
Hub385: Znate li sve što mi znamo o najvećem ‘coworking’ prostoru koji se otvara u Zagrebu
Krajem siječnja otvorit će se najveći te, po svemu sudeći, najmoderniji ‘coworking’ prostor u Zagrebu namijenjen digitalcima, tehnološkim tvrtkama te svima onima koji žele biti blizu razvoja hrvatske tehnološke scene. Za sada bez državnih potpora, tim okupljen oko suosnivača Ante Magzana te ekipe koja je stvorila sarajevski Hub387, u ekskluzivnom razgovoru za Netokraciju otkriva kako se u samom srcu Trešnjevke stvara Hub385 koji će na 2500 m2 uz zajednički radni prostor ponuditi i edukaciju za digitalce. Osnivači projekta su pak redom iskusni 'telekomunikaši', Ante Magzan, Ivana Šoljan te bivši predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma, Ivica Mudrinić.
Cilj projekta je, kako za Netokraciju navode pokretači, ponuditi odgovor na aktualan problem manjka kadra sa specifičnim tehnološkim znanjima te pomoći jačanju konkurentnosti domaće digitalne industrije kroz “okrupnjavanje znanja”.
Iako se ugleda na zapadne uzore poput WeWorka, koji je za razvoj međunarodne mreže coworking prostora osigurao stotine milijuna dolara investicije uz procjenu vrijednost od 5 milijardi dolara, koncept Hub385 zapravo nam dolazi – iz Bosne i Hercegovine.
Ako redovito pratite regionalna startup događanja, sjećat ćete se i kako je prva bosanskohercegovačka startup konferencija, #SarajevoFTW u suorganizaciji Netokracije, održana upravo u prostoru Hub387 u Sarajevu, a u čijem se sklopu nalaze radni prostor Nest71 te IT akademija Academy387.

Iza ovog prilično ambicioznog projekta u Hrvatskoj stoji osnivački trojac kojeg čine Ante Magzan, bivši izvršni direktor organizacije i strategije za Hrvatski Telekom te bivši direktor izdavača koji je stajao iza portala Net.hr, bivši predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma Ivica Mudrinić te njihova zajednička kolegica iz Uprave Hrvatskog Telekoma, Ivana Šoljan.

Osim toga, odlučili su povući ozbiljne kadrove na projekt. Naime, prostor će voditi Luka Sučić koji se već više od dvije godine u Poljskoj bavi investicijama i razvojem poslovanja za Hub:raum, akcelerator Deutsche Telekoma u Krakowu. Iako će i dalje biti aktivan u Hub:raumu, Sučićev će prvi fokus biti upravo razvoj Hub385. S obzirom da je pravi geek, Sučić je dobar izbor za osobu koja će prostor pretvoriti u kvalitetno odredište za domaće digitalce.
Zašto ‘još jedan’ coworking prostor?
Coworking prostori su, ako niste upoznati s tim konceptom, dijeljeni radni prostori koji odgovaraju novoj generaciji radnika koji imaju veću slobodu zahvaljujući mobilnim tehnologijama koje im omogućavaju rad izvan ureda, ali i rad izvan velikih tvrtki. Mnogi hrvatski dizajneri te programeri rade kao slobodnjaci za domaće klijente ili strane koristeći servise poput Toptala.

Brojni pak manji timovi i tvrtke, od digitalnih agencija u početnim fazama razvoja pa sve do startupa koji će uskoro tražiti investicije od fondova kao što je SouthCentral Ventures, ne žele se ograničiti na male urede koje najčešće otvaraju u stanovima širom glavnog grada.
Svi ti digitalci, kao pojedinci, žele raditi u privlačnim, “googleovskim” uredima koji su izvan dohvata budžeta pojedinaca ili malih tvrtki da razviju sami za sebe. Upravo coworking uredi omogućavaju većem broju digitalaca da se okupe u jednom prostoru kako bi, primjerice, mogli imati pristup i zajedničkim sobama za sastanke, većim kuhinjama te općenito ugodnijem prostoru za rad.
Tehnološkoj zajednici potrebni još opremljeniji coworking prostori
Koncept coworking rada se već neko vrijeme u Hrvatskoj popularizira radom inicijative Coworking Croatia, čiji rad Netokracija već duže vrijeme prati, a iza koje stoji Hrvatsko društvo nezavisnih profesionalaca. Dok u Osijeku, primjerice, djeluje Coworking Osijek u sklopu BIOS-a, u Zagrebu su to, među ostalima, Impact Hub Zagreb te coworking prostor Zagrebačkog inkubatora poduzetništva. Krajem rujna je u Zagrebu otvoren još jedan novi prostor: BizKoshnica!
Iako su ovi prostori ponudili početnu ponudu brojnim digitalnim profesionalcima, mnogi dizajneri i developeri žele još bolju ponudu u kojoj će dobiti radnu okolinu na razini prostora u stranim europskim, ali i američkim metropolama.
Sudeći po kvaliteti Nest71, coworking prostora sarajevskog Hub387, čini se da im to i Hub385 želi ponuditi. Moram priznati da je i mene i Miju prilikom posjeta Sarajevu iznimno iznenadila kvaliteta tamošnjeg radnog prostora – od uređenja do uključenih usluga, Nest71 se zaista svojom kvalitetom ističe nad drugim sličnim prostorima, ne samo u Bosni i Hercegovini, već i cijeloj regiji.
Što možemo očekivati od Hub385
Novi će se hub prostirati na nekoliko katova prostora bivše Herucove tvornice na zagrebačkoj Trešnjevci, koja, iako se ne nalazi u centru glavnog grada, nudi relativnu blizinu javnog prijevoza te više nego dovoljno parkirnih mjesta. Jedna od prvih tvrtki koja će se useliti u Hub385 bit će i vaša Netokracija, tako da ćemo vam iz prve ruke moći otkriti kako je raditi sa ‘Šnjevkatre’!

