Google Buzz vaša je nova društvena mreža

Google Buzz vaša je nova društvena mreža

Google je večeras predstavio Google Buzz koji dodaje elemente društvenih mreža u Gmail, izuzetno popularan internetski e-mail servis. Statusi po uzoru na Twitter? Uključeni. Slike i video zapisi koje svakodnevno viđamo na Facebooku? Nema problema. Lokacijske mogućnosti slične GoWalli i Foursquareu. Svakako. Sve spomenute mogućnosti za svih 140 milijuna korisnika Gmaila.

Google je večeras predstavio Google Buzz koji dodaje elemente društvenih mreža u Gmail, izuzetno popularan internetski e-mail servis. Statusi po uzoru na Twitter? Uključeni. Slike i video zapisi koje svakodnevno viđamo na Facebooku? Nema problema. Lokacijske mogućnosti slične GoWalli i Foursquareu. Svakako. Sve spomenute mogućnosti za svih 140 milijuna korisnika Gmaila.

Što nudi Google Buzz?

Google dosad i nije imao sreće s društvenim mrežama. Kao što je Zlodi spomenu u komentarima prošlog članka, Orkut je popularan u Brazilu i Indiji, a tek rijetki koriste Googleov pandan standardu za društvene mreže OpenSocial. No, Google Buzz je možda korak u pravom smjeru, posebice ukoliko su nam pokazatelj inicijalni komentari na Twitteru i drugim društvenim mrežama.  Pozitivni, za razliku od Google Wavea.

Google Buzz integriran je u Gmail (Photo by Techcrunch)

Google Buzz uz veliku bazu korisnika omogućavati će sljedeće:

  • Pisati statuse kao što to radite na Twitteru;
  • Dodavati fotografije i video sadržaje kao na Facebooku;
  • Podijeliti zanimljive članke i sadržaje kroz integraciju s Twitterom, servisom za praćenje RSS kanala Google Reader te fotografskim servisima Picasa i Flickr;
  • Ograničiti ono što dodajete na Google Buzz na neke od svojih kontakata, tako da bi servis mogao biti interesantan i tvrtkama te grupama koje već koriste Google Apps;
  • Podijeliti s svojim kontaktima i lokaciju gdje se nalazite po uzoru na Gowallu i Foursquare.

Ukoliko Google doda novi servis i u svoj set aplikacija Google Apps, Google Buzz mogao bi izravno konkurirati platformama za stvaranje privatnih društvenih mikroblogerskih mreža poput Shout’Ema, Yammera, itd.

Službeni video uvod u Google Buzz

[youtube width=”600″ height=”430″]http://www.youtube.com/watch?v=yi50KlsCBio[/youtube]

Razumije li Google društvene mreže i medije?

Kao što spominje Siegler na Techcrunchu, Googleovi inženjeri baš i nisu spretno implementirali social mogućnosti u svoje proizvode. Google Reader je tako pretpostavljao da želite sve svoje kontakte s Gmaila koji ga imaju pratiti automatski, a podrazumijevalo se i da ćemo svi htjeti otvoriti profil na Googleu. Ništa od toga se nije dogodilo. Google Buzz mogao bi uspjeti ukoliko na jednostavan način uvede korisnike Gmaila u mikroblogiranje i ne pretjera s mogućnostima i sadržajima.

Google Buzz spreman je i za mobilne uređaje, iPhone i Android! (Photo by O'Reilly)

Facebook je uspio, jer je garantirao privatnost unutar osobne društvene mreže i osigurao nam zatvorenu grupu unutar koje smo komunicirali. S Zuckerbergovom izjavom da je privatnost prošlost Facebook se službeno otvara, što će neugodno iznenaditi mnoge korisnike. Twitter je postao popularan zbog svoje jednostavnosti. Koja je Googleova prednost?

E-mail je nova društvena mreža?

No, kao što naglašava Tim O’Reilly, Google je odlučio iskoristiti svoju veliku prednost – Gmail! Uz Facebook, Twitter i sve ostale društvene mreže i alate za komuniciranje i organizaciju – i dalje koristimo e-mail. Šaljemo datoteke, dogovaramo sastanke, komuniciramo. Google Buzz automatski će dodavati i pratiti ljude s kojima komunicirate putem e-maila, a isto ga koriste.

Na razmeđi e-maila, društvenih mreža te nove generacije lokacijskih servisa, je li Google Buzz zlatna sredina? Vidjet ćemo. Samo da nam Google aktivira Google Buzz. Što vi očekujete?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Luka Lovošević

    Luka Lovošević

    09. 02. 2010. u 9:11 pm Odgovori

    Ne znam… meni se ovo čini kao yet another fail 🙂

    Prekomplicirano, previše svega… Vidjet ćemo. Ideja sama po sebi nije loša, ali nije bio loš ni Wave pa se nije baš proslavio.

    Treba isprobati i vidjeti.

  2. Mladen Malik

    Mladen Malik

    09. 02. 2010. u 9:42 pm Odgovori

    Prema do sada viđenog (pratio sam live presicu, pročitao više manje sve članke spomenute u tekstu, i neke koji nisu spomenuti) vjerujem da će novi servis polako ali sigurno uzeti svoj publike, pogotovo one koji se dnevno koriste Gmailom, ali i društvenim servisima kao što su Twitter, Flickr, Youtube koji se direktno integriraju u Buzz.

    Ne slažem se s Lukom da će biti fail, ali zasigurno neće preko noći ugroziti primat Facebooka i Twittera.

    Budući se moj dnevni posao dobrim dijelom odvija preko Gmaila i ostalih Google aplikacija vjerujem da ću pronaći benefite koji će unaprijediti postojeće stanje. No naravno za neki kvalitetniji sud ipak treba sačekati da ga iskušam u stvarnosti.

  3. Hrvoje Matic

    Hrvoje Matic

    09. 02. 2010. u 9:47 pm Odgovori

    Google buzz ce mi biti sigurno drugi servis uz twitter, te ce zamjeniti facebook, dobro je sto je google napravio ovako nesto, ionako sada dosta koristim gmail pa jos mogucnosti na njemu nece smetati.

  4. Ivan

    Ivan

    09. 02. 2010. u 10:48 pm Odgovori

    Ajd hvala bogu da su napravili nešto da se maknem s onog smeca na kojem nemogu odredit koje statuse želim citat a koje ne ( na facebook mislim ) i da mi ne zatrpa profil s miljadru pozivnica koje nemaju veze s vezom. Uz Wave barem meni još jedan dobar korak koji cu koristit svakodnevno.

  5. Miloš Bovan

    Miloš Bovan

    09. 02. 2010. u 11:12 pm Odgovori

    Kao što Mladen kaže mislim da neće biti fail, već da će se vremenom pokazati kao prava stvar..
    Bio je potreban jedan servis koji će imati ono “najbolje” iz Twittera, Facebooka, povezivanje sa YT, Flickrom, geo lokalizaciju, te još na sve to i (g)mail. A da li je Google i zaista napravio pravi potez ostaje da se vidi..

    Btw, spominje se pljeskavica, the balkan burger, od 0:34 :).

  6. Luka Lovošević

    Luka Lovošević

    10. 02. 2010. u 12:21 am Odgovori

    Dečki, sve to stoji. Buzz će sigurno naći svoju publiku. Ono što mene zanima je može li stvarno konkurirati Facebooku, Twitteru i ostalima – tj. može li im uzeti promet…

    Kao ideja je svakako zanimljiv. Google se do sada nije iskazao u “social” pothvatima, zato sam aludirao na fail :).

    Npr. Wave je meni fantastična ideja ali izvedba je pomalo čudna i traljava. Ok, beta to opravdava ali opet, usability se ne može toliko drastično promijeniti od te bete do neke finalne verzije. Dobro, možda može, Gmail je bio u beti valjda 5 godina 😀

    @Miloš – hehe nisam ni skužio do sada pljeskavicu 🙂

  7. Josip

    Josip

    10. 02. 2010. u 1:12 pm Odgovori

    Odlična stvar! Koristim Gmail svakodnevno, podešen mi je u detalje i još jedna novina kao što je Gbuzz sigurno je dobrodošla. Namjeravam ga koristiti u potpunosti, ali istovremeno, koristit ću i Facebook, barem još neko vrijeme.

  8. Igor Belan

    Igor Belan

    10. 02. 2010. u 4:39 pm Odgovori

    Nisam nešto previše optimističan glede ovoga, iako je stvarno korak u pravome smjeru za Google u smislu social networking pokušaja. Ono što je posebno dobro je upravo to što je stvar integrirana u gmail, pa je moguće u istome “sistemu” slati i primati mailove, poprilična prednost u odnosu na konkurenciju jel.

  9. 3kolone

    3kolone

    11. 02. 2010. u 9:21 am Odgovori

    Ja očekujem kad će te pljeskavice 🙂 Jel se može preko Google Buzza naručiti 🙂 … šala … možda će buzz proći možda neće, sve je u biti stvar nekakve navike, neki su se navukli na Facebook, neki ga mrze, po meni je mozda buzz nekako jednostavniji ako vec ima Gmail pa da usput koristis i buzz ako te takve stvari zanimaju i trebaju, jer ljudima je polako već i dosta tih bezbroj servisa, pa sad se logiraj na Twitter, pa na Facebook, pa tu pa tamo, svi pomalo šaraju i na kraju ništa od svega toga zajedno.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…