Mazel Tov! Google kupio Waze, izraelsku navigacijsku aplikaciju, za više od milijardu dolara!

Mazel Tov! Google kupio Waze, izraelsku navigacijsku aplikaciju, za više od milijardu dolara!

WazeUtrka je bila napeta. Tko li će postati vlasnik Wazea, izraelske aplikacije za navigaciju, Facebook, Apple, Google ili netko četvrti? Više nema nedoumica, jer je stigla objava kako je  Google dao najveću ponudu, a pretpostavlja se da je riječ o milijardi i stotinu milijuna dolara.

Kako je naveo Googleov Brian McClendon, ovom se aplikacijom želi “nadmudriti promet”.

Svi smo doživjeli gužve u prometu, frustracije što smo odabrali krivu rutu za dolazak na posao. No, zamislite da imate informacije o prometu u stvarnome vremenu, i to od prijatelja i drugih putnika. Oni vam mogu dojaviti kako su zapeli u lijevoj traci i pokazati brže rute kojima se drugi voze. Kako bismo vam pomogli da nadmudrite promet, akvizirali smo Waze, brzorastuću zajednicu vozača opsjednutih prometom koji zajedno rade na tome da pronalaze najbrže rute od kuće do posla, svakoga dana.

Na Wazeovoj stranici je direktor Noam Bardin naveo kako  je tim iz Googleovih karti pomno pratio njihov napredak, stoga su ponosni na ono što su postigli. Dodao je kako Google dijeli njihovu viziju i želi im pomoći u rastu – a Waze želi pomoći Googleu da napravi najbolje karte na svijetu. Kako je najveća snaga Wazea upravo zajednica, Noam je obećao da se za članove neće mnogo toga promijeniti.

Ekipa iz Wazea će i dalje nastaviti surađivati s vama i nastavit ćemo s poboljšanjima naših proizvoda i usluga, kako bi postali što društveniji, funkcionalniji i korisniji za vozače.

Što reći o Wazeu? Dolazi iz Izraela, zemlje za koju je i Bob Rosenschein, suosnivač stranice Answers.com nedavno potvrdio da je nacija startupa. Početkom ove godine, aplikacija je imala oko 36 milijuna korisnika, s ciljem da do kraja godine ima dvostruko više. Prisutna je u 110 zemalja. Zanimljivo je što je u startup investirao i Microsoft, Googleov rival.

Čini se kako ćemo sve više čuti za pojam “društvene” navigacije ili vožnje, jer je upravo to što projekti poput Wazea (pa i domaćeg Zagreb Traffica) rade, oslanjaju se na zajednicu za informacije u prometu, a što tehnološki giganti poput Facebooka, Applea ili Googlea žele još više uvrstiti u svoje usluge.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    12. 06. 2013. u 10:06 am Odgovori

    Uz dužno poštovanje prema svima uključenima ovakve stvari ne mogu biti normalne u zdravoj ekonomiji. Dati milijardu dolara za aplikaciju gdje ljudi pišu na kojoj je cesti manja gužva je naprosto suludo. Mislim da ovakve stvari neće još dugo potrajati jer tako je bilo prije svakog rušenja tržišta

  2. carsedia

    carsedia

    12. 06. 2013. u 7:34 pm Odgovori

    Milijarda i po je kvartalna zarada Googla pa njima verovatno vredi toliko jer, nije to virtuelni vec stvarni novac koji se generise kroz reklame na googlu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.