Što je to kolaboracijski prostor, koje su razlike od "coworking" inačice i kako to u praksi izgleda u zagrebačkom Impact Hubu, ispričao nam je Hermes Arriaga, jedan od osnivača.

Impact Hub ove se jeseni odselio sa svoje adrese na Zrinjevcu i otvorio vrata svojih novih velikih prostora u Vlaškoj 70E, u kojima će zajedno obitavati i na događanjima se okupljati manje tvrtke, slobodnjaci, društveni poduzetnici i ostali koji traže prostor (i društvo) za rad te razvoj svojih ideja. Novi Hub, kao i koncept kolaboracijskog prostora kojim se vodi, predstavio nam je Hermes Arriaga.
Iako je na prvi pogled nalik coworking prostorima, Hermes napominje da je Hub Zagreb kolaboracijsko mjesto, koncept koji bi se mogao nazvati coworkingom 2.0. To nije samo mjesto na koje donesete računalo i počnete raditi, već zajednica koja ima svoje domaćine, čija je uloga da kuriraju prostor i događaje, spajaju ljude koji se u njemu nalaze i brinu se o njihovim potrebama.
Zamislite Hub kao veliko lego ploču – svi koji se u njemu nalaze donose svoj kockice i zajedno na njoj grade.

U svojim prostorima Hub želi stvoriti atmosferu koja potiče ljude na rad i daje im osjećaj “da je sve moguće”, kako kaže Hermes, u kojem se okuplja raznolika zajednica ljudi koji se vode sličnim ciljevima i mogu joj doprinijeti te gdje se organiziraju različite aktivnosti, predavanja, radionice i okupljanja koje pomažu cijelom poduzetničkom ekosustavu:
U Zagrebu i Hrvatskoj želimo biti katalizator i pomoći izgraditi infrastrukturu za razvoj ideja i društva. Fokusirat ćemo se na društvene inovacije i poduzetništvo, što se još u Hrvatskoj ne razumije, ali s partnerima želimo dići svijest o tome.
U sklopu Huba djeluje i prvi zagrebački inkubator za socijalno poduzetništvo – The Inkubator, čiji će se prvi puleni uskoro predstaviti. U Hubu se nadaju kako će se inkubator i sam kolaborativni prostor prepoznati kao laboratorij za inovacije, igralište na kojem se razvijaju poslovne ideje uz potporu zajednice – slobodnjaka, startupaša i tvrtki koji ondje obitavaju.
Što Hub zapravo nudi?

Nekoliko je paketa koje članovi Huba mogu koristititi, koji se temelje na broju sati koje žele provesti u prostoru, a kreću se od 15 sati mjesečno pa do mogućnosti korištenja 24 sata na dan, pa tako i cijene variraju od 150 kuna mjesečno pa naviše.
Oni koji se predbilježe za barem pola radnog vremena imaju pravo i na besplatno korištenje zajedničkih i namjenskih prostorija, a posebne pogodnosti dostupne su studentima i neprofitnim organizacijama.
Na koga ili što ćete naići u Hubu?
Na tristotinjak kvadrata, koliko broji novi Hub, nalaze se zajednički prostori za rad, uredi tvrtki te posebne namjenske prostorije kao što su Creativity Room, soba za sastanke te pozornica, modularni prostor u kojem su se već održali mnogi različiti događaji poput Startup Mixera ili FuckupNightsa. Tu su i telefonske govornice ili “skypeonice” za sve vaše razgovore, soba za printanje i “arts and crafts” projekte te kuhinja u kojoj se ponekad zna zalomiti natjecanje u pravljenju omleta.

Članstvo i najam prostora podrazumijevaju i podršku domaćina, pristup lokalnoj mreži poduzetnika, inovatora i partnera koju Impact Hub oko sebe okuplja te postaju dio globalne mreže.
Ako se odlučite poslovno ili kretivno nastaniti u Hubu, možete biti sigurni da ste u dobrom društvu. Tu ured ima zagrebački ogranak developerske tvrtke Troido, vinska škola Pupitres, a možete ovdje naći i lokalnog predstavnika Elancea koji vam stoji na raspolaganju za sva freelancerska pitanja. Ne treba zaboraviti ni “slobodnjake” različitih zanata koji svi zajedno čine Hub življim i usitinu kolaborativnim mjestom.
A ne zaboravimo da tu svoj ured ima i vaša Netokracija – stoga navratite, pozdravite nas i upijajte pozitivnu i poticajnu atmosferu kojom odiše Impact Hub Zagreb.