Inbox zero: kako ćete ukrotiti svoj e-mail uz arhiviranje i filtriranje

Inbox zero: kako ćete ukrotiti svoj e-mail uz arhiviranje i filtriranje

Priznajte, bojite se svog e-mail inboxa. Ne da vam se prolaziti e-mailove i ponovno čitati pročitano. Da, mogli ste si organizirati filtre ili nabaviti asistenta, ali niste. Vaš inbox je pun, a živci tanki. Vrijeme je da razmislite biste li se mogli baviti pametnijim stvarima od newslettera i obavijesti o tome tko vas prati na Twitteru. Koliko god društvene mreže bilo popularne, naši virtualni životu i dalje završavaju u ponekad i pretjerano stvarnim e-mail inboxovima. Inbox zero je odsad jedino pravilo.

Priznajte, bojite se svog e-mail inboxa. Ne da vam se prolaziti e-mailove i ponovno čitati pročitano. Da, mogli ste si organizirati filtre ili nabaviti asistenta, ali niste. Vaš inbox je pun, a živci tanki.

Vrijeme je da razmislite biste li se mogli baviti pametnijim stvarima od newslettera i obavijesti o tome tko vas prati na Twitteru.

Koliko god društvene mreže bilo popularne, naši virtualni životu i dalje završavaju u ponekad i pretjerano stvarnim e-mail inboxovima. Inbox zero je odsad jedino pravilo.

Inbox zero je pojam i serija članaka koju je prije nekoliko godina napisao productivity bloger Merlin Mann. Na žalost, Merlin odavno više ne blogira aktivno i navodno priprema knjigu na temu Inboxa zero.

Pripremu ovog članka podržao je Vip: Nokia Mail usluga dostupna je samo u Vip ponudi a omogućuje neograničenu e-mail komunikaciju na Nokia mobilnim telefonima, poput Nokije E5 ili C7. Ako ste stalno u pokretu, a ne želite trošiti svoj data promet na dokumente i slike koje svakodnevno dobivate, za samo dvadesetak kuna mjesečno ne morate više brinuti.

Zbog prirode posla svakodnevno razmijenim barem 30 do 100 pojedinačnih e-mailova, od kratkih upita do detaljnih ponuda i rasprava. Vaša e-mail komunikacija vjerojatno nije ništa drugačija. Hrpa e-mailova na koje trošite vrijeme.

Zašto prazan inbox?

Dobili ste stotinu pa i tisuću e-mailova koje ostavljate za sutra. Pa što? Sigurno ste se već naučili označavati važnije e-mailove zvjezdicama te pripremati draftove onih na koje trebate odgovoriti… jučer. Uostalom, sigurno vam nije problem svakodnevno prolaziti jedne te iste e-mailova, čitati ih iznova i na kraju se pitati što uopće rade u vašem inboxu.

Da, možete ostavljati e-mailove u svom inboxu, ali zamislite da sve što kupite ostavljate na jednoj velikoj hrpi usred dnevnog boravka i vraćate mu se svakodnevno. Poanta Inboxa zero nije u dostizanju nule kao brojke uz vaš inbox, već dugoročna ušteda vašeg vremena i živaca. Budite realni, riješite se svojih e-mailova i čitajte dalje…

Bankrotirati je ljudski

Posebice kad je u pitanju e-mail. Mnogi geekovi su počeli objavljivati vlastite e-mail i RSS bankrote kad se više ne mogu nositi sa stotinama nepročitanih poruka i članka u svom Gmailu, Outlooku ili pak Google Readeru. Dosta im je previše virtualne gnjavaže i stoga brišu sve i počinju iznova. Ah, te američke fore.

Filtriranje je majka učinkovitog inboxa.

Ukoliko zaista imate jako puno e-mailova kojima se ne bavite, zašto ih se ne biste riješili? Počnimo polako: prebacite svoj pročitane e-mailove u folder koji ćete nazvati “arhiv”. Sad možete početi lagano i sigurno – filtrirajući e-mailove.

