Hašek postao Ispravi.me za još bolje i brže ispravljanje pravopisnih greški

Legendarni Hašek postao Ispravi.me za još bolje i brže ispravljanje pravopisnih greški

Ako pišete bilo kakve tekstove na hrvatskom jeziku, vjerojatno ste ih nekom prilikom “provukli” kroz Hašek - ili ga možda čak i redovno koristite. Ova aplikacija za provjeru pravopisa jedna je od najstarijih domaćih internetskih usluga, a došlo je vrijeme i da zaodjene novo ruho. Ispravi.me sada još revnije ispravlja naše pravopisne greške, ali i još jednu - činjenicu da nikad nismo znali je li riječ o Hašeku, Hasčeku, Haščeku…

ispravi-me

Znate li koje su najčešće pogreške korisnika Hašeka u prošloj godini? Brzopleto pišemo “nebi” umjesto “ne bi”, “tiće” umjesto “tiče”, “riješenje” umjesto “rješenje”, a nerijetko se provuče i tipfeler u riječi pregled (preged). Dio je to informacija koje se nalaze na novoj web stranici alata za provjeru pravopisa koji sad ima i novo ime – Ispravi.me.

Projekt postoji već 20 godina, a iako je na njemu do sad radilo dvadesetak studenata Fakulteta elektrotehnike i računarstva u sklopu diplomskih i završnih radova, na njemu zapravo konstantno radi “jedna i pol osoba” – prof. Šandor Dembitz, koji je od 1. listopada u mirovini, i dalje svaki dan provodi za računalom i uči Hašeka nove riječi i daje mu nove funkcionalnosti, a uz njega na projektu, ovisno o drugim obvezama radi i prof. Gordan Gledec, prodekan za znanost na FER-u. Tu je i autor korisničkog sučelja, student Ivan Srdić, dok je stranicu dizajnirao Tomislav Korman.

Do sada dostupne dvije verzije Hašeka – i jedna nikad objavljena

Za razgovor smo ulovili upravo onih “pol” čovjeka koji radi na projektu, Gordana Gledeca, koji je spremno naveo glavne razlike između dosadašnjih verzija Hašeka, a spomenuo i neke koje javnost nije imala ni prilike vidjeti. Tako je, primjerice, na Ispravi.me kod jezgre isti kao u prethodnoj verziji, ali razlika je u sučelju i u formatu odgovora koji dostavlja server. Ranije su rezultati obrade išli u XML-u, sad se koristi JSON, dodaje.

Stari Hašek, prva davna verzija, samo je označavao greške, ali ga je svejedno koristilo oko 40 % korisnika. Druga je verzija nešto mlađa, davala je ispravke preko padajućeg izbornika i to je bila jedina “službena” verzija cijelo vrijeme dostupna na hascheck.tel.fer.hr. Nikad javno predstavljena verzija /v2 stajala je na serveru kao rezultat diplomskog rada jednog studenta, ali nikad nije dočekala “službenu” objavu iz raznih razloga. Također, s imenom je uvijek bilo problema jer korisnici nisu znali je li u pitanju Hašek, Haček, Hasček, a bilo je i čudnovatijih varijanti izgovora imena. 🙂

Druga verzija Hašeka, nastala nakon stare - postojala je i još jedna, nikad objavljena.
Još prije dva dana bile su dostupne dvije starije verzije Hašeka, sad sve preusmjeravaju na Ispravi.me. Postojala je i još jedna inačica aplikacije, ali nikad nije objavljena.

Tu je i novi hardver, odnosno mnogo jači server, zbog čega je sada vrijeme obrade teksta upola kraće, a nabavljen je i razvojni poslužitelj pa se sva istraživanja rade na njemu, što znači da je javni server sad namijenjen samo korisnicima, nastavlja. Na tom razvojnom poslužitelju radi se obrada n-grama koji su podloga za kontekstualno ispravljanje teksta.

Sam pogonski mehanizam je rađen kombinacijom Unixovih shell skripti – ostavština ranih osamdesetih i devedesetih kad je sustav razvijan – kasnije su samo dodavane nove funkcionalnosti i mogućnosti (nuđenje ispravaka, elementi kontekstualne provjere i slično). Na web-serveru je između korisnika i pogonskog mehanizma Perl – opet iz povijesnih razloga. Radimo na rewriteu jezgre, ali je teško reći kad će taj posao biti gotov.

Za sam informativni dio web stranice korišten je WordPress s kojim Gledec ima pozitivna iskustva, a odabran je jer bi, kako kaže, FER-ov CMS Quilt za te potrebe bio overkill.

Ugovori s većim korisnicima

Hašek, odnosno Ispravi.me, ima i API, za koji se vežu redakcije određenih novinskih kuća s kojima FER ima ugovor. Naime, API je namijenjen upravo takvim sustavima koji se žele spajati izravno iz svog CMS-a, preko svog sučelja.

Od usluga koje će ga koristiti tu je npr. dodatak za preglednike koji će omogućiti provjeru teksta za bilo koje editabilno polje na bilo kojoj web-stranici (zasad razvijen za Chrome), a izrađena je i probna verzija plugina za Microsoft Word koji u Word unosi pošteni spellchecker. Nad našim API-jem Calyx d.o.o. je napravio dodatak za Google Docs, no nažalost koristi ga uglavnom američka publika za provjeru teksta na engleskom. Ako se to uskoro ne promijeni, morat ćemo razmisliti o ograničenju, jer se naši resursi troše nenamjenski.

Primjer teksta kojim se dokazuje prednost Hašeka, odnosno Ispravi.me, nad uslugom koju, primjerice, nudi Word.
Primjer teksta kojim se dokazuje prednost Hašeka, odnosno Ispravi.me, nad uslugom ispravljanja koju, primjerice, nudi Word.

ograničenja u korištenju usluge ima – korištenje je slobodno za pripadnike akademske zajednice i privatne korisnike koji uslugu ne koriste u profesionalne svrhe, dok ostali mogu sklopiti ugovor s FER-om.

U prvih 20 godina država je za razvoj usluge izdvojila ravno 0 kuna, ako ne uzmemo u obzir plaće zaposlenicima FER-a koji su radili na razvoju. Vidjet ćemo u kojem smjeru će se usluga razvijati, kako će se ponašati korisnici, već imamo ograničenja za profesionalne korisnike koji na obradu predaju znatno natprosječnu količinu teksta – to troši resurse na kojima usluga počiva, ali i vrijeme prof. Dembitza koji Hašeka uči novim riječima, uglavnom iz imenskog fonda. S

nekima od “velikih” korisnika sklopili smo ugovor iz kojeg uspijevamo financirati razvoj usluge. Veliku nam pomoć predstavlja potpora iz Agrokora, koji je pokrovitelj usluge, koji je među prvim velikim kompanijama prepoznao važnost ispravnog pisanja, a posebno stvaranja podatkovne podloge nužne za smanjenje znatnog zaostatka hrvatskoga jezika u jezičnim tehnologijama.

Zašto .me, a ne .hr?

Za kraj, zanimljivo je što je za novu verziju usluge odabrana domena .me – a još više jer je Gledec predsjednik DNS povjerenstva, odnosno povjerenstva za .hr domenu.

Ideja za Ispravi.me mi je sinula prije skoro dvije godine usred noći pa sam otišao provjeriti je li slobodna i iznenadio se kad je bila – odmah sam je kupio. Logična je – posebno jer je ljude zbunjivalo dosadašnje ime. Kao predsjednik DNS povjerenstva, nemam problem s tim. Ispravi.hr nema “ono nešto”. A i previše bi koštalo. 🙂

Hašek je u posljednjih mjesec dana posjetilo 24.000 korisnika uz 84.000 sesija, a upravo je to glavna motivacija za nastavak rada na ovom projektu – tisuće ljudi koji uslugu svakodnevno koriste, ali i poruke onih koji tvrde da bez nje više ne bi mogli ni raditi.

Trebamo li spominjati da je i ovaj članak pregledao Hašek, odnosno… Ispravi.me? 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. pennypoe

    pennypoe

    12. 06. 2019. u 10:58 am Odgovori

    Može li se znati razlog zbog čega stranica (rijetko) ne želi provjeriti tekst?

    Greška:
    Provjera teksta nije moguća. Molimo pogledajte Uvjete korištenja.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Kolumna

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.