Ovaj hrvatski startup u želji da postane "Excel na steroidima" najavio je velike planove za rast i proboj na globalno (SaaS) tržište fintecha. Kakva godina je iza Farseer tima, što ih čeka - saznali smo od direktorice i su-osnivačice, Matije Nakić.
U samo godinu dana od formalnog početka poslovanja, hrvatski startup Farseer pobijedio je na dva pitch natjecanja (Podim, Algebra Lab), dobio seed investiciju i zaključio prvu godinu poslovanja u plusu, udvostručio tim, a uskoro će otvoriti ured u Londonu te pustiti manji spin-off platforme, naziva Farseer Cash, u betu na hrvatsko tržište.
Da podsjetimo, Farseer je platforma za financijsko modeliranje, planiranje i analitiku, za koju nije potrebno imati vještine programiranja (tzv. no-code). Farseer omogućava jednostavan unos podataka kroz inovativni modul za učitavanje podataka o realizaciji, za čiji razvoj je tim dobio sredstva od Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), te ga razvio u suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER).
Od enterprise do malih i srednjih tvrtki
Na temelju bankovnih izvoda te uz pomoć algoritama strojnog učenja i umjetne inteligencije, Farseer modelira cijeli set mogućih scenarija vezanih za analizu i praćenje troškova. Dodatno, platforma kontinuirano osvježava scenarije sa svakim novim unosom podataka. Ovisno o industriji i zahtjevima klijenta, platforma se prilagođava svakom korisniku kroz tehnički konzulting. Kao takav, Farseer je namijenjen prvenstveno enterprise korisnicima.
S druge strane, spin-off proizvod Farseer Cash, koji će uskoro ući u betu na hrvatskom tržištu (za koju se možete prijaviti), prvenstveno je dizajniran za poduzeća male i srednje veličine (SME), objašnjava Matija:
Farseer Cash je vrlo usko fokusiran na samo planiranje i praćenje tijeka novca, što je najbitnije malim firmama. Zatvoreniji je [od Farseera] te ima ‘wizard-like’ set funkcionalnosti koje pomažu korisniku da bez prevelikog znanja o [financijskom] modeliranju vrlo brzo dobiju planove, izvještaje te predviđanja za budućnost.
Ono što je specifično [za Farseer Cash] je to što iz bankovnih izvoda generiramo te modele i izvještaje, dok se postojeći alati na tržištu poput Floata ili Fluidlyja povezuju na neki računovodstveni sustav, obično QuickBooks ili Xero.

Ukratko, korisnici će kroz Farseer Cash dobiti automatski generiran financijski model, s kojim će, na temelju unesenih bankovnih izvoda za prošlu godinu, moći predvidjeti buduće prihode i troškove. Naravno, korisnici će moći ručno prilagoditi taj model, kao i dorađivati kontrolnu ploču (dashboard) kako bi više odgovarao specifičnoj situaciji poslovanja njihove firme, dodaje Matija.
U usporedbi s manjim tvrtkama, Matija navodi da onboarding na originalnu Farseer platformu za poduzeća srednje veličine, tj. tvrtke s brojem zaposlenika u rangu od 100 do 500, traje dva do tri tjedna, a za enterprise korisnike cijeli proces može trajati do dva mjeseca.
Brušenje product-market fita
Matija kaže da im je dugoročni cilj u ovoj ranoj fazi prikupiti što više informacija s tržišta. S jedne strane, smatraju da će im to pomoći povećati kvalitetu samog proizvoda da isti bude što više self-service, a s druge, testiranjem spin-off proizvoda žele doznati u kojem točno segmentu branše imaju najveću priliku za eksponencijalni rast.
Matija navodi da su korisnici Farseera uglavnom bili financijski direktori (CFO) i kontroling menadžeri, za koje je platforma specifično dizajnirana, pa dosad nisu morali odstupati od osnovnih principa proizvoda.
Unatoč tome što su generalno zadovoljni svestranom funkcionalnošću platforme, u Farseeru ipak žele znati s kojom nišom se najbolje slažu. Matija dodaje kako je product-market fit najvažniji u ranim fazama startupa te ga startupi kontinuirano trebaju brusiti testirajući različite hipoteze.