Filtar po filtar, prazniji inbox

Prije nego što uopće e-mailu dopustite da vas gnjavi, riješit ćemo se svega što možete automatizirati. Što sve možete (i morate) filtrirati?

  • Obavijesti s društvenih mreža – prate vas na Twitteru i postaju prijatelji na Facebooku? Zaista ne morate svakodnevno pratiti sve te obavijesti;
  • Newsletteri – iako ste se pretplatili na njih, sigurno ih nećete čitati danas, već kad nađete vremena. Dotad bi ostajali u inboxu među e-mailovima s kojima se zaista trebate baviti, ali sad će biti u posebnoj datoteci temeljenoj na vašem filtru koju ćete proći kada zaista budete imali vremena;
  • “Kvalitetan spam” – Prolaze vam spam poruke od jednog te istog pošiljatelja. Nemojte ih nekoliko puta označavati kao spam kako bi Gmail ili Outlook naučili, već napravite filtar.
  • Računi i izvještaji – Dnevno, tjedno ili mjesečno dobivate račune i izvještaje u obliku e-mailova iz kojih ćete izvući PDF i potom ih izbrisati? Može, ali filtrirajte ih i jednom tjedno se riješite muke i spremanja dokumenata.

Vjerojatno imate i previše ideja kako biste mogli koristiti filtre, ali njima ćemo se baviti drugom prilikom. Prva crta obrane u obliku Outlook ili Gmail filtara je spremna. Sad je vrijeme – za brisanje.

Briši pa… briši

Taj e-mail je tako bitan. Tako bitan. TAKO bitan. Ukoliko je tako bitan, zašto se nalazi u vašem inboxu? Ne biste ga zadržali zauvijek? Onda možda nije baš toliko bitan. Većina e-mailova koje ćete dobiti srećom nije toliko bitna, a čak i kad jest trebali biste je arhivirati, a ne zadržavati u svom inboxu za sva vremena.

Spam? Brišite. Nećete nikada odgovoriti? Brišite. Naviknite se brisati nebitne informacije, a zadržavati samo one s kojima nešto možete učiniti. Možda odgovoriti na njih?! Nečuveno.

Arhiviraj, odgovori ili organiziraj

Kad sljedeći put dobijete e-mail, otvorite ga samo jednom. Ako odmah možete odgovoriti, kliknite na reply i riješite se muke. Da, trebat će vam cijele 2 minute. Ako se njime ne želite sad baviti, nećete ga ostaviti u inboxu kao inače.

Inbox mi je tijekom pisanja članak bio prazan, uz samo 4 poruke spremne za "reply"

Označit ćete spomenute e-mailove kako biste na njih kasnije odgovorili, ali odmah ćete nešto s njima učiniti. Možete otvoriti datoteku koja se zove “Odgovorite” ili primjerice zvjezdicom označiti e-mailove. U Gmailu sam primjerice upravo zvjezdicom označene e-mailove organizirao tako da se kao poseban inbox pojavljuju na naslovnici, ograničivši prikaz na zadnjih 10 e-mailova. Kad pređe 10, vrijeme je za odgovaranje.

Je li većina ovih savjeta očita i već ste za njih znali? Svakako, ali zašto ih onda ne primjenjujete? 😉 U detalje organizacije Gmail filtara, Outlook datoteka ili pak vaših e-mailova kod Vipove Nokia Mail usluge lako ćemo se baciti kad odlučite počistiti svoj inbox i olakšati si virtualnu komunikaciju. Možete raditi pametnije stvari od čitanja e-mailova iznova, primjerice komentirati na ovaj članak. Stoga, recite: kako ste si dosad organizirali inbox i muči li vas višak poruka?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Hedera

    Hedera

    14. 06. 2011. u 12:12 pm Odgovori

    Naš posao je isključivo i odgovaranje mejlova i nikako sa organizacijom izaći na kraj. Brišem sve što mi ne treba iz inboxa odmah, riješeno samo arhiviram, što ostaje u inboxu se mora riješavati dok ne bude prazan. Uglavnom mi do 10 stavaka uvijek u inboxu za riješiti.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...