
Četiri Hrvata prozvana za krađu 2,8 milijuna u kriptu, MUP: uzimamo u obzir i dojave s društvenih mreža
Iza 9 prevarantskih NFT projekata, kojima su namamili investitore da ulože ukupno 2,8 milijuna dolara u kriptovalutama, navodno stoje četiri mlada Hrvata koji su potom netragom nestali. Odnosno, oni su mislili da će netragom nestati, ali su završili razotkriveni imenom i prezimenom na Twitteru!
Razotkrio ih je poznati “kripto Sherlock Holmes” ZachXTB koji je povezao sve aktere prevare i čak grafički prikazao kako ih transakcije dovode u vezu s prevarantskim projektima.
Prema njegovoj istrazi, četiri Hrvata stoje iza 9 projekata na kojima se dogodio “rug pull“ – DAOTurtles, Saconi Holmovimiento, Pixel Cat Gang, Baller Headz, Bored Ape Tattoo Shop, Trippy Ape, Acid Ape Candy, High Club, & Drippy Jesus.
Povukli su tepih, ali su zaboravili papuče
Rug pull je dobro poznata vrsta prevare u svijetu kripto i NFT projekata, a radi se o vrlo jednostavnoj shemi “uzmi lovu i bježi”. Ukratko, prevaranti pripremaju razne blockchain projekte, s velikim planovima i obećanjima, kreiraju što veći hype i interes u kripto zajednici ne bi li privukli što više naivnih investitora, a onda projekt i ekipa iza njega preko noći nestanu.
Zach je proučio i na Twitteru objasnio što se i kako dogodilo u ovom slučaju pa čak i objavio imena i prezimena navodno uključenih. Za tvrdnju da su to baš oni Zach – osim elektroničkih tragova – nema dokaza, ali čim ih je javno razotkrio obrisali su sve profile na društvenim mrežama.
Činjenica da su u neoprezu (a možda i neznanju) zaboravili izbrisati baš sve tragove i profile koji bi ih mogli dovesti u vezu s projektima, na kraju ih je i koštala razotkrivanja.
MUP: Provjeravamo sve dojave, pa i one s društvenih mreža
S obzirom na to da je Zach svojim istraživačkim radom i raskrinkavanjem prevara na glasu kao pouzdan izvor informacija u kripto zajednici, njegova je objava shvaćena ozbiljno, a netko je u raspravi čak spomenuo i označio Ministarstvo unutarnjih poslova s pozivom da istraže prevaru.
Iz MUP-u su na naš upit odgovorili da policija u sklopu svojih ovlasti obavlja provjere svih zaprimljenih obavijesti, uključujući objava na internetu i društvenim mrežama kako bi utvrdili postoji li kazneno djelo za koja se progon poduzima po službenoj dužnosti. Svi policijski izvidi su tajni, dodaju, sukladno odredbi čl. 206. f Zakona o kaznenom postupku.
U svakom slučaju, pratimo situaciju i izvijestit ćemo o novostima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.