
Mazel Tov! Google kupio Waze, izraelsku navigacijsku aplikaciju, za više od milijardu dolara!
Utrka je bila napeta. Tko li će postati vlasnik Wazea, izraelske aplikacije za navigaciju, Facebook, Apple, Google ili netko četvrti? Više nema nedoumica, jer je stigla objava kako je Google dao najveću ponudu, a pretpostavlja se da je riječ o milijardi i stotinu milijuna dolara.
Kako je naveo Googleov Brian McClendon, ovom se aplikacijom želi “nadmudriti promet”.
Svi smo doživjeli gužve u prometu, frustracije što smo odabrali krivu rutu za dolazak na posao. No, zamislite da imate informacije o prometu u stvarnome vremenu, i to od prijatelja i drugih putnika. Oni vam mogu dojaviti kako su zapeli u lijevoj traci i pokazati brže rute kojima se drugi voze. Kako bismo vam pomogli da nadmudrite promet, akvizirali smo Waze, brzorastuću zajednicu vozača opsjednutih prometom koji zajedno rade na tome da pronalaze najbrže rute od kuće do posla, svakoga dana.
Na Wazeovoj stranici je direktor Noam Bardin naveo kako je tim iz Googleovih karti pomno pratio njihov napredak, stoga su ponosni na ono što su postigli. Dodao je kako Google dijeli njihovu viziju i želi im pomoći u rastu – a Waze želi pomoći Googleu da napravi najbolje karte na svijetu. Kako je najveća snaga Wazea upravo zajednica, Noam je obećao da se za članove neće mnogo toga promijeniti.
Ekipa iz Wazea će i dalje nastaviti surađivati s vama i nastavit ćemo s poboljšanjima naših proizvoda i usluga, kako bi postali što društveniji, funkcionalniji i korisniji za vozače.
Što reći o Wazeu? Dolazi iz Izraela, zemlje za koju je i Bob Rosenschein, suosnivač stranice Answers.com nedavno potvrdio da je nacija startupa. Početkom ove godine, aplikacija je imala oko 36 milijuna korisnika, s ciljem da do kraja godine ima dvostruko više. Prisutna je u 110 zemalja. Zanimljivo je što je u startup investirao i Microsoft, Googleov rival.
Čini se kako ćemo sve više čuti za pojam “društvene” navigacije ili vožnje, jer je upravo to što projekti poput Wazea (pa i domaćeg Zagreb Traffica) rade, oslanjaju se na zajednicu za informacije u prometu, a što tehnološki giganti poput Facebooka, Applea ili Googlea žele još više uvrstiti u svoje usluge.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko
12. 06. 2013. u 10:06 am
Uz dužno poštovanje prema svima uključenima ovakve stvari ne mogu biti normalne u zdravoj ekonomiji. Dati milijardu dolara za aplikaciju gdje ljudi pišu na kojoj je cesti manja gužva je naprosto suludo. Mislim da ovakve stvari neće još dugo potrajati jer tako je bilo prije svakog rušenja tržišta
carsedia
12. 06. 2013. u 7:34 pm
Milijarda i po je kvartalna zarada Googla pa njima verovatno vredi toliko jer, nije to virtuelni vec stvarni novac koji se generise kroz reklame na googlu.