U Googleu su se okrenuli još jednom novom projektu, koji je prije nekoliko dana dobio konkretne obrise. U suradnji sa švicarskom farmaceutskom tvrtkom Novartis, odjel Google X radit će na razvoju i distribuciji "pametne" kontaktne leće, čija će glavna prednost biti pomoć dijabetičarima i svima koji se muče s dalekovidnošću.

U Googleu su se okrenuli još jednom novom projektu, koji je prije nekoliko dana dobio konkretne obrise. U suradnji sa švicarskom farmaceutskom tvrtkom Novartis, odjel Google X radit će na razvoju i distribuciji “pametne” kontaktne leće, čija će glavna prednost biti pomoć dijabetičarima i svima koji se muče s dalekovidnošću.
Nakon Google Glassa, tehnološki div iz Mountain Viewa ponovno radi projekte koji uključuju naše oči. Ovog je puta u prvom planu zdravlje, s objavom razvoja projekta “pametnih” kontaktnih leća, na kojima su u Googleu počeli raditi u siječnju. Proteklog tjedna u priču je ušla švicarska farmaceutska tvrtka Novartis, koja će Googleovcima pomoći da “pametne” leće dođu na tržište i, dakako, iz toga izvući dio predviđenog financijskog kolača kada novitet bude u prodaji, a najveću korist mogli bi imati oboljeli od šećerne bolesti.
Glavna prednost “pametne” leće bit će mogućnost da se iz suzne tekućine u unutrašnjosti oka izmjeri razina šećera u krvi dijabetičara koji nosi leću, a nakon što budu zabilježeni, podaci bi se bežično prenijeli na mobilni uređaj ili računalo. Ako projekt zaživi, novi način mjerenja razine šećera mogao bi zamijeniti dosad korištenu analizu krvi dijabetičara.
Novi proizvod na tržištu pomogao bi i dalekovidnima. Leća nudi mogućnost izoštravanja mutnih bliskih objekata, po principu kojim funkcionira leća digitalnog fotoaparata ili kamere, pa bi svi koji se bore s tim problemom dobili dobru zamjenu za naočale.
Google i Novartis su suradnju na “pametnoj” leći objavili u priopćenju za javnost u kojem nije bilo govora o novcu i rokovima, ali Joe Jimenez, CEO švicarske farmaceutske tvrtke, otkrio je da Googleov prototip očekuju početkom 2015. godine i da bi predstavljanje i distribucija proizvoda mogli početi za otprilike pet godina.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.