Horor priče iz industrije: Prodaja koja me slomila

Horor priče iz industrije: Prodaja koja me slomila

Bilo je to negdje 2013. godine kad sam napustio siguran inženjerski posao da bih se konačno uključio u projekt na kojem sam honorarno i volonterski radio već više godina u slobodno vrijeme.

Radilo se o specijaliziranom portalu koji je ujedno bio i baza tvrtki koje su se bavile djelatnošću vezanom uz teme portala. Trudili smo se što bolje predstaviti naše klijente i što bolje pozicionirati njihove usluge i proizvode. Bilo je to razdoblje kada su se ta grana industrije još uvijek probijala na tržištu i kada je svatko tko je radio na tom polju u neku ruku bio i aktivist.

Klijente smo puštali da se upišu besplatno u bazu i nakon toga pokušavali stupiti s njima u kontakt i telefonski prodati pakete promocije pokušavajući se prilagoditi njihovim potrebama. Bio nam je običaj svakog ponedjeljka oko podneva nazvati buduće klijente koji su nam se prijavili u bazu tijekom petka i vikenda. Cilj nam je bio saznati čime se bave i probati vidjeti kakav oblik oglašavanja bi ih zanimao. Tada se nismo trudili ništa prodati, nego se čisto čuti koja je njihova motivacija i razlog prijave i kakva su njihova očekivanja od našeg portala.

Tog ponedjeljka doživio sam jedan od najmučnijih prodajnih razgovora u životu.

Dobar dan, ovdje taj-i-taj s portala takoitako.com. Vidim da ste nam se u petak prijavili u bazu, pa sam s Vama htio kratko popričati i vidjeti čime se bavite i kakva su Vaša očekivanja…

Pripremio sam se na razne situacije, ali ne i na ovu

Na drugoj me strani dočekala tišina i odrastao čovjek koji mi plačnim glasom odgovara:

Nemojte se ljutiti, ali noćas mi je izgorjelo skladište sa svom robom koju sam imao, a tek smo nedavno krenuli u posao.

Ne znam što da napravim, ne znam kako da izvršim isporuke, ne znam…

Propao sam…

Dalje se u slušalici čuo samo nerazgovjetan plač i ridanje i ni sam nisam znao što da napravim. Ispričao sam mu se što sam mu uopće smetao i rekao da mu neću više smetati  i da mu želim da se što prije izvuče iz ove teške situacije.

Izdržao sam i to da mi poklapaju, ne javljaju se, ne saslušaju, ignoriraju, ne odgovaraju na mailove, ne uplaćuju, imaju nerazumne prohtjeve, ne šalju na vrijeme tekstove za članke koje su uplatili i još stotinu drugih stvari.

Ali ovaj me je trenutak doslovce prelomio.

Došao sam raditi kao autor i urednik i prihvatio ulogu CRM-a da bih na kraju preuzeo i dobar dio prodaje. I sve je išlo glatko jer smo sve naše klijente držali kao kap vode na dlanu. No ova situacija mi je pokazala koliko je prodaja zapravo kruh sa sedam kora.

Ovaj je tekst dio serijala povodom noći vještica u kojemu objavljujemo anonimne “Horor priče iz industrije”. Više priča svojih kolega možeš naći ovdje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Karijere

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Sponzorirano

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Intervju

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.