Što je novo u healthtechu? Ulaganja, startupi i programi za pratiti u 2023. godini

Što je novo u healthtechu? Ulaganja, startupi i programi za pratiti u 2023. godini

Analiziramo koji će trendovi i startupi obilježiti narednu godinu u healthtech industriji te kako se i vi možete uključiti u svijet zdravstvenih inovacija.

Zdravstvena tehnologija, poznata i kao healthtech, sve je važniji sektor u tehnološkoj industriji. Usporedno s digitalizacijom medicinskih podataka i širenjem pametnih uređaja za praćenje zdravlja, sve se više novca i pažnje ulaže u razvoj inovativnih rješenja za zdravstvene probleme. Uz to, pandemija COVID-19 dodatno je potaknula potrebu za tehnološkim rješenjima koja bi poboljšala pristup zdravstvenoj skrbi i ublažila posljedice krize. 

Uz rastuću popularnost healthtech industrije, mnogi se pitaju što je sljedeće u ovoj dinamičnoj i inovativnoj sferi. Sve je veći broj startupa koji se fokusiraju na zdravstvenu tehnologiju, što otvara nove mogućnosti za poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite i promicanje zdravlja. Također, postoje mnogi programi koji pomažu ovim startupima da razviju svoje ideje i uspješno plasiraju svoje proizvode na tržište.

Revolucionarna istraživanja i suvremene tehnologije spremne su preoblikovati ishode i iskustva liječenja. Još važnije, mogu nam pomoći spriječiti ili ublažiti simptome i nastanak bolesti. Već smo istražili trendove u HealthTechu i detaljno opisali kako se znanost i tehnologija sve više uključuju u poduzetništvo na našem blogu, a u ovom članku donosimo vam trendove ulaganja, healthtech startupe i programe koji će definirati budućnost industrije.

Ulaganja se vraćaju na razinu iz 2019. godine

Iako se tržište zdravstvenih tehnologija konstantno mijenja i razvija, postoje neki trendovi koji su se jasno istaknuli u posljednje vrijeme.

Jedan od tih trendova je rast investicija u healthtech sektor, što pokazuje koliko je ovaj sektor postao važan za investitore diljem svijeta. Prema podacima PitchBooka, u 2021. godini investicije u healthtech dosegnule su 54,7 milijardi dolara, što je povećanje od 47% u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj rast se nastavlja i u 2022. godini, dok je 2023. započela s obilježjima godine potpunog oporavka od COVID krize.

Dok je četvrto tromjesečje 2022. označilo usporavanje financiranja digitalnog zdravstva, brojke o financiranju u siječnju i veljači počele su sugerirati da se ulaganja u sektor polako, ali sigurno vraćaju prema gore. Investitori su ponovno pokrenuli nove projekte, signalizirajući optimizam u sektoru.

Europski healthtech startupi na meti ulagača

Healthtech startupi postaju sve vrjedniji. U zadnjih 7 godina, samo u Europi vrijednost healthtech kompanija narasla je peterostruko. Izvor: Sifted

Iako je 2021. predstavljala vrhunac investicijske aktivnosti – s 5,2 milijarde eura uloženih u 906 startupa u zdravstvenoj tehnologiji – prema podacima PitchBooka, prošle je godine još uvijek uloženo gotovo 5 milijardi eura. U međuvremenu, ove je godine već 40 europskih startupa u sektoru privuklo čak 232,6 milijuna eura svježeg kapitala.

“Jasno je da više nismo u 2021., ali inovacije u zdravstvenoj tehnologiji nastavljaju se ubrzavati”, rekao je John E. Milad, partner i suvoditelj zdravstvenih pothvata u Downingu.

Šest VC-a aktivnih u europskoj zdravstvenoj tehnologiji podijelilo je po dva startupa – jedan u njihovom portfelju, te jedan koji nije, a za koje smatraju da je poželjno pratiti u 2023.

  1. Cydar Medical (UK)
  2. Otivio (Norveška)
  3. Daye (UK)
  4. Mindstep (UK)
  5. Meela (Švedska)
  6. uMed (UK)
  7. Molecule (Njemačka)
  8. Incepto Medical (Francuska)
  9. Leuko (Španjolska)

Više o njima pročitajte ovdje.

Prilike za healthtech startupe u Hrvatskoj

Prošle godine smo na Netokraciji imali priliku upoznati vas s prvom generacijom Get Started in Health Innovation programa, a možda će ove godine među njima biti upravo netko od vas?

U 2022. godini hrvatski startupi ukupno su primili 771,94 milijuna eura ulaganja, što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu, unatoč gospodarskim previranjima koja su zajednički pogodila američko i europsko tržište.

Hrvatska startup scena značajno je porasla posljednjih godina, privlačeći ulagače, talente i pozornost medija. Tu su doprins dale i razne organizacije koje rade na razvoju poduzetničkog ekosustava čiji je cilj ojačati startup zajednicu i staviti Hrvatsku na globalnu startup kartu sa snažnim i perspektivnim ekosustavom.

Ulaganje u hrvatske startupe u zdravstvenoj tehnologiji (healthtech) posljednjih godina zabilježilo je porast, no i dalje predstavlja prostor za napredak na hrvatskom tržištu. Ipak, postoje naznake da se situacija mijenja i da bi hrvatski healthtech startupi mogli privući sve veće ulagače.

