
Hrvatski Robotiq.ai potvrdio 900 tisuća eura vrijednu investiciju za svoje “softverske robote”
U zadnje vrijeme slušamo sve više uspješnih priča o RPA tvrtkama iliti tvrtkama koje se bave automatizacijom procesa, a jedna od najnovijih stiže od domaćeg startupa Robotiq.ai koji je privukao nedavno nemalu inozemnu investiciju.
Robotiq.ai proizvodi tzv. softverske robote koji rade zamorne poslove s dokumentima umjesto nas. Budućnost je automatizirana, a sadašnjost to potvrđuje zato ću samo spomenuti da je njihov glavni konkurent izlistan na Njujorškoj burzi i vrijedan 38 milijardi dolara. Ali čini se da i Robotiq.ai ima svog asa u rukavu…
Robotiq.ai osvojio je tako i češki fond rizičnog kapitala J&T Ventures koji je danas i službeno objavio ulaganje od ukupno 900 tisuća eura u dvije tranše. Fond je dio grupacije J&T, aktivne od 1994. godine, koja je dosad ulagala uglavnom na tržištima istočne Europe i Rusije, s naglaskom na financijski sektor, nekretnine, energetiku i turizam, no ovo im je prva investicija u Hrvatskoj.
Povodom investicije uhvatili smo Darka Jovišića, suosnivača i glavnog izvršnog direktora tvrtke Robotiq.ai da otkrijemo više o ovom novom RPA igraču na našem (i globalnom tržištu). Darko ističe kako za njih ova suradnja nije isključivo financijskog karaktera, već im otvara mogućnost implementacije njihovog rješenja unutar grupe J&T. U tom smislu su već napravljeni inicijalni koraci, dodaje.
Kako izvući robota iz ljudi
No, čime se to u Robotiqu bave, a da inozemnim investitorima vrijedi blizu milijun eura?
Zasad imaju samo jedan proizvod: softversku platformu za automatizaciju poslovnih procesa korištenjem softverskih robota, poznata po engleskoj skraćenici RPA (robotic process automation, odnosno robotska automatizacija procesa).
Softverski roboti, ponekad zvani i digitalni radnici, zaposlenicima štede vrijeme u izvršavanju repetitivnih i monotonih zadataka. Takvi roboti mogu obaviti sve korake kao i čovjek – klikati po aplikacijama, kopirati podatke, čitati tablice u Excelu i e-poštu… Darko objašnjava:
Uglavnom je tu riječ o administrativnim procesima u odjelima kao što su back-office, računovodstvo, kontroling, pozivni centar ili HR. Implementacijom ovakvog rješenja mi zapravo izvlačimo robota iz ljudi, to jest zaposlenicima omogućavamo bavljenje kompleksnijim i kreativnijim poslovima umjesto istim operacijama svaki dan.
Osim podizanja efikasnosti organizacije, platforma Robotiq također poboljšava i korisničko iskustvo jer krajnji klijenti uslugu mogu dobiti brže i točnije, s obzirom na to da je robot dostupan 24/7, ne uzima godišnji i ne radi greške.
Zbog jednostavnosti tehnologije, procesi se mogu vrlo brzo automatizirati (u tjednima), a tipično povrat na investiciju se ostvaruje unutar godine dana.
Fokusirani na velike klijente
Robotiq.ai trenutno ima 10 stalno zaposlenih i nekolicinu vanjskih suradnika. Broj zaposlenih trebao bi biti značajno povećan do kraja ove godine. Trenutno njihova rješenja koristi desetak aktivnih klijenata u različitim industrijama, u SAD-u, Južnoj Africi, Austriji, Srbiji i Hrvatskoj. Uglavnom su to veće kompanije poput Dunav osiguranja, OTP banke ili Rimac Automobila.
U prošloj godini su ostvarili 400 tisuća eura prihoda, od čega se pola odnosi na licence. Tijekom 2020. namjeravaju udvostručiti prihode.
Darko nije bio spreman otkriti koliki je udjel u Robotiqu J&T Ventures dobio za ulaganje od 900 tisuća eura. Naveo je tek kako će češki investitor zauzvrat dobiti već uigran tim, proizvod u koji je uloženo dvije godine razvoja i koji već generira prihode. Dok je njihova obveza skalirati biznis u smislu ukupnih prihoda, obnovljivih prihoda (ARR) i broja partnera te klijenata, ističe.

