Google Maps Live Traffic prikaz prometa u Zagrebu, prvi u regiji!

Google Maps Live Traffic prikaz prometa u Zagrebu, prvi u regiji!

Google Maps od jučer prikazuje stanje u prometu u Zagrebu kroz Live Traffic prikaz dostupan kako pojedinim korisnicima unutar Google Maps aplikacije za Android, tako i Googleove web stranice s kartama...

Google Maps Live Traffic za Zagreb!
Google Maps Live Traffic za Zagreb!

Google Maps od jučer prikazuje stanje u prometu u Zagrebu kroz Live Traffic prikaz, dostupan kako pojedinim korisnicima unutar Google Maps aplikacije za Android, tako i Googleove web stranice s kartama.

Googleove karte stanje u prometu prikazuju temeljem podataka od prijašnjeg perioda u isto doba dana. Zelena boja označava da promet ide jako brzo, žuto nešto manje, crveno da je sporo, a crno da došlo do zastoja. Osim prometa “uživo” možete vidjeti i stanje prometa u specifična doba dana te specifične dane u tjednu, što vam omogućava procjenu trajanja putovanja unaprijed.

googlemapslivetraffic_2

Google je putem Twittera na svom Google Maps profilu potvrdio kako šire Live road traffic na 4 nove zemlje te preko 53 grada širom svijeta. Hrvatska metropola je očito jedan od tih gradova:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Netokracijin čitatelj Davor Plehati prvi nam je javio kako mu Google Maps na Androidu napokon prikazuje stanje u prometu, što je potom potvrdio niz drugih čitatelja, među njima i nama najdraži Androidaš Željko Marčec, kojem se zahvaljujemo na screenshotovima.

Google

Google Mapsov pregled prometa još nije dostupan u užoj regiji, kao ni Google Mapsu za iPhone (update: usluga je dostupna i na Google Mapsu za iPhone!), no to bi se moglo uskoro promijeniti. Napokon neke od mogućnosti inače dostupne samo na većim tržištima poput američkog dolaze i u naše krajeve. Da ćemo uskoro vidjeti i dolaske i odlaske buseva i tramvaja poput onog u San Franciscu, sumnjamo, ali i Live Traffic je koristan guglast dodatak našim vozačkim životima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

      • mastermachine

        mastermachine

        06. 03. 2013. u 8:21 am Odgovori

        Ali skytrack radi slijedeće:
        * Praćenje
        * Kontrola i ocjena rada vozača
        * Kontrola rada vozila
        * Izvještajni sustav za pomoć pri planiranju i donošenju odluka
        * Nadzor prikupa i dostave
        * Alarmiranje u kritičnim situacijama
        * Nadzor poslovanja preko vozila
        Nemaju live feed prometa. Za ovo je potrebno nekakvo biometrično praćenje prometa u gradu, jer gužva ne mora nužno nastati samo od automobila, može i od ljudi i od bicikala, pa i 30 djece koja se šeću sa vrtićem. Dakle moja pretpostavka je da bi za to morao postojati geostacionarni satelit koji prati na visokom nivou (tojest sa velikim uvećanjem) svaki neki termin svakih 1km2, recimo, sigruno nije svake sekunde svaku točku i onda uspoređuje ulice koje su snimljene sa prethodnom verzijom tog istog prostora i ako na istom području ulice vidi promjenu gustoće onda pretpostavi da je došlo do gužve. Da li to znači da ako netko donese ceradu i postavi na ulicu da će sve mape prikazati gužvu? Ili postoji još neka informacija koju su google auti snimili a da mi neznamo a ne samo fotografije lijevo desno … možda su i cestu dolje snimali? i provjeravali? Ne bi se čudio da imaju i katalogirizana drveća po putu da znaju gustoću lišća i tako dalje. Vrlo zanimljiva tehnologija, ali iskreno sumnjam da se google sistem zasniva na nečijoj tehnologiji a koju oni nisu patentirali ili kupili firmu.
        Ali … bitna stvar je ako to sve tako seljački i radi kako sam ja opisao, bitno je za znati da onda i svaki android telefon mogu vizualno tako prikazati, što znači da mogu kompletnu demografsku sliku nekog područja znati i kretanje kompletne populacije.

  1. Tomislav Pokrajčić

    Tomislav Pokrajčić

    06. 03. 2013. u 9:51 am Odgovori

    Prvi javni real-time prikaz gustoće prometa u regiji je napravljen još prije 5-6 godina u Rijeci (http://tinyurl.com/bocvalq). Malo kasnije i u Zagrebu (http://tinyurl.com/clj5x68), ali samo na Zagrebačkoj aveniji.
    Tu se prikazuju podaci stari svega nekoliko minuta, a očitavaju se sa senzora ugrađenih u cestu ili iznad ceste. Može se čak vidjeti i kakvo je stanje bilo kroz zadnjih pola sata.
    Čini mi se da je Google maps počeo prikazivati prometne informacije za nekoliko gradova u SAD-u taman negdje u vrijeme kada smo završavali taj projekt.

  2. Kruno

    Kruno

    06. 03. 2013. u 9:57 am Odgovori

    Evo sti kaze Vecernjak (http://www.vecernji.hr/zagreb/klikom-misa-doznajte-koje-ceste-zg-izbjeci-da-ne-zapnete-prometu-clanak-519886):

    “Na Googleovu blogu pojasnili su kako je usluga omogućena temeljem korištenja GPS-a. Hvataju se za signale koje odašilju pametni telefoni s uključenim lokacijskim postavkama i na temelju podataka o brzini kretanja koji pristižu s brojnih telefona s GPS-om, računaju kakvo je stanje u prometu. Na taj način sami korisnici Googleove usluge sudjeluju i u njezinu kreiranju, a što više vozača uključi GSP i lokacijske postavke na svojim pametnim telefonima, podaci koje Live road traffic šalje točniji su.”

    • mastermachine

      mastermachine

      06. 03. 2013. u 10:22 am Odgovori

      Nisam siguran da mi se to sviđa. Pazi ja kao korisnik nisam dao dozvolu da se moj GSP signal koristi za takve svrhe. Ili jesam? Pa je to zakopano negdje u pravilima korištenja. Također, na koji način se hvataju na te signale? Da li na taj način meni brže se prazni baterija? Hm … ostaje mi puno upitnka ako je to tako i iako ne sumnjam u praktičnost usluge, pitanje je te granice između toga što se može koristiti, a što ne. Činjenica je da ako sam pristao na to, na to sam pristao samom kupovinom telefona, a da li je moguće uopće kupiti Android za možda neku lovu dodatnu a da nitko ne koristi moje podatke? Otvaraju se mnoga pitanja a čini mi se da naše generacije sada, a pogotovo naša djeca će tek imati sa time prave borbe.

    • Ivor

      Ivor

      06. 03. 2013. u 10:41 am Odgovori

      Live traffic skuplja podatke iz više izvora: od senzora u cestama, preko statističkih podataka do lociranja flota automobila s gps-om i pojedinih smartphoneova. Kako je u Zagrebu tih podataka još uvijek iznimno malo, ne vjerujem da će nam Google maps u skorije vrijeme pokazivati zadovoljavajuće podatke. Primjerice, trenutno je na rotoru kod Bundeka prometni zastoj iako se promet na svim cestama koje dolaze do rotora odvija bez problema. 🙂

      • mastermachine

        mastermachine

        06. 03. 2013. u 12:13 pm Odgovori

        To i dalje ne daje odgovor na kontrolu privatnosti. U svijetu gdje je sve umreženo, tako je lako uzimati podatke, tako je lako umrežavati podatke i spajati ih, sama zaštita korisnika više nije crno bijela, sada to prelazi u sferu nijansi gdje bi korisnik trebao imati ako ništa drugo, barem osjećaj da ima neku kontrolu.

  3. Jerko Cilas

    Jerko Cilas

    06. 03. 2013. u 12:28 pm Odgovori

    Trebali bi svi oni (google, apple, nokia, microsoft…) udružiti snage i kada već skupljaju lokacije korisnika da to i obrađuju “u đuture” pa da rezultati gužve na cestama svima budu točniji.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Sponzorirano

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.