Gowalla kao uvod u lokacijske igre i društvene mreže
“Sad znamo i gdje je, a ne samo što radi. LOL”, izjavila je kolegica Lili Rodić jučer na Twitteru. Jučer sam naime šetao Zagrebom i u lokacijskoj igri Gowalla označavao zanimljive mjesta po gradu poput hotela Sheraton, Trga žrtava fašizma te palačinkarnice Sladomazo. Zahvaljujući Facebooku i Twitteru, znamo što naši prijatelji rade, no što kada bismo znali - gdje?
“Sad znamo i gdje je, a ne samo što radi. LOL”, izjavila je kolegica Lili Rodić jučer na Twitteru. Jučer sam naime šetao Zagrebom i u lokacijskoj igri Gowalla označavao zanimljive mjesta po gradu poput hotela Sheraton, Trga žrtava fašizma te palačinkarnice Sladomazo. Zahvaljujući Facebooku i Twitteru, znamo što naši prijatelji rade, no što kada bismo znali – gdje?
Gowalla je lokacijska igra, trenutno dostupna za Appleov iPhone, a uskoro i za Android i Blackberry (zasad možete koristiti izvrsno odrađenu mobilnu verziju Gowalla web stranice!). U njoj prepoznavanjem (spotanjem) i prijavom (check in) lokacija na kojima se nalazite dobivate biljege, ikone te bodove. Naizgled trivijalna, GoWalla je jedna od onih aplikacija na koju se lako možete navući.

Kombinacija društvene mreže (na Gowalli imate profili) putem koje skupljate bodove te povezanosti s stvarnim svijetom izrazito je zanimljiva, tako da biste se lako mogli naći u šetnji samo zato da spotate i čekirate – što se meni dogodilo već dva puta u samo tjedan dana.
Zašto baš Gowalla?
Najlakši način za objasniti neku tehnologiju jest prikazati je u praksi, a za razliku od FourSquarea, Gowalla je dostupna u Hrvatskoj. FourSquare je ograničen na uzak izbor gradova, većinom svjetskih metropola. Osnivači Gowalle, koji su u međuvremenu skupili preko 30 milijuna dolara u dvije runde investicija, odlučili su se omogućiti korištenje svoje aplikacije bilo gdje u svijetu. Hvala Gowalla, to je jedan od razloga zašto ćete preteći FourSquare. Drugi razlog je potpora investitora i popularnih lica interneta poput Kevina Rosea, osnivača Digga; Gary Vaynerchucka, autora knjige Crush it te Jasona Calacanisa, osnivača Weblogs Inc. te Mahala.
Ikone, lokacije i uvod u Gowallu

Stvaranjem profila na Gowalli dobivate virtualnu putovnicu u koju dodajete žigove odnosno stamps u obliku posjećenih aplikacija. Kada ste u blizini neke lokacije označene u Gowalli (spot), dobivate mogućnost prijave na nju.
- Prijavljujete se putem Gowalla aplikacije, trenutno dostupnoj za Appleov iPhone, a uskoro i za Android i Blackberry (zasad možete koristiti izvrsno odrađenu mobilnu verziju Gowalla web stranice!);
- Kako biste prepoznali lokacije, svaka lokacija ima ikonu, ime te popis ljudi koji su se prijavljivali. Tko je najčešće na određenoj lokaciji? Kada? Tko je stvorio lokaciju?;
- Ukoliko je netko ostavio virtualni predmet poput pive na lokaciji, možete je pokupiti i spremiti ili pak ostaviti na drugoj lokaciji;
Kako se prijavljujete i stvarate lokacije, dobivate bedževe (pins) koji pokazuju vaša dostignuća u Gowalli, poput određenog broja prijavljenih lokacija.
Stvorite lokaciju, obogatite iskustvo!

Osnova Gowalle su lokacije kojih zasad u Hrvatskoj ima stotinjak, no svakih ih je danom sve više. Samo u zadnja dva dana, samo Luka Sučić i ja dodali smo tridesetak lokacija u Zagrebu. Sve veći broj korisnika širom Hrvatske, ali i regije stvara izuzetno bogati sustav lokacija na koja ćete se moći prijavljivati. Stvaranje odnosno spotanje lokacije izuzetno je jednostavno:
- Upišite ime lokacije i odaberite kategoriju poput restorana ili benzinske crpke;
- Dodajte opis lokacije s korisnim informacijama poput dostupnosti besplatne wi-fi mreže;
- Potvrdite lokaciju na mjestu na kojem se nalazite;
- Ostavite virtualni predmet na lokaciji koji će naći drugi korisnici.
Stvaranjem lokacije postajete njen osnivač (creator), a ukoliko tijekom prijave na neku lokaciju tamo odbacite predmet, postajete njen suosnivač (founder).
Sučelje i pravila kao izvrsno iskustvo

Jedan od razloga Gowallinog uspjeha je predivno sučelje. S obzirom da su se osnivači Gowalle duže vrijeme bavili upravo dizajniranjem ikona, jasno je zašto su one u Gowalli prekrasne. Korisnici su se uhvatili za sučelje, što je samo još jedan dokaz da su mogućnosti odlične ukoliko ih imate, no bez dobrog sučelja ne moraju značiti ništa.
U usporedbi s FourSquareom, Gowalla naglašava geolokaliziranje. Dok FourSquare dopušta prijavu neovisno o vašoj vlastitoj lokaciji, Gowalla vam jedino dopušta prijavu na lokacije kojima ste dovoljno blizu. Još 10 metara? Hodaj!
Korak dalje po geolokaciji?
Zamislite da prolazite uz kino, a ovisno o vašem ukusu dobivate prijedlog zanimljivog filma. U gradu ste, ali niste sigurni gdje je klopa dobra? Bez brige, otvarate aplikaciju na svom iPhoneu ili BlackBerryu i vidite što su vaši prijatelji preporučili i točnu lokaciju mjesta. Lokacijski servisi tek su stigli u formi igara poput Gowalle ili FourSquarea, ali njihov potencijal tek otkrivamo.
Koji je potencijal? Pročitajte o potencijalu geolokacija u nastavku kroz nekoliko dana!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mihael Šanko
23. 12. 2009. u 11:14 pm
Ja sam evo neki dan isprobao aplikaciju i moram reći da sam se oduševio. Ideja je genijalna i mislim da ima velike šanse da postane hit. Osim što je totalna navlakuša, ima i korisnu upotrebu u gradovima gdje postoje korisnici…
Mislim da je vrijeme da i sam lagano krenem u šetnju i spotam sve što vidim… 😉
puzz
24. 12. 2009. u 11:16 am
Link na knjigu “Crush it” ti je neispravan. U postu je link http://www.cruchitbook.com/ a trebalo bi biti http://www.crushitbook.com.
Ivan Brezak Brkan
24. 12. 2009. u 11:25 am
@Puzz Hvala na napomeni – ispravljeno 🙂
Вуле
24. 12. 2009. u 11:35 am
Проклетиња, ем сам се навукао на Твитер, сад и на ово. Како ћу да се скинем, ни сам не знам.
Peki
28. 12. 2009. u 10:33 pm
Također koristim aplikaciju, te sam dodao jedno 3 lokacije u koje zalazim 🙂
Kada nađem vremena prošećem po Knežiji te dodam još par lokacija.
Ivana
21. 05. 2010. u 8:19 pm
Odlična stvar… ali kad već spominjete Gary Vaynerchukov CRUSH IT.
Izlazi i hrvatsko izdanje: http://www.dvaidva.hr/crush_it/