
Nova sezona Grunteka: Prodali su 250 vrtova za obradu “na udaljeno”, planiraju i širenje preko granice
"Isusek, Isusek, kaj mi bu ve Regica rekla!", poznata je izjava Dudeka iz klasika poznatog kao Gruntovčani, a Regica bi definitivno bila iznenađena što više ne bi morala obrađivati svoj grunt, već bi ga prepustila aplikaciji koja je spojila poljoprivredu i IT.
Gruntek, prva web based aplikacija putem koje građani Zagreba i okolice mogu unajmiti vrt u par klikova bez brige o ekološkom uzgoju, otvorio je svoja vrata za sve korisnike i započeo novu sezonu berbe povrća.
Ovaj koncept koji spaja digitalizaciju i poljoprivredu nakon dvije godine od lansiranja broji 300 korisnika čiji se vrtovi nalaze na 22 hektara zemljišta u Prokljuvanima pored Čazme. Također, zbog velikog interesa na području Kvarnera, novost je da je Gruntek omogućio najam i besplatnu dostavu povrća u Rijeku i Opatiju.
Sve o prošloj sezoni, ali i planovima za novu sezonu, otkriva nam Marinka Tadić, koordinatorica marketinga i komunikacija u Grunteku.

Prodano je 250 vrtova, a sada je cilj doći do 900
Podsjetimo se kako je Gruntek nastao 2020. godine, a prva sadnja krenula je u proljeće 2021. godine. Možemo zaključiti kako je ideja pozitivno prihvaćena kada znamo kako su u prvoj godini poslovanja imali 250 prodanih vrtova. Već ove godine bilježe značajan rast, a kao cilj postavili su 900 prodanih vrtova.
Marinka naglašava kako im se u novoj sezoni pridružuje i veći broj novih privatnih i korporativnih korisnika:
Ove godine osim opcije Moj vrt u kojoj korisnik sam bira kulture za sadnju na svojih 8 gredica unutar 50 m2 svog vlastitog vrta, uveli smo i opciju Zajednički vrt u kojoj naš stručni tim poljoprivrednika na čelu s tehnologom sadi sve na Grunteku dostupne kulture, a korisnici dobivaju kašetu s miksom ekološki certificiranog povrća.
“Naši korisnici ne moraju brinuti o svojim vrtovima, ali oni su im lako dostupni u nekoliko klikova.”
Gruntekovi korisnici su većinom mlade zauzete obitelji i green lifestyle entuzijasti s kojima dijele vrijednosti o zdravom životu, ističe Marinka:
Naša želja ih je pretvoriti u digitalne farmere. Spojili smo digitalno poslovanje s ekološkom poljoprivredom i dobili projekt koji stvara novu održivu budućnost. Naši korisnici ne moraju brinuti o svojim vrtovima, ali oni su im lako dostupni u nekoliko klikova.
Kada korisnici zakupe svoj grunt, pomoću web aplikacije mogu pristupiti svom vrtu od 0 do 24 i provjeriti status njihovog povrća, stanje u vrtu i odabrati dostavu ili samostalnu berbu.
Osnovni motiv korisnika je, pored toga da posjeduju svoj grunt, ekološko povrće i kontrola nad time što im “dolazi na stol”:
Naš uzgoj je ekološki certificiran od strane agencije “Bio Garantie”. Dodatno, povrće se proizvodi bez imalo plastike i bez stvaranja otpada od pakiranja, ali i otpadne hrane. Sve povrće koje je višak, donira se domovima za djecu ili iskorištava među Gruntek korisnicima.
Korištenjem povratnih drvenih kašeta, smanjili su količinu pakiranja za 85%, a količinu plastike za 100%. Također, održavaju i radionice za svoje korisnike sa stručnjacima za eko uzgoj, recikliranje, za pravilnu pohranu i čuvanje povrća pa tako osiguravaju da korisnici i njihove obitelji uče o zdravoj hrani i održivoj proizvodnji.
Izazovi prve godine u pandemiji
Priznaje kako im je početna godina bila više nego izazovna, pogotovo kada još uzmemo u obzir to što je Gruntek nastao iz diverzifikacije poslovanja – upravo zbog pandemije.
Naime, iza Grunteka stoji Tino Prosenik, čija tvrtka Yachtmaster Group već više od deset godina razvija digitalne platforme i organizira međunarodne sajmove za yacht-charter industriju. Pandemija je nesmiljeno utjecala na turističku i event industriju pa je okretanje ovakvom konceptu u sferi poljoprivrede bio zanimljiv, ali ne i toliko neočekivan potez ove ambiciozne ekipe.
No, posve je novi izazov izgraditi poslovanje u jeku pandemije. Trebali su napraviti uspješnu sinergiju poljoprivrede i IT-ja i okupiti tim poljoprivrednika i tehnologija koji se bave pripremom, sadnjom i berbom povrća u Čazmi.
Druga ekipa nalazi se u gradu Zagrebu i čini administrativno-digitalni dio. Taj tim čine direktor, voditeljica operativnih procesa, voditelj prodaje, korisnička podrška, voditeljica društvenih mreža te voditeljica marketinga i komunikacija.
Najveća poteškoća s kojom su se susreli je ta što većina građana nije svjesna pravog značenja ekološkog uzgoja:
Jedna od naših misija je biti i edukator u tom području s ovim inovativnim projektom, trudimo se promocijom ekološkog življenja, konzumiranja zdravog povrća, smanjenja plastičnog otpada kroz promociju i edukativne radionice na Grunteku tijekom cijele sezone. Naši korisnici tvrde da sada provode 20% više vremena u prirodi, a konzumacija organske hrane u odnosu na konvencionalnu se povećala za 30%.

Hoće li Gruntek postati svjetska franšiza?
Jedan od ciljeva je daljnje educiranje šire javnosti o ekološkom uzgoju, o tome odakle stvarno dolazi hrana na naš stol i poticanje ekološke osviještenosti građana:
Iz tog razloga na Grunteku se održavaju edukativne green living radionice, posjeti djece iz dječjih domova te dolazak naših korisnika u vlastitu berbu da im se približi proces proizvodnje hrane.
Sve to doprinosi odgoju u skladu s prirodom i uči nas da budemo svjesniji i pažljiviji te razumijemo i poštujemo hranu, zaključuje Marinka. Kada govorimo o poslovanju, ističe nam kako je Gruntek inovacija s velikim potencijalom preslikavanja na svjetsko tržište:
Najam vrtova je nešto čemu građani sve više naginju kako bi mogli kontrolirati porijeklo hrane koju konzumiraju. Iz tog razloga u planovima za sljedeću godinu je također pokretanje franšize Grunteka, a potencijalno tržište za širenje nam je Austrija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.