A uz pomoć EU razvijaju napredne funkcionalnosti
Osim investicije iz Češke, Robotiq.ai je početkom travnja sa slovenskim partnerom započeo projekt u sklopu programa Eurostars. Prijave za ovaj program evaluiraju se izravno u Bruxellesu. Cilj dvogodišnjeg projekta kojeg sufinancira Europska unija u iznosu od 190 tisuća eura, razvoj je naprednih funkcionalnosti koje bi trebale rezultirati značajnom konkurentskom prednosti na tržištu.
Ovaj široj javnosti razmjerno malo poznati hrvatski startup ove godine privukao je, dakle, ulaganja čija vrijednost premašuje milijun eura. Darko očekuje kako će time dobiti dovoljno kapitala za otvaranje novih tržišta i daljnji razvoj proizvoda.
Prvo prepoznatljivost, potom ulazak na nova tržišta
Investicija J&T Ventures zaključena je početkom travnja ove godine, nakon nešto više od 4 mjeseca pregovaranja. Inicijalni kontakt s investitorom je uspostavljen sredinom studenog 2020. godine, nakon što su skauti tog fonda saznali kako su osvojili prvo mjesto na startup natjecanju u sklopu domaće konferencije AI2Future.
Sredstva dobivena investicijom uglavnom će biti potrošena na skaliranje prodaje i marketinga, pojašnjava Darko:
Jedan od naših najvećih trenutnih izazova je vidljivost i prepoznatljivost na tržištu. Planiramo pojačati aktivnosti u tom segmentu kroz jaču digitalnu prisutnost (webinari, oglašavanje, content marketing, društvene mreže i slično), sponzoriranje relevantnih konferencija te izgradnju Robotiq.ai zajednice.
U prodaji se trenutno želimo fokusirati na tržišta koja nisu u dovoljnoj mjeri pokrivena od strane naših konkurenata, a imaju značajni tržišni potencijal: srednja i istočna Europa, Bliski istok, Afrika, Južna Amerika, Azija.
Pri tome se oslanjamo na dva glavna alata za skaliranje prodaje. Jedno je prodaja kroz partnere na navedenim tržištima te generiranje potencijalnih prilika kroz prodajne kampanje na društvenoj mreži Linkedin.

No, investicija će također poslužiti kao odskočna daska za ulazak i daljnje skaliranje na bogatijim tržištima poput SAD-a ili Velike Britanije. Za njih se moraju dodatno pripremiti, ističe Darko:
Radi se o tržištima koja su puno zrelija te je stopa adopcije rješenja poput našeg znatno veća, ali i prisutnost konkurencije. Za kvalitetan nastup na tim tržištima moramo imati osigurane veće količine ozbiljnih referenci i proizvod koji će svojim funkcionalnostima motivirati potencijalne klijente da zamijene postojeća rješenja s našima.
Mlada, ali ozbiljna niša
Iako je RPA relativno mlada tržišna niša, prema procjeni analitičke kuće Gartner to je trenutno najbrže rastući segment poslovnog softvera.
Uostalom, najveći Robotiqov konkurent, rumunjski startup UiPath, nedavno je izlistan na Njujorškoj burzi s tržišnom valuacijom od 38 milijardi američkih dolara. Robotiq.ai vjeruje da može ponuditi nešto drugačije:
Naš pristup ide u smjeru korištenja umjetne inteligencije, ali s malo drugačijim ciljem. Želimo napraviti što brže i robusnije softverske robotike, tako što ćemo ih odmaknuti od ekrana i više ih okrenuti korištenju API-ja i drugih programskih sučelja, ali uz zadržavanje jednostavnosti razvoja.
Robotiq.ai sigurno ima prostora za distinkciju s obzirom na to da je sama RPA tehnologija u fazi sazrijevanja. Trenutno se najviše radi na dodavanju kognitivnih sposobnosti samim robotima kako bi bili u stanju odraditi zadatke više razine kompleksnosti, pojasnio je Darko:
Robote se obogaćuje za razumijevanje nestrukturiranih podataka kao što je primjerice tekst (natural language processing) iz skeniranih dokumenata ili email poruka. Paralelno s time, RPA platforme se integriraju s drugim IT sustavima kao što su BPM, low-code platformama, process discovery alatima i slično.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.