Ovo je dokaz da se u Hrvatskoj može napraviti *eben proizvod

Ovo je dokaz da se u Hrvatskoj može napraviti *eben proizvod

Google godišnje akvizira desetak tvrtki. Prva među njima u 2023. je hrvatski Photomath. Prepoznali su naše proizvodne kapacitete pa ih sad valjda možemo prepoznati i mi sami!

Prije 3 godine sam postavio pitanje “Je li Hrvatska nacija jeftine IT radne snage ili prepoznajemo vlastite (proizvodne) potencijale?”.

Imamo odgovor.

Google – dio Big Techa i famoznog FAANG-a, koji godišnje akvizira desetak tvrtkikupovinom Photomatha Damira Sabola potvrđuje da je u Hrvatskoj moguće razviti odličan digitalni proizvod!

Znali smo programirati, ali trebali smo poslovanje, promociju i product

Prije više od 10 godina, kad se Damir vjerojatno još nije ni sa svojim klincem bavio zadaćom iz matematike koja će inspirirati Photomath, za srednjoeuropsku tehnološku scenu, pa tako i Hrvatsku, govorilo se da imamo odlične inženjerske talente.

Na žalost, nismo imali iskustva s poslovanjem, marketingom, a kamoli product managementom.

Htjeli smo biti Silicijska dolina, ali nismo znali…

Početkom 2010-ih smo vidjeli prvi val startupa – mahom projekata koje, kad gledamo današnjim očima, jasno možemo vidjeti zašto nisu uspjeli. Bavili smo se tehnologijom i nešto malo dizajnirali, ali razviti proizvod koji će imati product-market fit i nastavno na to razviti kvalitetnu go-to-market strategiju jednostavno nismo znali.

Startupi bi osigurali nešto kapitala i bez product iskustva se usredotočili na premala tržišta poput hrvatskog, nisu znali slušati korisnike – i jednostavno ne bi uspjeli.

Rijetki su osnivači uspjeli prepoznati što tržište želi i pivotirati prema tome. Dobar primjer je upravo Damir Sabol koji je sustav Računi.hr pivotirao u Photopay koji će se kasnije pretvoriti u Microblink te zasebnu aplikaciju Photomath.

Photomathov tim ususret nastupu na TechCrunch Disruptu.

Umjesto na temelju te prve generacije proizvoda, hrvatska tehnološka scena se razvila na temeljima rada za klijente, prvenstveno strane tvrtke, koje su imale sve što mi nismo, ali nisu imali dovoljno programera.

Five, Infinum, Rimac Automobili pa i Microblink, iz kojeg će se kasnije razviti Photomath, svoj su uspjeh temeljili na B2B poslovanju s velikim klijentima koji su znali razviti svoje digitalne proizvode – ili automobile.

Prvo smo razvili B2B proizvode – i uspjeli u tome…

Pozitivna posljedica rada na klijentskim projektima bila je razvoj talenata potrebnih za prebacivanje iz digitalne “uslužne” u proizvodnu djelatnost:

  • Engineering leadership,
  • Vođenja projekata,
  • Digitalni dizajn,
  • Growth marketing,
  • Testiranje…

I počeli smo se baviti proizvodima – u B2B-u, primjerice, proizvodima za turizam kakve su razvili Lemax, Rentlio koji je osigurao investiciju od Infinuma i Bizzon kojeg je akvizirao Mews, Productiveu za digitalne agencije koje je Infinum razvio temeljem vlastitih izazova u poslovanju ili Repsly za trgovce na terenu.

Većina ovih B2B proizvoda razvijena je uz nikakve ili minimalne vanjske investicije – bili su bootstrappani. Najbolji primjer takvog pristupa  je vjerojatno Infobipova B2B komunikacijska platforma koju su osnivači 14 godina razvijali bez vanjskih investicija.

Hrvatski pristup razvoju digitalnih proizvoda

Hrvatske tehnološke tvrtke su jednostavno koristile znanja koja smo kao scena imali – odlične inženjere i dizajnere, kvalitetno vođenje projekata i prodaja B2B klijentima – a minimalizirale rizike onoga što nismo: stvaranje i pozicioniranje B2C proizvoda za krajnje korisnike.

Takav pristup se validirao u pandemičnoj 2020. sa značajnim uspjesima hrvatske scene: Infobip je osigurao 200 milijuna dolara investicije i postao prvi hrvatski jednorog; Microblink (iz kojeg je nastao Photomath) je osigurao 60 milijuna dolara za širenje na SAD, Aziju i Bliski Istok; a Rimac Automobili su, nastavno na investiciju Porschea, preuzeli Bugatti.

U pozadini B2B uspjeha razvijalo se B2C product znanje!

Unatoč dominaciji B2B modela, uvijek postoje B2C iznimke:

Za Sofa Score većina tehnološke scene nije ni znala da su iz Hrvatske. Mario Poje

Osnivači uspješnih B2B tehnoloških tvrtki počeli su se u međuvremenu okretati B2C-u i učiti, primjerice:

  • Viktor Marohnić koji je za svoju B2C platformu 57hours prošle godine osigurao 2 milijuna dolara inicijalnog kapitala – među ostalim od Damira Sabola. U intervjuu za Netokracija Podcast Viktor je opisao kako je B2C user acqusition sad skuplji nego što je nekad bio razvoj;
  • Ivan Klarić se nakon uspješne prodaje B2B rješenja Score Alarm Superbetu usmjerio na Sportening s kojim je uspio doći do milijun korisnika, ali i naučio zašto to nije dovoljno za osiguranje investicije i daljnji rast.

Product znanje i anđeoski kapital bit će temelj sljedeće generacije startupa

I što će se dogoditi s hrvatskom tehnološkom scenom nakon ove akvizicije?

Startupima će definitivno biti jednostavnije pričati o investicijama i akvizicijama u hrvatske tehnološke tvrtke, jer se sad zna: Osim što imamo dva jednoroga – Infobip i Rimac Automobile, uspješnim hrvatskim akvizicijama sad možemo pribrojati i jednu Googleovu akviziciju Photomatha (nakon potvrde regulatora, naravno!).

Znate li što to znači u vašem pitch decku? Sve.

Ali možda nećete morati pitchati strancima, jer imamo sve veći broj uspješnih osnivača koji svoj kapital investiraju u sljedeću generaciju startupa: Car, Klarić pa i Sabol (koji je unatoč priznanju u intervjuu da nije investiranje nije za njega, investirao u 57hours)… Uz kapital vjerojatno je i bitniji pametni kapital u obliku znanja product managementa u B2B-u, ali sad očito i B2C-u.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Uostalom, mnogi od vas koji čitaju i razmišljaju o svom startupu već znate puno više o razvoju proizvoda nego što su najuspješniji domaći osnivači znali na početku svojih startup karijera.

Bili ste ili ste dio ovih uspješnih priča, jer ih nisu stvarali samo osnivači nego cijeli timovi koji čine hrvatsku tehnološku scenu koja si sad bez sumnje može reći – znamo razviti B2C digitalni proizvod iz Hrvatske!

Hvala Luki Sučiću i Ivanu Klariću na feedbacku za pisanje ovog članka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Lucija

    Lucija

    25. 02. 2023. u 12:37 am Odgovori

    Svaka cast Damiru i ekipi! Mislim da je vrijeme da Hrvati napokon dobe samopouzdanje i pocnu se cijeniti (pocevsi od hrvatskih medija), a ne se cuditi kao pura dreku kada pametni i sposobni ljudi uspiju.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…