
Google kupio Nest za 3,2 milijarde dolara i osigurao fizičku prisutnost u mnogim domovima
Jučer navečer, po našem vremenu, odjeknula je vijest kako je gigant Google kupio Nest Labs, Inc, i to za 3,2 milijarde dolara u gotovini. Nakon prvotnog iznenađenja, jer je prema popularnom mišljenju daleko veća vjerojatnost bila da će, ukoliko do prodaje Nesta ikada dođe, kupac biti Apple, a ne njegov rival, počela su i "njurganja" oko sigurnosti podataka – jer uz razne verzije Nesta, koji će zasigurno naći mjesto u mnogim domovima, Google i fizički ulazi u naše privatne prostore.

Jučer navečer, po našem vremenu, odjeknula je vijest kako je gigant Google kupio Nest Labs, Inc, i to za 3,2 milijarde dolara u gotovini. Nakon prvotnog iznenađenja, jer je prema popularnom mišljenju daleko veća vjerojatnost bila da će, ukoliko do prodaje Nesta ikada dođe, kupac biti Apple, a ne njegov rival, počela su i “njurganja” oko sigurnosti podataka – jer uz razne verzije Nesta, koji će zasigurno naći mjesto u mnogim domovima, Google i fizički ulazi u naše privatne prostore.
Ukoliko kojim slučajem niste čuli za Nest, riječ je o tvrtki koja, u vrlo kratkim crtama, proizvodi uređaje poput termostata i detektora dima, a koji su, naravno, povezani s vašim pametnim uređajima. Ono što je dodatno zanimljivo je činjenica što su tvrtku osnovali Tony Fadell i Matt Rogers – obojica su nekoć bili članovi Appleovog iPod tima. Nestovi termostati se čak prodaju u Appleovim trgovinama, a internetska zajednica uvijek je nekako smatrala ove proizvode nečime što bi Apple lako mogao imati u svom asortimanu.

No, Tony i Matt su dobili 3,2 milijarde razloga da svoj posao predaju Googleu, ali objasnili su i kako odluka nije bila nagla – s Googleovim timom se susreću i surađuju godinama, a čak je i Google Ventures uložio u njih 2011. i 2012. Nest neće postati Google Nest, nego će zadržati svoj identitet i dosadašnje vođe, koji kažu:
Google će nam pomoći da u potpunosti shvatimo našu viziju „svjesnoga“ doma i dopustiti nam da svijet promijenimo daleko brže no što bismo to radili sami. Do sada smo imali popriličan zamah, ali ovo će nas lansirati poput rakete.
Naravno, nisu se mogle izbjeći ni priče oko zaštite privatnosti, jer bi uz Nest Google mogao dobivati informacije poput korištenja energije u domovima. No Matt Rogers je predvidio da bi ovo mogla biti tema o kojoj će se raspravljati, stoga je u sklopu bloga naveo:
Naša pravila privatnosti ograničavaju korištenje korisničkih informacija na isključivo poboljšavanje Nestovih proizvoda i usluga. Privatnost shvaćamo vrlo ozbiljno i to se neće promijeniti.
Skeptici u to nisu uvjereni, no barem korisnici Applea i Nesta mogu odahnuti – i dalje će se podržavati iOS, kao i Android te mnogi internetski preglednici.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
14. 01. 2014. u 11:31 am
Nastavlja se nevjerojatni niz današnjeg doba. Uređaj koji se u Kini vjerojatno sastavi za par dolara plus pripadajuća aplikacija odjednom vrijedi milijarde jer je netko tamo zabrijao da bi to moglo promijeniti svijet.
Ne znam kada će biti vremena za sve te silne svjetske promjene koje i statistički nisu moguće, a i u praksi se baš ne dešavaju.
mirkex
14. 01. 2014. u 1:25 pm
Denis ti mora da si neki programer 😀