Sjećate li se vašeg relativno novog prava da smijete biti "zaboravljeni" na Googleu? Odnosno, odredbe, koja vrijedi samo u Europskoj uniji, a koja je natjerala ovu tražilicu da omogući svojim korisnicima da podnesu zahtjev za uklanjanjem kakvog sadržaja o njima? Google je nevoljko pristao na to, zaprimio mnoštvo zahtjeva, a onda i pripremio nešto što nalikuje na mini "osvetu" – sada se čini da svi imaju nešto za sakriti.

Sjećate li se vašeg relativno novog prava da smijete biti “zaboravljeni” na Googleu? Odnosno, odredbe, koja vrijedi samo u Europskoj uniji, a koja je natjerala ovu tražilicu da omogući svojim korisnicima da podnesu zahtjev za uklanjanjem kakvog sadržaja o njima? Google je nevoljko pristao na to, zaprimio mnoštvo zahtjeva, a onda i pripremio nešto što nalikuje na mini “osvetu” – sada se čini da svi imaju nešto za sakriti.
Naime, ako pretražite nečije ime, recimo svoje, na dnu rezultata prikazat će se opaska:
Neki su rezultati možda uklonjeni u skladu s europskim zakonima o zaštiti privatnosti. Saznajte više
Bez obzira na to je li ta osoba zatražila uklanjanje kakvih podataka ili nije, poruka stoji kod svih rezultata pretrage. Što je, u neku ruku možda i dobro – na taj način svi postaju “sumnjivci”, stoga se ne može znati tko je doista podnio zahtjev za uklanjanjem podataka, a tko nije.

No, ako pretražite kakvu poznatiju osobu, kao što je Brad Pitt ili, ne znam, Ivo Sanader, čini se da oni nemaju što za sakriti, stoga takve opaske niti nema. To je primijetio i Forbes, pretražujući imena “smrtnika” i poznatih osoba preko inačica Googlea za razne države Europske unije i rezultat je bio sličan – čini se kao da je autorica, pretraživajući vlastito ime, imala što za skrivati u svim dijelovima EU, osim možda u Španjolskoj i Italiji.
Navodi se i da je krenula kontroverza oko nekih slučajeva uklanjanja informacija. Tako je Google obavijestio The Guardian da su neki njihovi članci uklonjeni iz rezultata pretraživanja, a The Guardian je potom prozvao škotskog suca Premier lige, Dougiea McDonalda, koji je zatražio zahtjev za uklanjanjem tekstova vezanih uz sporno suđenje penala u 2010. godine, koje je dovelo i do njegove ostavke. Autor teksta je pozvao druge novinske organizacije, koje dobiju slične obavijesti iz Googlea, da tvitnu članke prema kojima su poveznice uklonjene.
Sada možemo samo pratiti hoće li se još sličnih slučajeva dogoditi. A ako ste razmišljali o tome hoćete li i sami podnijeti zahtjev za uklanjanjem kakvog sramotnog ili zastarjelog sadržaja s tražilice, sad vam je svejedno – ionako se, prema Googleu, čini kao da ste to već napravili.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari