Najavljivalo se mjesecima, očekivalo se do ovoga ljeta, ali stiglo je sada – servis za 'streaming' glazbe Google Play Music konačno je dostupan i u Hrvatskoj!

HDS ZAMP, nakon što je danas obznanio kako je potpisao ugovor i s YouTubeom kako bi ovdašnji glazbenici i svi ostali čija prava ova služba zastupa mogli dobivati prihode od Googleovog video servisa, sada je za Netokraciju ekskluzivno potvrdio kako je zaključio i ugovor o licenciranju glazbe s Googleovim servisom za streaming (odnosno, strujanje) glazbe, Play Musicom! To je treći online servis ove vrste dostupan u Hrvatskoj, nakon Deezera i Rdija.
I već sada može se pristupiti servisu putem weba, aplikacije za Android i iOS, gdje vas čeka 25 milijuna pjesama. Može se učitati i vlastita glazba, tu je i proširenje za Chrome, tu je i povezivanje s Googleovim profilom, Googleovim Walletom… Cijeli sijaset usluga koje su za neke države već stare, a nama se čine poput novih, sjajnih igrački. 🙂 I to sve na hrvatskome jeziku.
Što sve može Google Play Music?
Ako želite provjeriti kako Google Play Music radi, možete ga besplatno koristiti 30 dana. Nakon toga, cijena je 6,99 dolara mjesečno, ako se prijavite prije 7. siječnja iduće godine. Nakon što uslugu aktivirate (morate prvotno aktivirati i Google Wallet, ako niste), potrebno je odabrati omiljene glazbene žanrove te glazbenike čije note lako poslušate.
Ako ste do sada bili korisnik iTunesa, možete dodati svoju glazbu, a tu je i lako ‘prevuci-pusti’ dodavanje glazbenih datoteka s računala (njih do 20.000). Tu je i “radio” na kojemu su liste pjesama kreirane prema vašem glazbenom ukusu. Drugi korisnici mogu s vama dijeliti glazbu putem usluge Google+, a dijeljene se pjesme se potom pojavljuju u zajedničkom popisu. Pjesme koje vam se sviđaju označujete (za neki drugi servis) poznatim palcem gore. Možete kreirati vlastite glazbene zapise, koji mogu biti privatni i javni. Ako vam dosadi preslušana fonoteka, tu je i opcija pretraživanja i istraživanja. Naravno, odabrana glazba se može sinkronizirati i s uređajem na kojem se sluša te preslušavati i offline. Ako pak niste za “unajmljivanje” pjesama, tu je i kupovina.
Sve u svemu, ovo je vrlo solidan servis, kojemu je glavna prednost što se lako povezuje s drugim Googleovim uslugama koje već koristimo.
U HDS ZAMP-u su, naravno, zadovoljni što su bili glavni partneri u pregovorima oko dolaska ovog servisa, a Victoria Campoamor, voditeljica glazbenih partnerstava Google Play Musica za Europu, Bliski Istok i Afriku, izjavila je kako se veseli i daljnjoj suradnji s ovdašnjim autorskim društvima na dobrobit konzumenata glazbe, ali i kreativne zajednice “koja će za svoj autorski rad ostvariti fer i pravednu naknadu”.
Jeste li i vi za “strujanje” glazbe?
S obzirom na to da, prema zadnjim podatcima, servisi za streaming glazbe imaju ukupno oko 28 milijuna pretplatnika te da je prošle godine prihod od njih u svijetu rastao za čak 50 posto i iznosio više od 1 milijardu dolara, svakako se može zaključiti da se zanimljive promjene događaju na području načina konzumiranja glazbe.
Idući u redu za prelazak preko hrvatske granice stoji, nadamo se, Spotify, čiji se dolazak s nestrpljenjem očekuje.
Koristite li i sami neki od spomenutih servisa ili konzumirate glazbu na druge načine?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari