Vine, Beme, Ello, Clubhouse, Snapchat? Dalo bi se raspravljati o svim tim primjerima i zašto nisu dosegli slavu Facebooka, Instagrama i TikToka. Danas na primjeru hrvatske aplikacije Huuk radimo upravo to - analiziramo bi li jedna društvena mreža iz Hrvatske mogla zaživjeti na globalnoj razini.
Da nam je netko prije par mjeseci najavio da će se u Rijeci 1. prosinca 2021. lansirati nova hrvatska društvena mreža, ne znam bismo li uopće uzeli tu vijest za ozbiljno. Ipak, Huuk je krenuo, lokalno, jako koliko dozvoljava jedan manji grad u Europi. Šareni vizuali nove društvene su danima prije optočili Rijeku, a u prvih 20-ak sati ostvarili su 3000 preuzimanja i 1000 aktivnih korisnika.
Solidno, no je li dovoljno za uspjeh?
O Huuku smo već pisali ususret lansiranju, no u podcastu smo odlučiti raspraviti i koliko šanse ima netko u segmentu društvenih mreža u 2021. kada su se divovi poput Facebooka, Instagrama i TikToka već etablirali. Neki bi rekli da je i TikTok tu relativno nov i da je upravo on dokaz kako se može razbiti status quo najjačih. Međutim, kako Antonija Bilić Arar slikovito kaže u podcastu (njezino izvrsno prvo gostovanje!), ByteDance tvrtka koja je pokrenula TikTok “pravi napredne aplikacije za doručak”…
Ima li naša digitalna scena znanja i kapitala da sagradi jednu mass consumer aplikaciju, k tome društvenu mrežu? Na primjeru Huuka, i uz javljanje njegovog osnivača Matea Starčevića Filipovića, analiziramo zašto bi jedna hrvatska društvena mreža mogla uspjeti ili ne.
Komentirali smo:
- Novi projekti u segmentu društvenih mreža: koliko je vjerojatno da (ne)će postati samo funkcionalnost neke veće mreže?
- Bismo li se mi koristili mrežom koja je usmjerena samo na interese i koliko nam se to čini dugoročno održivo?
- Faktore zašto bi Huuk mogao uspjeti i zašto možda neće uspjeti.
- Je li oglašavanje održivo monetizacijsko rješenje za nove društvene platforme? Primjer francuskog Yuba.
- Propale pokušaje društvenih mreža koje su bile potkovane kapitalom i iskustvima.
- Što najbolje društvene mreže čini najboljima?
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.