Ea1f
+ nekoliko GMail filtera, sve radi super 😉
Hedera
14. 06. 2011. u 12:12 pm
Naš posao je isključivo i odgovaranje mejlova i nikako sa organizacijom izaći na kraj. Brišem sve što mi ne treba iz inboxa odmah, riješeno samo arhiviram, što ostaje u inboxu se mora riješavati dok ne bude prazan. Uglavnom mi do 10 stavaka uvijek u inboxu za riješiti.