U odnosu na američke, startupi iz Hrvatske i regije su - precijenjeni!

U odnosu na američke, startupi iz Hrvatske i regije su – precijenjeni!

Anđeoski ulagač u hrvatske startupe te dobar poznavatelj domaće i američke startup scene, Srđan Lončar, napravio je mini analizu valuacija hrvatskih startupa u ranoj fazi. Zaključak: američkim investitorima oni su preskupi.

Grupa anđeoskih investitora Skok123 sad već šest mjeseci aktivno procjenjuje mogućnosti ulaganja u startupe iz Hrvatske i regije. Razgovarali smo s 31 tvrtkom i njihovim osnivačima o poslovnim modelima, poziciji na tržištu, prikupljanju kapitala, ulasku na američko tržište i ostalom. Iako mi je uzorak prilično malen, mislim da je došlo vrijeme da napravim prvu analizu ekosustava i dobijem bolji dojam o tome kako stvari stoje.

Napominjem da analiza koja slijedi nije savjet za ulaganje. Proveo sam je kako bih se sam educirao i kako bi mi pomogla u vlastitim odlukama oko ulaganja. Analiza možda sadrži krive pretpostavke ili sam krivo procijenio informacije koje sam prikupio tijekom razgovora s tvrtkama. Drugačije informacije bi stoga mogle voditi do drugačijih zaključaka.

Startupi u pre-seed ili seed fazi iz regije su preskupi!

Analiza je pokazala da su valuacije koje u pre-seed ili seed fazi očekuju startupi iz regije u prosjeku oko 25% više od valuacija američkih startupa koji su prikupili ulaganja.

Važno je naglasiti da ono što kompanije traže nije nužno ono što dobiju, tako da na neki način uspoređujem kruške i jabuke. U svakom slučaju, jaz između očekivanja i stvarnosti je značajan. Zašto je to važno?

Skok123, grupu anđeoskih ulagača, smo pokrenuli jer smo uvjereni da je za uspjeh startupa ključno da uspije na američkom tržištu, a za to mu treba pametni kapital američkih ulagača. Naravno, uspjeh je moguć i bez osvajanja američkog tržišta, ali to je najveće homogeno tržište spremno platiti više i nudi prilike za veće ugovore nego neamerička tržišta. I, naravno, to je tržište na kojem mi iz grupe radimo i s kojim smo povezani.

Usporedba ulaganja po fazama

Od studenog 2021. do srpnja 2022. razgovarali smo s 31 startupom od kojih su 2 prikupljala financiranje serija A, njih 15 seed, a 14 pre-seed rundu. Od tog broja, 18 ih je iz Hrvatske, 12 iz Srbije i jedan iz Slovenije.

U tablici ispod prikazane su valuacije kompanija, prikupljena svota i postotak vlasništva prepušten u rundi financiranja. Primjerice, u 2021. medijan valuacije pre-seed kompanije sa sjedištem u SAD bio je 6 milijuna dolara, a prosječna prikupljena svota investicije 1 milijun. To dovodi do 17% udjela danog zauzvrat.

Ako pogledamo ekvivalentne kompanije iz Hrvatske i regije u posljednjih šest mjeseci, startupi su bili voljni prepustiti 14% udjela u vlasništu. To znači da za bi za svaki uloženi dolar u američku kompaniju investitori trebali uložiti 1,23 dolara u regionalnu pre-seed kompaniju za jednak postotak udjela u vlasništvu.

Još drastičniji primjer su kompanije koje prikupljaju seriju A, kod kojih bi za jedan dolar ulaganja u američku kompaniju trebali dati 2,67 dolara za isti udio u kompaniji iz regije. Trebam naglasiti da se ovaj zaključak temelji samo na dvije kompanije s kojima smo razgovarali pa nije maksimalno precizan.

Tablica niže pokazuje prosječne brojke za startupe u raznim fazama prema njihovim prihodima, već prikupljenom financiranju, svoti koju trenutno prikupljaju, pre-money valuaciji te odnosu valuacije i prihoda. Izračun na osnovu tih podataka daje koeficijent za prihode (Revenue Multiple) od nevjerojatnih 34x za pre-seed startupe i 31x za one serije A.

Zašto je to problem?

Činjenica je da su američki investitori oprezni kad su u pitanju visokorizična ulaganja izvan SAD-a. Što se njih tiče, Hrvatsku i regiju doživljavaju kao:

  • zemlje istočne Europe;
  • zemlje čiji pravni i regulatorni sustav ne poznaju;
  • pogođene ratom u Ukrajini;
  • zemlje u kojima se teško dolazi do kapitala i klijenata.

Zbog toga se neminovno pitaju – zašto bismo investirali u regiju o kojoj ne znamo baš ništa, kad možemo uložiti u američku kompaniju jer tu:

  • vjerujemo u stabilost američkog gospodarstva i političkog sustava;
  • smo blizu osnivačima i možemo ih lako posjetiti i razgovarati s njima;
  • poznajemo pravni i regulatorni sustav te što nas kao ulagače štiti;
  • ako i kad će kompanija trebati prikupljati novo financiranje ili trebati pristup klijentima, sve je to u SAD-u lakše za američku tvrtku.

Očekivanja američkih ulagača

Nastavno na to, da bi investitor riskirao više, treba očekivati veći potencijalni povrat. Povrat investicije ovisi o količini uloženog novca, odnosno što je manje ulaganje, veća je šansa za povrat.

Analiza pokazuje da startupi u pre-seed i seed fazi iz regije trenutno očekuju valuacije koje su za 25% veće od onih u SAD-u, prema podacima o ulaganjima iz 2021. S obzirom na trenutno usporavanje ulaganja u startupe, regionalni startupi koji planiraju prikupljati financiranje u SAD kako bi si olakšali ulazak na američko tržište će morati prihvatiti od 25% do 50% niže valuacije.

Nitko ne može sa sigurnošću znati kako će se tržište razvijati i kako će to utjecati na investicije u ranoj fazi. Ono što znamo je da percepcija postaje stvarnost, a trenutna percepcija američkih ulagača je:

  • tržište je palo za 20% i svi govore da će biti samo gore;
  • većina kapitala mi je “zaključana” na tržištu i nitko ne zna koliko dugo će to trajati. S manje likvidnog kapitala mogu manje ulagati tako da moram biti izbirljiv i dobro procijeniti svako ulaganje;
  • s obzirom na sve što čitam i vidim oko sebe, valuacije padaju i nastavit će padati;
  •  ne trebam žuriti jer trenutno ulagači biraju.

* Važno je naglasiti da su mnoge valuacije regionalnih kompanija preračunate iz svota u eurima, a euro je od studenog 2021. pao za 20%. Međutim, čak i kad to prilagodimo, očekivane valuacije regionalnih startupa su, umjesto 25%, 17,5% veće od američkih, što je i dalje značajno.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Karijere

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.