How to Web u Beogradu okupio regionalne startupe koji žele rasti, ali i zaraditi
How to Web koji se održava u Beogradu je manja konferencija posvećena prvenstveno internetskim startupovima, projektima koji brzo rastu i tek su na putu prema profitabilnosti. Srećom, organizatori "varaju" tako da su među predavačima i osnivači profitablnih srpskih internetskih tvrtki activeCollab i Nordeus. Uz njih predaju i osnivači tvrtki koje ste već vidjeli na Netokraciji, primjerice Tomaž Štolfa iz Voxija i Jeffrey Treichel iz Kolektive. How to Web održava se u jako ugodnom prostoru KC Grada na kojemu se okupilo oko 140 sudionika iz regije, ali i šire.
How to Web koji se održava u Beogradu je manja konferencija posvećena prvenstveno internetskim startupovima, projektima koji brzo rastu i tek su na putu prema profitabilnosti. Srećom, organizatori “varaju” tako da su među predavačima i osnivači profitablnih srpskih internetskih tvrtki activeCollab i Nordeus.
Uz njih predaju i osnivači tvrtki koje ste već vidjeli na Netokraciji, primjerice Tomaž Štolfa iz Voxija i Jeffrey Treichel iz Kolektive. How to Web održava se u jako ugodnom prostoru KC Grada na kojemu se okupilo oko 140 sudionika iz regije, ali i šire.
Dakako, Netokracija je medijski partner How to Weba. Prvo predavanje održao je osnivač Voxija, Tomaž Štolfa, koji je govorio o svemu što je naučio u zadnjih 4 godine intenzivnog bavljenja internetskim tehnologijama i kako je to rezultiralo razvojem njegovog projekta. Naglasio je kako je iznimno bitan bio ljubljanski ekosistem koji ih je poticao i u kojemu su našli uzore poput Zemante i Celtre.


Tomaž smatra da je jako bitno uči u “priču” vezanu za startupe i naći potrebne kontakte ukoliko tražite investiciju. U tome mu je najviše pomogao ulazak u inkubator Seedcampa na čijoj je startup turneji (o kojoj je na Netokraciji pisao Dino Ravnić iz GIS Clouda) upoznao vodeće američke investitore poput Freda Wilsona. Tomaž je također otkrio kako Vox.io zasad ostaje u Ljubljani, ali kako će zbog prodaje sigurno morati u nekom trenutku otvoriti ured u SAD-u, najvjerojatnije San Franciscu.
Promijenite strategiju uz pivot
Luka Abrus iz Pet minuta i ShoutEma govorio je o iskustvima te dvije tvrtke i prvotnog startupa iz kojeg su se razvile. ShoutEm je naime počeo kao projekt unutar Pet minuta kako bi se kasnije uz investiciju RSG Capitala pretvorio u izdvojenu firmu.


Luka je spomenuo kako su zaključili kako korisnici žele platiti brendirane aplikacije, odlučivši se raditi standardizirane aplikacije koje trebaju većini korisnika. Taj drugi pivot bio je za njih potpuno poslovno orijentiran. Koristili su isti codebase, istu tehnologiju, promijenivši pristup i poantu korisnicima i kupcima.
Kako naći investitore?
Katy Turner iz Eden Venturesa koju smo intervjuirali o investicijama u regiju na Netokraciji, na How to Webu sudionicima je savjetovala kako pristupiti investitorima. Kako bi uopće mogli kontaktirati investore koji vam trebaju (kapital, pravi kontakti…) smatra kako biste trebali pratiti njihove blogove i Twitter profile te znati što ih interesira i u što bi uložili svoj kapital.

Katy je naglasila kako ćete lakše upoznati investore ako vas netko s njima upozna ili ako im pristupite na događajima poput How to Weba. Jedan od načina da im pristupite uz preporuku jest kontaktiranje startupa u koje su već investirali. Za Eden Ventures to bi primjerice bila Zemanta. Upoznavanje dakako da nije garancija investicije. Dapače, trebali biste se upoznati s investitorom tj. on ili ona bi trebao upoznati vas.
Ne može, ali Limundo je mogao
Vladimir Nikolić iz Limunda za razliku od prijašnjih predavača je govorio o razvoju potpuno lokalnog internetskog projekta. Spomenuo je kako su konstantno u njih sumnjali, jer su se pokušali probiti u ecommerceu u Srbiji.

Prvo su im govorili kako ne mogu pokrenuti ecommerce projekt zbog toga što korisnici neće otvoriti profil na “nekoj” web stranici pa da korisnici ne mogu plaćati kreditnim karticama putem Interneta, a kad su postale dostupne: da nema PayPala. PayPal je dakako stigao u regiju, ali Nikolić je napomenuo kako su korisnici koristili Limundo čak i uz uplate u bankama.
Otplatili 20 tisuća dolara investiranih u projekt – u 4 dana
Ilija Studen, osnivač activeCollaba, imao je nešto drugačiji pristup u svojoj prezentaciji. Njegov projekt se i razlikuje od drugih po tome što nisu tražili investicije, već su on i njegov suosnivač investirali vlastitih 20 tisuća dolara, potrošivši 6 mjeseci na razvijanju prve verzije komercijalnog activeCollaba.


Kad su objavili svoj projekt, trebalo im je samo 4 dana da vrate investirani kapital. Ilija ne želi otkriti koliko zarađuju, ali je potvrdio kako je 60 posto sve prodaje zapravo profit. Također je naglasio da se, kad su prešli s open sourcea na komercijalni model, dinamika odnosa s korisnicima potpuno promijenila. Ilija upozorava da na to treba jako paziti, jer je primjerice dobra podrška za softversku tvrtku iznimno važna.

Branko Milutinović, CEO srpskog Nordeusa koji se bavi izradom internetskih social igara, u svom je predavanju objasnio kako su se našli u trenutnoj situaciji. Kao što smo već pisali, Nordeusov Top Eleven za Facebook je popularniji od EA-ove FIFA Superstars i popularan uz 30 zaposlenika. Milutinović je naglasio kako je jedna od njihovih prednosti svakako bila detaljno istraživanje tržišta u kojemu su vidjeli budućnost i velik potencijal. Zabrinjava ga kako tek mali broj startupa zaista razmišlja o svom poslovnom modelu.
Startupi koji imaju šanse
U sklopu How to Webu u Beogradu održano je i natjecanje startupa u kojemu su pobijedili Mediatoolkit kojeg smo već recenzirali, Taksiko koji je bio jedan od finalista Startupa 2.0 te dakako SiteCake koji rade jednostavan CMS za “normalne” korisnike i koji je dobio mjesec oglašavanja na Netokraciji. 😉



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Dario Kreštalica
16. 06. 2011. u 1:47 pm
Izgleda bilo je zanimljivo 🙂
Super .. neka se samo radi neće li balkan procvetati startup-ima 🙂
dadica
16. 06. 2011. u 9:20 pm
Odličan prikaz konferencije, sažeto i napisano najbitnije. Super Ivane.
Heh, ima me i na TwittWall-u 🙂
Tomaz
16. 06. 2011. u 10:34 pm
Super event, dobri speakerji i vrlo pozitivna atmosfera. Kudos Vukasinu za organizacijo.
Marinshe
19. 06. 2011. u 12:14 am
Jos 10 fotki, do sada neobjavljenih na Netokraciji mozete vidjeti ovdje http://marinshe.deviantart.com/#/d3j9h9c ili u Facebook albumu http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150668885345604.710522.517530603