6 najznačajnijih do sada je prikupilo preko 1.5 milijuna eura financiranja. Nasjistaknutijih 7 healthtech startupa u Hrvatskoj su:

  1. LittleDot – SaaS platforma za konzultacije na daljinu koja povezuje korisnike s liječnicima i zdravstvenim radnicima putem glasovnih, video i tekstualnih poruka putem svoje web ili mobilne aplikacije.
  2. OmoLab pronalazi nove načine za stvaranje ugodnog iskustva čitanja za osobe s disleksijom i poteškoćama u čitanju.
  3. BiteMe Nutrition – potpuno prirodan brend zdravih grickalica, bez kompromisa u kvaliteti sastojaka i rezultatima. Orijentiran je na napredno razmišljanje, odgovara potrošačima koji cijene svoje dobro i brinu o kvaliteti svojih obroka, grickalica i općenitoj strukturi njihove prehrane.
  4. Ani Biome je platforma za produženje zdravovječnosti (healthspana) kroz inteligentni menadžment crijevne mikrobiote, a svoj potencijal su pokazali na AI2FUTURE konferenciji kada su održali najbolji pitch koji je predstavio Cidrani AI platformu Ani i na konferenciji RockPaperStartups kada su proglašeni najboljom poslovnom idejom.
  5. GlycanAge je najprecizniji test biološke dobi. Najbolji način da doživite ugodnu i dugovječnu dob je prateći svoje zdravlje kroz cijeli život.
  6. Rona Medical je tvrtka usmjerena na razvoj robotskih sustava za primjenu u neurokirurgiji i proizvodnji dodatnih medicinskih uređaja. Cilj tvrtke je transformirati neurokirurške postupke pomoću robotskih sustava.
  7. Meddox je aplikacija koja korisnicima omogućuje pohranu zdravstvenih nalaza kako bi im uvijek bili dostupni.

Predstavljeno 6 najboljih healthtech startupa iz programa “Get Started in Health Innovation”

Hrvatski startupi u zdravstvenoj tehnologiji sve su češće na meti domaćih i inozemnih investitora, a različiti projekti i inicijative usmjereni su na razvoj hrvatskog healthtech ekosustava. Kako se i sami možete uključiti, pročitajte u nastavku…

Kako se uključiti u svijet zdravstvenih inovacija?

Za sve koji se žele uključiti u healthtech startup ekosustav, postoje brojni programi podrške za inovatore u zdravstvenoj industriji. Ti programi nude mentorstvo, financiranje i druge resurse kako bi pomogli timovima u razvoju svojih proizvoda i usluga.

EIT Health zajednica znanja i inovacija koju čini Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) stavlja fokus na zdravlje i starenje te kontinuirano nudi velik broj prilika i događaja za poduzetnike i inovatore koji žele doprinijeti unaprjeđenju zdravstvene industrije.

  • Jedan program koji zaslužuje posebnu pozornost, a za sada i jedini lokalni program je Get Started in Health Innovation. Ovaj program je usmjeren na startup timove i pojedince u ranoj fazi koji žele riješiti probleme u zdravstvenom sektoru i stvoriti inovativna rješenja. Tijekom programa, polaznici će imati priliku raditi sa stručnjacima u industriji te dobiti mentorsku podršku i financiranje za svoje projekte. Ako ste zdravstvena djelatnica, znanstvenica, student i poduzetnik ili tim u ranoj fazi pokretanja koji želi pozitivno utjecati na zdravstvenu industriju, pozivamo vas da se prijavite na program Get Started in Health Innovation.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Za timove koji su već izašli na tržište i traže načine rasta i akceleracije, namijenjeni su napredniji programi EIT Healtha.

  • Jedan od takvih programa za zrele startupe je Gold Track koji spaja obećavajuće tvrtke s vrhunskim savjetnicima za znanost o životu koji se udubljuju u vaše ideje, izradu strategije i operativnu provedbu kako bi vas postavili na put do uspjeha. Putem individualiziranih smjernica, program podržava tvrtke u otključavanju ambicioznih poslovnih i investicijskih prilika u kratkim vremenskim okvirima dok vi rješavate nezadovoljene medicinske potrebe. Gold Track doveo je do toga da su tvrtke prikupile više od 500 milijuna eura, osigurale 24 partnerstva i ostvarile tri exita.
  • EIT Health’s Bridgehead još je jedan program za zrele startupe okuplja zdravstvene poduzetnike koji žele razviti svoje poslovanje na europskom tržištu s vrhunskim inkubatorima i akceleratorima koji imaju stručnost i resurse da to ostvare. Zajedno s mentorima planirati ćete kako brzo i odlučno pristupiti novim tržištima u Europi, uključiti se u lokalne mreže partnera i klijenata, pristupiti infrastrukturi i razumjeti nove regulatorne sustave.
  • EIT Health Catapult jedinstven je program natjecanja i obuke koji vodećim stručnjacima i investitorima diljem Europe prikazuje novonastale tvrtke u području znanosti o životu i zdravstvenih tehnologija. Program nagrađuje najbolje poslovne koncepte, brzorastuće startupe da postanu dio EIT Health zajednice vodećih svjetskih kompanija. Finalisti nastupaju na događaju Bits & Pretzels HealthTech dok se bore za novčane nagrade te imaju priliku biti izloženi na njujorškom Nasdaq Toweru.

Ako imate inovativnu ideju koja bi mogla unaprijediti zdravstvo i zdravstveni sustav i treba vam pomoć u razvoju – sad je vaša prilika da je pretvorite u stvarnost jer prijave za Get Started in Health Innovation predakceleracijski program za startupe u zdravstvenoj industriji su u tijeku do 10. svibnja 2023. Prijaviti se možete putem ovog linka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.