Ipak, u fokusu im je dubok, a ne širok proizvod
Od trenutka kad su završili minimum viable product (MVP) pa sve do danas, platforma je nudila tri modula: kreiranje financijskog modela, kreiranje kontrolne ploče (dashboarda) te uvoz podataka o realizaciji. Umjesto na proširenje funkcionalnosti, usredotočeni su na poboljšanje samo ta tri modula, otkriva Matija:
Mi nikad nećemo imati širok proizvod, želimo imati dubok proizvod koji je intuitivan i moćan.
Matija napominje da se strogo drže domene financijskog planiranja i analitike, što znači da razvoj funkcionalnosti koje “preskaču” u drugi Gartnerov magični kvadrant “ne dolazi u obzir”.
Uz prvu investiciju dobili su stručne partnere i sredstva za širenje tima
U našem prošlom intervjuu, Matija je bila prilično precizna pri predviđanju broja korisnika koji će steći u godinu dana. Kaže kako su vrlo blizu brojke od 30 enterprise korisnika, među kojima se nalazi i nekoliko međunarodnih klijenata.
Općenito, Farseer koristi šaren spektar poduzeća: od tvrtke sa šest zaposlenika do firme koja ima 30 korisnika samog platforme.
Uz to, u proteklih godinu dana Farseer je dobio 100 tisuća eura vrijednu seed investiciju od poduzeća za financijsko savjetovanje. Investicija im je omogućila rast tima s 4 na 8 zaposlenika na puno radno vrijeme (trenutno su u procesu zapošljavanja devetog člana tima) te četvero studenata. Matija dodaje kako su kroz investiciju dobili i prave partnere u pogledu razvoja proizvoda te stjecanja novih klijenata jer iza navedenog poduzeća, prema Matiji, stoji tim iskusnih CFO-ova iz eminentnih hrvatskih firmi.

Neposredni benefiti otvaranja firme u UK
U sljedećih mjesec dana plan im je otvoriti ured u Londonu. Naime, pobjedom na Podimu dobili su godinu dana besplatnog korištenja co-working prostora u glavnog gradu Ujedinjenog Kraljevstva (UK), koji još uvijek slovi za financijsko središte Europe. Iz Londona će pokušati dalje razviti poslovanje te povući investiciju.
Matija kaže kako su u Farseeru oduševljeni proaktivnim pristupom Vlade UK-ja prema startupima. Navodi da su od Vlade UK dobili posebnog projektnog menadžera koji im pomaže oko administracije, istraživanja tržišta, traženja biznis development partnera i ostalih stvari jer žele da dođu i ostanu u UK.
Sjedište firme će ipak ostati u Zagrebu, no Matija ističe kako će im ured u UK-u otvoriti mnoge druge benefite poput boljeg zakonodavnog okvira za poslovanje te znatno pogodnije investicijske klime. Napominje kako je UK općenito vrlo plodno tlo za dobivanje investicija zbog golemih poreznih olakšica na koje ulagači imaju pravo.

Osim toga, Matija kaže su strani investitori, barem dio njih, još uvijek nepovjerljivi prema startupima s hrvatskom adresom. Matija se prisjeća kako su odbili jednu investiciju jer su ulagači izričito tražili da se firma osnuje u jednoj od “civiliziranih zemalja”:
Činjenica je da nas [Hrvatsku] jedan dio [investitora] Zapadne i Sjeverne Europe još uvijek vidi kao neregulirano tržište u kojem im se, ako investiraju, mogu dogoditi svakakvi rizici. I nisu baš 100% sigurni kako zakonski sprovesti neke stvari.
Na kraju, vi ne možete sprovesti employee stock ownership plan (ESOP) u hrvatskom zakonodavstvu. A svi investitori vam obično u term sheetovima traže da se određeni postotak dionica da kao “stock option” zaposlenicima. I to je jedan od razloga zašto mi osnivamo firmu u Londonu.
Predviđanja za sljedeću godinu
I ovog puta smo pitali Matiju da nam iznese svoje predikcije za sljedeću godinu, na što je ona odgovorila kako bi u Farseeru svakako željeli “dignuti malo ozbiljniju rundu investicije”, izoštriti product-market fit te probati dovući što više korisnika na platformu.
Matija ističe da dobar traction i tržište s velikim potencijalom rasta najbolje rezoniraju kod investitora, neovisno o viziji i kvaliteti proizvoda. I zdrava doza samopouzdanja, dodaje Matija:
Štogod da govorite investitorima mora biti iskreno, mora biti istraženo i pokazativati dozu zrelosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.