Google Play Music konačno dostupan i u Hrvatskoj!

Google Play Music konačno dostupan i u Hrvatskoj!

Najavljivalo se mjesecima, očekivalo se do ovoga ljeta, ali stiglo je sada – servis za 'streaming' glazbe Google Play Music konačno je dostupan i u Hrvatskoj!

S 10. sastanka regionalnih društava za kolektivno ostvarivanje i zaštitu autorskih muzičkih prava - Thomas Breslin, Sami Valkonen (Google Play); Nenad Marčec (glavni direktor HDS ZAMP); Victoria Campoamor (Google Play); Darko Staničić, Mario Vukoja (Odjel medija i novih tehnologija HDS ZAMP) (slika: ZAMP)
S 10. sastanka regionalnih društava za kolektivno ostvarivanje i zaštitu autorskih muzičkih prava – Thomas Breslin, Sami Valkonen (Google Play); Nenad Marčec (HDS ZAMP); Victoria Campoamor (Google Play); Darko Staničić, Mario Vukoja (HDS ZAMP) (slika: ZAMP)

HDS ZAMP, nakon što je danas obznanio kako je potpisao ugovor i s YouTubeom kako bi ovdašnji glazbenici i svi ostali čija prava ova služba zastupa mogli dobivati prihode od Googleovog video servisa, sada je za Netokraciju ekskluzivno potvrdio kako je zaključio i ugovor o licenciranju glazbe s Googleovim servisom za streaming (odnosno, strujanje) glazbe, Play Musicom! To je treći online servis ove vrste dostupan u Hrvatskoj, nakon Deezera i Rdija.

I već sada može se pristupiti servisu putem weba, aplikacije za Android i iOS, gdje vas čeka 25 milijuna pjesama. Može se učitati i vlastita glazba, tu je i proširenje za Chrome, tu je i povezivanje s Googleovim profilom, Googleovim Walletom… Cijeli sijaset usluga koje su za neke države već stare, a nama se čine poput novih, sjajnih igrački. 🙂 I to sve na hrvatskome jeziku.

Google Music

Što sve može Google Play Music?

Ako želite provjeriti kako Google Play Music radi, možete ga besplatno koristiti 30 dana. Nakon toga, cijena je 6,99 dolara mjesečno, ako se prijavite prije 7. siječnja iduće godine. Nakon što uslugu aktivirate (morate prvotno aktivirati i Google Wallet, ako niste), potrebno je odabrati omiljene glazbene žanrove te glazbenike čije note lako poslušate.

Ako ste do sada bili korisnik iTunesa, možete dodati svoju glazbu, a tu je i lako ‘prevuci-pusti’ dodavanje glazbenih datoteka s računala (njih do 20.000). Tu je i “radio” na kojemu su liste pjesama kreirane prema vašem glazbenom ukusu. Drugi korisnici mogu s vama dijeliti glazbu putem usluge Google+, a dijeljene se pjesme se potom pojavljuju u zajedničkom popisu. Pjesme koje vam se sviđaju označujete (za neki drugi servis) poznatim palcem gore. Možete kreirati vlastite glazbene zapise, koji mogu biti privatni i javni. Ako vam dosadi preslušana fonoteka, tu je i opcija pretraživanja i istraživanja. Naravno, odabrana glazba se može sinkronizirati i s uređajem na kojem se sluša te preslušavati i offline. Ako pak niste za “unajmljivanje” pjesama, tu je i kupovina.

Google Music 2

Sve u svemu, ovo je vrlo solidan servis, kojemu je glavna prednost što se lako povezuje s drugim Googleovim uslugama koje već koristimo.

U HDS ZAMP-u su, naravno, zadovoljni što su bili glavni partneri u pregovorima oko dolaska ovog servisa, a Victoria Campoamor, voditeljica glazbenih partnerstava Google Play Musica za Europu, Bliski Istok i Afriku, izjavila je kako se veseli i daljnjoj suradnji s ovdašnjim autorskim društvima na dobrobit konzumenata glazbe, ali i kreativne zajednice “koja će za svoj autorski rad ostvariti fer i pravednu naknadu”.

Jeste li i vi za “strujanje” glazbe?

S obzirom na to da, prema zadnjim podatcima, servisi za streaming glazbe imaju ukupno oko 28 milijuna pretplatnika te da je prošle godine prihod od njih u svijetu rastao za čak 50 posto i iznosio više od 1 milijardu dolara, svakako se može zaključiti da se zanimljive promjene događaju na području načina konzumiranja glazbe.

Idući u redu za prelazak preko hrvatske granice stoji, nadamo se, Spotify, čiji se dolazak s nestrpljenjem očekuje.

Koristite li i sami neki od spomenutih servisa ili konzumirate glazbu na druge načine?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Intervju

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Tvrtke i poslovanje

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...