DotHub, projket FOI-jevaca, dobio 15.000 eura od Europske agencije za navigacijske sustave

Europska agencija za globalne navigacijske satelitske sustave (GSA) nagradila tim s FOI-ja s 15.000 eura

Tim koji čine jedan FOI-jevac, student Luka Klaužer, i tvrtka proizašla s ovog fakulteta, Zero Molecule, osmislio je DotHub, rješenje za aktiviranje rampi koje precizno locira vozila uz pomoć satelitske navigacije Galileo.

Zero Molecule upoznali ste na Netokraciji zahvaljujući pobjedama na raznim hackathonima, uključujući i PBZ-ov veliki natječaj Novathon koji im je donio 75.000 kuna. No ulazak među 30 najboljih na natjecanju Europske agencije za globalne navigacijske satelitske sustave s projektom DotHub do sada je njihovo najveće priznanje, kaže mi Boris Tomaš, asistent na Fakultetu organizacije i informatike, mentor ovog tima koji je u međuvremenu postao punopravna tvrtka.

Projekt proizašao iz završnog rada studenta Luke Klaužera

Tvrtka sad aktivno surađuje s FOI-jem i pomaže studentima kroz studentske prakse, kao i suradnjom na diplomskim i završnim radovima, objašnjava mi Boris.

FOI ima kvalitetno razrađenu organizacijsku i programsku podršku za ovakve oblike suradnje, a tako je student Luka Klaužer odabrao temu za završni koju je predložio Zero Molecule.

Nakon uspješne obrane, kao mentor sam odlučio da projekt prijavimo na GSA natjecanje: My Galileo Solution. Svrha natjecanja je promocija europskog satelitskog sustava za navigaciju Galileo koji je puno kvalitetnija konkurencija američkom GPS sustavu.

Ulazak u top 30 timova

Natjecanje se odvija u dva tracka, a u prvom, gdje se našao i ovaj tim, natječu se ideje do izrade prototipa, dok se u drugom natječu proizvodi od prototip faze do onih spremnih za izlazak na tržište. Na natjecanje se prijavilo 300 timova iz cijele Europe.

Ulaskom u top 30 smo dobili 15.000 eura koji su nam investicijski potencijal za razvoj prototipa kojeg trenutno radimo. Ovo nam je najveća nagrada koju smo do sada osvojili, čak je veća od Novathona! Sve svoje snage smo usmjerili na ovo natjecanje i nadamo se dobrom uspjehu jer prvo mjesto nosi impresivnih 40.000 eura.

A još je zanimljivije jer je sav rad odrađen – na daljinu.

Radimo bez pauza, od doma, s puno video poziva i dijeljenih ekrana. Koje god planove imali za blagdane, morali smo se prilagoditi i u potpunosti posvetiti natjecanju. 🙂

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli DotHub (@dothub.io)

Ideja, iako rješenje zvuči jednostavno, zapravo je tehnološki izazovno, otkriva Boris.

Konačni “use case” korisnicima bi omogućio da se samim približavanjem parkirnim vratima ona i otvore automatski. Za tu svrhu razvijamo i vlastiti fizički uređaj, hardver, koji se integrira s virtualno bilo kojom rampom ili vratima. Potencijalni klijenti su nam hoteli, privatne i poslovne zgrade jer DotHub omogućava i vremenski ograničen pristup gostima koristeći samo mobilnu aplikaciju bez fizičkog ključa ili kartice.

Sustav aktivno prati ponašanje i kretanje korisnika, odnosno njegovog mobitela, i aktivira, odnosno spusti rampu kada to korisniku treba. Sustav bi zahvaljujući, Galileu, trebao biti precizan na do dva metra, što bi naše rješenje činilo izuzetno praktičnim u svakodnevnom životu.

V2E – vehicle to environment/everything

Render za 3D print kućišta sustava DotHub. DotHub.io

Sustav mora biti razvijen u idućih nekoliko tjedana, tako da su ovi blagdani za tim iznimno radni. A tim se sastoji od šest osoba iz tvrtke Zero Molecule, koji su zaduženi za razvoj čitave platforme i mobilnih aplikacija, studenta Luke Klaužera, koji je zadužen za razvoj hardvera i uređaja, Ane Huđek, koja radi na PR i business dijelu, te Borisa koji koordinira aktivnosti. U siječnju će biti proglašeni i pobjednici natjecanja, ali, bez obzira na rezultat, tu priča ne staje.

Nakon prototipa za natjecanje, želja nam je razvijenu infrastrukturu i proizvod ponuditi i proizvođačima automobila (možda čak i nekim hrvatskima) čime bi se sustav još više automatizirao gdje bi automobil samostalno komunicirao s okolinom i sam sebi otvorio vrata odnosno rampu. Ovo je koncept koji je atraktivna tema u istraživačkim krugovima – V2E – vehicle to environment/everything.

Držimo palčeve timu u daljnjoj fazi natjecanja!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Kolumna

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.