Poput Hub387, WeWork te drugih sličnih prostora u gradovima od New Yorka do Berlina, Hub385 nudit će svojim “stanarima” različite modele unajmljivanja radnih mjesta (stolova) te manjih ureda, u što će im biti uključen i pristup brzoj internetskoj mreži za koju Magzan tvrdi da će zadovoljiti i najveće digitalce u njihovoj ciljanoj publici.
Edukacija za tehnološku scenu
Magzan ističe kako će naglasak svakako biti stavljen na edukacijski element projekta, čime žele od Hub385:
Stvoriti centar inovativnosti i tvornicu kreativnih ideja koji će uz startupe okupljati i već priznate hrvatske tvrtke, ali i regije u potrazi za novim konceptima, svježim idejama i suradnicima.
Politici nema prostora u Hub385
Magzan je u razgovoru za Netokraciju naglasio kako u projekt kreću kroz privatne investicije i nikako u njega u startu ne žele miješati politiku te javne investicije, što će sigurno biti pozitivna vijest za hrvatsku tehnološku scenu koja je kroz godine postala prilično oprezna kad je u pitanju uplitanje države u ICT industriju.
Prostor Hub385 s radom kreće u veljači, a Magzan navodi kako ga za početak ne misle posebno promovirati, već žele okupiti prve “stanare” i polako krenuti s radom kroz soft launch. Navodeći kako već ima zainteresiranih stanara, kako među slobodnjacima, tako i među nekim od najvećih hrvatskih tehnoloških tvrtki koje bi u Hub385 locirale svoje inovacijske odjele, iz Hub385 su zaključili kako se vesele upoznati cijelu zajednicu s projektom. Hoće li Hub385 zadovoljiti coworking potrebe zagrebačke tehnološke zajednice, tek ćemo vidjeti!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan
13. 01. 2016. u 10:26 am
Čemu riječ “mi” u naslovu! Apsolutni višak. Hitno pročitati neku knjigu od Andrića.
Sokre
12. 02. 2016. u 1:29 pm
A ivane, izgleda da je i tebi nesto promaklo, puno bitnije je na kraju upita imati, recimo ? zar ne? 🙂 nemoras odmas flejmat .. ono
Mia Biberović
12. 02. 2016. u 3:20 pm
“U naslovu se upitnik može i ne mora pisati. O tome odlučuje autor teksta.” – http://pravopis.hr/pravilo/upitnik/56/
A “mi” u naslovu ima ulogu naglašavanja. Mi znamo, vi ne znate. Pročitajte tekst pa ćete znati i vi. 😛 🙂
Mario Manga
13. 02. 2016. u 7:02 am
Ma bitna je samo informacija, HUB, adresa i to je to. Ako nekoga zanima dalje znao bude i naći sve druge poreebite informacije. U svakom sl. baš dobro da se nešto pametno otvorilo iz čega se možda nešto izrodi…
Ivana
13. 04. 2016. u 10:22 am
Zašto ispod svakog članka mora biti komentar nekog pametnjakovića koji drži stilske vježbe? Ako nam želite pokazati koliko ste načitani, potrudite se napisati nešto, objaviti to s punim imenom i prezimenom i biografijom i čekati pametnjakoviće poput vas da se izbljuju na sve što se napravili.
Pokreće se nešto novo, pametno i inspirativno. Postoji grupa ljudi koja se trudi da ovi koji tek počinju imaju gdje početi. Ali pitam se zašto se nisu odmah obratili ovim pametnjakovićima koji shitaju ispod svakog članka. Oni znaju sve!