Impact hub Zagreb: Kolaboracijski prostor je coworking 2.0

Kako zagrebački Impact Hub pretvara ‘coworking’ prostor u pravu kolaborativnu zajednicu

Što je to kolaboracijski prostor, koje su razlike od "coworking" inačice i kako to u praksi izgleda u zagrebačkom Impact Hubu, ispričao nam je Hermes Arriaga, jedan od osnivača.

Hub Zagreb nije "coworking", već kolaboracijski prostor
Impact Hub Zagreb nije “coworking”, već kolaboracijski prostor

Impact Hub ove se jeseni odselio sa svoje adrese na Zrinjevcu i otvorio vrata svojih novih velikih prostora u Vlaškoj 70E, u kojima će zajedno obitavati i na događanjima se okupljati manje tvrtke, slobodnjaci, društveni poduzetnici i ostali koji traže prostor (i društvo) za rad te razvoj svojih ideja. Novi Hub, kao i koncept kolaboracijskog prostora kojim se vodi, predstavio nam je Hermes Arriaga.

Iako je na prvi pogled nalik coworking prostorima, Hermes napominje da je Hub Zagreb kolaboracijsko mjesto, koncept koji bi se mogao nazvati coworkingom 2.0. To nije samo mjesto na koje donesete računalo i počnete raditi, već zajednica koja ima svoje domaćine, čija je uloga da kuriraju prostor i događaje, spajaju ljude koji se u njemu nalaze i brinu se o njihovim potrebama.

 Zamislite Hub kao veliko lego ploču – svi koji se u njemu nalaze donose svoj kockice i zajedno na njoj grade.

Zajednički se radilo i na uređenju prostora.
Zajednički se radilo i na uređenju prostora.

U svojim prostorima Hub želi stvoriti atmosferu koja potiče ljude na rad i daje im osjećaj “da je sve moguće”, kako kaže Hermes, u kojem se okuplja raznolika zajednica ljudi koji se vode sličnim ciljevima i mogu joj doprinijeti te gdje se organiziraju različite aktivnosti, predavanja, radionice i okupljanja koje pomažu cijelom poduzetničkom ekosustavu:

U Zagrebu i Hrvatskoj želimo biti katalizator i pomoći izgraditi infrastrukturu za razvoj ideja i društva. Fokusirat ćemo se na društvene inovacije i poduzetništvo, što se još u Hrvatskoj ne razumije, ali s partnerima želimo dići svijest o tome.

U sklopu Huba djeluje i prvi zagrebački inkubator za socijalno poduzetništvo The Inkubator, čiji će se prvi puleni uskoro predstaviti. U Hubu se nadaju kako će se inkubator i sam kolaborativni prostor prepoznati kao laboratorij za inovacije, igralište na kojem se razvijaju poslovne ideje uz potporu zajednice – slobodnjaka, startupaša i tvrtki koji ondje obitavaju.

Što Hub zapravo nudi?

HUB je uglavnom modularan, tako da se prostori lako prilagode različitim prigodama
Hub je uglavnom modularan, tako da se prostori lako prilagode različitim potrebama.

Nekoliko je paketa koje članovi Huba mogu koristititi, koji se temelje na broju sati koje žele provesti u prostoru, a kreću se od 15 sati mjesečno pa do mogućnosti korištenja 24 sata na dan, pa tako i cijene variraju od 150 kuna mjesečno pa naviše.

Oni koji se predbilježe za barem pola radnog vremena imaju pravo i na besplatno korištenje zajedničkih i namjenskih prostorija, a posebne pogodnosti dostupne su studentima i neprofitnim organizacijama.

Na koga ili što ćete naići u Hubu?

Na tristotinjak kvadrata, koliko broji novi Hub, nalaze se zajednički prostori za rad, uredi tvrtki te posebne namjenske prostorije kao što su Creativity Room, soba za sastanke te pozornica, modularni prostor u kojem su se već održali mnogi različiti događaji poput Startup Mixera ili FuckupNightsa. Tu su i telefonske govornice ili “skypeonice” za sve vaše razgovore, soba za printanje i “arts and crafts” projekte te kuhinja u kojoj se ponekad zna zalomiti natjecanje u pravljenju omleta.

U HUB-u svoje urede ima i zagrebački ogranak developerske tvrtke Troido
U HUB-u svoje urede ima i zagrebački ogranak developerske tvrtke Troido.

Članstvo i najam prostora podrazumijevaju i podršku domaćina, pristup lokalnoj mreži poduzetnika, inovatora i partnera koju Impact Hub oko sebe okuplja te postaju dio globalne mreže.

Ako se odlučite poslovno ili kretivno nastaniti u Hubu, možete biti sigurni da ste u dobrom društvu. Tu ured ima zagrebački ogranak developerske tvrtke Troido, vinska škola Pupitres, a možete ovdje naći i lokalnog predstavnika Elancea koji vam stoji na raspolaganju za sva freelancerska pitanja. Ne treba zaboraviti ni “slobodnjake” različitih zanata koji svi zajedno čine Hub življim i usitinu kolaborativnim mjestom.

A ne zaboravimo da tu svoj ured ima i vaša Netokracija – stoga navratite, pozdravite nas i upijajte pozitivnu i poticajnu atmosferu kojom odiše Impact Hub Zagreb.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...